Chilli v krupicové kaši. České naděje dřely ve Španělsku
Pokud by Zdeněk Pohlreich plánoval, kam vyrazit na další štaci s cílem pozvednout tam kuchařské umění, talentovaní čeští golfisté by měli jeden tip. Španělský resort Hacienda del Alamo. Pokulhávající kuchyně ale byla jedinou kaňkou na jinak povedeném týdnu, který má české golfové naděje nakopnout k úspěšné sezoně 2017.
Autor: Honza Fait, 08.03.2017 08:00
Početná skupina vyrazila do resortu, který je zhruba hodinu cesty od Alicante, koncem února. Bylo to už podruhé, zástupce České golfové federace si totiž toto místo loni získalo pro svou odlehlost, což přináší nespornou výhodou v podobě většího soukromí na trénink.
"Na kemp jsou tradičně zváni hráči Národních tréninkových skupin ČGF, kteří tvoří širší základ reprezentačních týmů," řekl nám manažer reprezentace Petr Šavrda. Známá jména jako Sára Kousková, Kristýna Frýdlová nebo Filip Ráža pak doplnili také speciálně pozvaní hráči Tereza Koželuhová, Patricie Macková, Kryštof Růčka a Lukáš Janda
"Vzhledem k omluvě některých reprezentantů, především z mužské části týmu, jsme se rozhodli tyto mladé talentované hráče pozvat a motivovat je tak k další práci," prozradil Šavrda s tím, že kromě něho ve Španělsku nechyběl hlavní trenér Jiří Němeček, kouč a metodik ČGF Jan Mergl a kondiční trenér Milan Mojžíš.
Předsezónní soustředění přitom není zaměřeno na změny v technice nebo nekončící dril na drivingu. Cílem je nabídnout vybraným hráčům skutečně efektivní program plný informací, přednášek, dat z měřících přístrojů a konzultací herních statistik a tréninkových metod.
"Často jsem měl z podobných kempů pocit, že nejsou dostatečně kvalitně a s péčí připravené, že se program šije tak trochu horkou jehlou. Toho jsme se chtěli vyvarovat. Stejně u tréninku hráčů, kteří často slepě odpalují spousty míčku na drivingu, aniž by měli nějaký koncept a konkrétní cíl. To se nám snad konečně podařilo změnit," věří Šavrda.
Cvičení na zvýšení dynamiky švihu
Co si pod jeho slovy konkrétně představit? "Naším cílem bylo zapojit hráče do přípravy tréninku, naučit je dobře hospodařit s časem, připravit si cvičení na míru podle toho, co aktuálně nejvíce potřebují. Chtěli jsme je naučit plánovat a přemýšlet. K tomu jsme jim nabídli něco nadstandardního, co nemají při každodenním tréninku k dipsozici, a to moderní technologie v podobě analyzátorů švihu."
Nešlo přitom pouze o tradiční Trackman, se kterým přicházejí golfisté na této výkonnostní úrovni do styku běžně. Hráči měli ve Španělsku k dispozici také analyzátor puttování SamPutt Lab. O co jde?
Hráč si na putter umístí speciální snímací zařízení a SPL vyhodnotí pohyb hole a poskytne celou řadu cenných výstupů. V ČGF už s touto "puttovací laboratoří" pracují dva roky.
Výsledky se dostavily rychle
Vše tak bylo přesně nalajnované a připravené. Jediné, co tak hráče a jejich doprovod zaskočilo, byla kuchyně. "Bylo to opravdu špatné. Celý týden jsme se s ní trápili a korunu všemu nasadil kuchař poslední den, kdy nasypal Milanu Mojžíšovi do krupicové kaše místo skořice chilli," poodhalil jednu pikantnost, a to doslova a do písmene, Šavrda.
Hráčům tak společně s kondičním trenérem raději připravovali po večerech svačiny pro další den na hřišti sami. Vzhledem k tomu, že každé ráno museli být už v sedm hodin s hráči na společném výběhu, toho měli na konci týdne plné kecky.
Domů do Česka se ale vraceli s pocitem dobře odvedené práce.
Kondiční trenér Milan Mojžíš s týmem
"Celá příprava nyní směruje na začátek letní sezóny. Někteří hráči už mají první turnaje za sebou, jiní teprve na svůj start čekají. Například Sára Kousková cestovala rovnou z Haciendy do Jerezu, kde ji čekal jeden z nejprestižnějších evropských turnajů – Mezinárodní mistrovství Španělska žen," připomněl Šavrda.
Kouskové se pak v Jerezu dařilo výborně, když po dvou kolech na rány skončila dělená druhá a v jamkovce vypadla až ve čtvrtfinále a obsadila 5.-8. příčku. Snad bude podobných úspěchů, i díky španělskému soustředění, letos u českých hráčů co nejvíce.