(Ne)klidný rok v Berouně. Golfu roste obliba, greenům rychlost
Po změnách v letech předešlých si plánovali v Berouně klidnější sezonu. Nakonec jim to ale nedalo a ani letos si v místním golfovém klubu nedali "voraz". A to jak na hřišti, tak v kanceláři. Ze všeho ale profitují hráči, a to je nejdůležitější.
Autor: Honza Fait, 30.08.2016 15:30
"Měl to být rok zdánlivě velmi klidný, protože jsme nechystali žádné zásadní změny. Měli jsme ale dvě věci, které nás nakonec hodně zaměstnaly. První bylo řešení majetkových poměrů, druhá rychlost greenů," řekl nám Vojtěch Matějček, prezident klubu.
Nejen on se nyní těší na hlavní místní golfovou událost sezony. Tou bude už třetí ročník WGM Beroun Czech Open, které se uskuteční za přítomnosti kompletní české špičky od čtvrtka do neděle.
Na hráče pak v Berouně čekají tradičně rychlé greeny. Ty však letos jezdily od začátku roku. Důvod? Přiblížení se západním golfovým standardům.
"Vždy mě trochu rozčilovalo, že se u nás rychlost greenů zvyšovala až těsně před turnajem. Když ale vyjedu za hranice, tak tam greeny jezdí pořád. Tak jsme rozhodli, že greenkeepeři budou greeny držet celou sezonu na přijatelné vyšší rychlosti," říká Matějček.
A co je přijatelná rychlost? Kolem deseti stop. V tomto týdnu se ale dostane až ke dvanácti, aby měli ti nejlepší čeští profesionálové i amatéři před sebou pořádnou výzvu.
"Nechceme poškozovat začátečníky, kteří by se na greenech nemuseli ani udržet. Na druhou stranu, čím dříve si zvyknete na vyšší rychlost, tak tím dříve poznáte, že rychlejší greeny vám vlastně pomáhají," upozorňuje šéf místního klubu.
Berounská golfová politika
Zatímco greenkeepeři měli mnohem více práce na hřišti, vedení klubu se pořádně zapotilo v kancelářích. Bylo totiž potřeba definitivně vyřešit majetkové poměry ohledně pozemků spojených s místním hřištěm.
"Je to dlouhodobá story od začátku golfu v Berouně. Když se hřiště otevřelo, tak spousta pozemků patřila Ministerstvu obrany nebo městu Beroun. My je postupně dokupovali, když největší problém byl u města, kde jsme se stali součástí určitého politického boje," připouští Matějček.
Jakého?
"Vždy je zde podezření z korupce a navíc se jedná o prostředek pro útoky ze strany opozice vůči tomu, kdo na radnici právě vládne. Přílišná vstřícnost ke golfu je špatně, stejně tak situace, kdy z golfu nevymlátíte co nejvíce peněz."
Nakonec však na dohodu o ceně s městem došlo. Ta vycházela z té s Ministerstvem obrany, takže se vlastně jednalo o resortem financí posvěcenou cenu. A její výše? 50 000 000 korun za zhruba sedm hektarů.
Trochu se tak podařilo pročistit berounský golfový vzduch. "Neříkám, že nás má nyní celý Beroun rád, ale myslím si, že se to začíná měnit. A to i díky jiným událostem," zmiňuje Matějček třeba setkání starosty Berouna s ministrem dopravy Danem Ťokem.
Kde? Samozřejmě na golfu.
"V Berouně byla katastrofická dopravní situace a i díky neplánovanému golfovému setkání už došlo na schůzku na berounské radnici a řešení dopravních nepříjemností," těší Matějčka.
Souboj profíků s amatéry
Zpátky ke golfu. Na letošním WGM Beroun Czech Open se bude hrát opět o 600 000 korun, když vítěz pro sebe ukořistí rovnou třetinu. To z něj dělá vlajkovou loď Czech PGA Tour.
"Náš turnaj je jiná kategorie než třeba Czech Masters, ale to je dobře. Jsme teprve na začátku a já jsem nadšený z toho, kam se celá akce vyvíjí. Hlavně si ale myslím, že je potřeba dělat něco pro naše hráče. Ať už profesionály, nebo amatéry," říká Matějček jasně.
V Berouně tak budou hrát nejen Filip Mrůzek, Jan Cafourek nebo Stanislav Matuš, ale i Vítek Novák a další přední čeští amatéři: "Mám radost z toho, že dáváme lokálním hráčům šanci se poměřit. To je může posunout dál."
A jak se bude posouvat dál berounské hřiště?
"Po této sezoně bychom konečně chtěli změnit odpaliště na trojce. Je tam určitý kolizní střet, když hráči z trojky končí po šlajsech na dvojce. Navíc je ta jamka i dost krátká a lepší hráči končí první ranou u greenu," prozrazuje Matějček plánovanou změnu.
Důvodů pro ni je více: "Nechceme hřiště pouze ztěžovat, ale trochu zatraktivnit. Takže jamku posuneme více do lesa a z pravého doglegu uděláme levý dogleg. Díky tomu navíc zvýšíme bezpečnost na dvojce."
Další změny závisí na ještě stále probíhajících jednáních o pozemcích. "Na trojce chceme přes zimu pracovat prakticky, na dalších změnách teoreticky, administrativně. Zatím ještě nemohu být konkrétnější," dodává Matějček.
V plánu je také výstavba dalšího, už posledního bytového domu se 40 jednotkami. A vyšperkování celého resortu třeba tenisovými nebo beachvolejbalovými kurty či trailovými trasami v okolních lesích.