Vratislav Janda před volbou prezidenta ČGF: Na marketing potřebujeme renomovanou agenturu

Stanice Golf Channel vypustila v úterý svůj nový pořad Sněhulák, v jehož prvním díle proběhla debata kandidátů na prezidenta České golfové federace. O svých vizích a plánech v případě zvolení hovořili s moderátorem Pavlem Poulíčkem stávající prezident Vratislav Janda a jeho protikandidát Petr Uhlík. Mezi hlavními tématy diskuse nemohly chybět finance, marketing a medializace. Co by v těchto sekcích podnikal v případě svého znovuzvolení Vratislav Janda?
Autor: pv, 19.03.2025 19:07
Celý prezidentský speciál nového pořadu Sněhulák si můžete poslechnout v reprízách stanice Golf Channel a to ve čtvrtek od 23 hodin, v pátek od 16 hodin a v sobotu od 8 hodin.
Co se financí týče, řeč byla především o tom, jak jich získat pro ČGF co nejvíce. Janda si pochvaloval, že v době, kdy se celkový objem financí putující do českého sportu z Národní sportovní agentury snižuje, federace ho pro sebe dokázala naopak zvětšit.
Ze 48 milionů, se kterými ČGF hospodaří, přitéká 22 milionů od státu, 22 milionů ze členských příspěvků a zbytek jsou sponzorské peníze.
"Státní dotaci, kterou dostáváme z Národní sportovní agentury, se nám podařilo nejen udržet, ale navýšit asi o 15 procent. Chci připomenout, že když jsem nastupoval do funkce, bylo ve státním balíku určeném na sport 11,3 miliardy korun, dnes je tam 6,9. Přesto se nám to podařilo udržet a navýšit," prohlásil v debatě Janda, který si pochvaloval, že se podařilo navýšit i členské příspěvky.
"To nám jako federaci dalo možnost se nadechnout a přistoupit k velkým strategickým projektům, jako je rekonstrukce našeho serveru, který je 20 let starý, a nebo k jednání o spolupráci s velkou renomovanou agenturou, který by nám měla zajistit komunikaci," pokračoval Janda.
"A pak jsou tu partneři. Tam bohužel máme už jen jednoho. Je to Raiffeisen Bank a moc jí za to děkujeme, ale to je strašně málo. Rád bych, abychom v příštím volebním období od partnerů získávali nějakých 20 milionů v roce 2028. Příspěvky a státní dotace jsou účelově vázány, ale tohle by byly peníze, o kterých bychom si mohli rozhodovat sami," nastínil Janda své plány v případě znovuzvolení.
Na to padl dotaz, proč už z byznysového prostředí dávno takové peníze do federační pokladny neproudí, když velké postavy českého byznysu často golf sami hrají nebo k němu mají blízký vztah.
"Já jsem se to taky učil. Byl jsem 20 let v byznysu a řadu kapitánů českého průmyslu znám. Myslel jsem si, že to tak obejdu a něco z toho vzejde, ale není to pravda. Sedíte na jednání naproti private equity miliardáři, který sám hraje a má rád golf, a zeptáte se, jestli by České golfové federaci nepřispěl . A on se správně zeptá, co za to dostane," vysvětloval Janda svou zkušenost.
"ČGF bohužel není produkt. Abychom byli pro byznys zajímaví, musíme mít tři základní faktory. Za prvé hodnoty, se kterými se chce byznys spojovat, a ty golf bezpochyby má. Za druhé emoce, a ty má golf mimořádné. A za třetí je to viditelnost, a tu my nemáme," zmínil Janda.
"A proto mluvím o komunikaci jako o základním předpokladu dalšího rozvoje českého golfu, protože s partnery a s jejich penězi můžeme dále růst. Cílem je získat peníze od partnerů na účet federace. Nikdy toho nedosáhneme, pokud se jako golf obecně nezviditelníme," tvrdí Janda.
Podle stávajícího prezidenta je k tomu zapotřebí renomovaná profesionální agentura, který by si vzala medializaci českého golfu na starosti. S jednou takovou už bylo současné vedení v jednání.
"Žijeme v překotně se rozvíjejícím se mediálním prostředí, musíme reagovat na moderní mediální trendy a nelze to dělat s jedním nebo dvěma placenými funkcionáři federace. Musíme na to mít zázemí skutečně renomované mezinárodní agentury," míní Janda.
"Agentura, o které mluvím, zastřešuje mimo jiné komunikaci majoru The Open, teď podepsala i smlouvu s americkou PGA, takže nelze říct, že nemá s golfem zkušenost," hovořil Janda o globální agentuře Dentsu se kterou federace jednala o případné spolupráci. Jednání se však odložila a pokračovat v nich má až nově zvolené vedení.
"Myslím si, že to nikdo neuchopil. Žili jsme dlouho z podstaty, z toho obrovského rozvoje golfu, který nastal v druhé polovině devadesátých let. Tehdy to byli banky nebo (telefonní) operátoři, kteří zvali na golf své klienty. Ti se to naučili, zbohatli, postavili si vlastní golfová hřiště a narazili jsme na strop," řekl Janda.
"Tam jsme si vytvořili tu korporátní nálepku, která se s námi táhne dodnes. Na druhou stranu jsme díky této nálepce vybudovali tento sport na úroveň, kterou dnes máme," vrátil se Janda zpět v čase zhruba o 30 let, kdy začal velký boom českého golfu.
"Ano, měli jsme tu kampaně, ale nebyly vždy úspěšné. Myslím si, že to nikdo nepojal za pomoci moderních marketingových trendů. Televize, tu už si ani moje děti, které jsou na vysoké škole, nezapnou, tištěné noviny už téměř nikdo nečte," vypočítával Janda.
"To prostředí se neustále obrovsky vyvíjí a já jsem přesvědčený o tom, že se musíme spojit s nějakým (mediálním) fenoménem, pro něhož je to denní byznys, umí udělat dosah a poskytuje zázemí, které moderní marketing potřebuje," uzavřel Janda téma financí, marketingu a medializace českého golfu.
Názory druhého kandidáta na prezidenta ČGF Petra Uhlíka na tyto oblasti vám přineseme ve čtvrtek.
Zdroj: Golf Channel