Zalatoris šokoval Masters. K elitě však oficiálně stále nepatří

Will Zalatoris

Největším překvapením letošního Masters byl jednoznačně Will Zalatoris. Fanoušci, kteří nesledují golfové dění v Americe do detailů, o něm s největší pravděpodobností do minulého týdne vůbec neslyšeli. To se ale změnilo poté, co 24letý Američan, který ani není členem PGA Tour, skončil v neděli v Augustě druhý o pouhou jednu ránu za vítězem Hidekim Matsuyamou.

Když Zalatoris v roce 2018 neprošel o dvě rány první fází kvalifikační školy na druholigovou americkou Korn Ferry Tour, zatvrdil se, že ve snaze vystoupit do nejvyšších pater profi golfu nenechá kámen na kameni.

Se svými trenéry Troyem Dentonem a Joshem Gregorym si stanovil plán, který zahrnoval protloukání se nejistými pondělními kvalifikacemi na Korn Ferry Tour. V dubnu 2019 si na turnaji zvaném Dormie Netwotk Classic vydělal 1408 dolarů za 61. místo. O dva roky později bere 1 242 000 dolarů za samostatné druhé místo na Masters.

"Do hlavy se mi právě vtisklo tolik obrázků. Je to umocněno tím, že jsem tento turnaj sledoval, co si jen pamatuji. A skutečnost, že jsem byl jeho součástí, ba co víc, že jsem hrál o vítězství, to všechno jen podtrhuje," pravil aktuální lídr celkového pořadí Korn Ferry Tour.

Zalatoris si však v probíhající sezóně PGA Tour vydělal už více než 3 miliony dolarů. Vše začalo už na US Open v září, kde dělil konečné šesté místo s Dustinem Johnsonem. V celkem 15 turnajích, které odehrál, skončil šetkrát v TOP 10, jedenáctkrát v TOP 25 a pouze jednou neprošel cutem.

A tak se stalo, že se Zalatoris týden před Augustou objevil na 46. místě světového žebříčku, čím stvrdil své právo startu na Masters. A zbytek už je historie. Po druhém místě vystoupal už dokonce na 27. místo, přičemž stále není členem PGA Tour.

Kvůli pandemickému scénáři vtisknutému do posledních dvou golfových sezón se totiž Zalatoris ocitá ve výjimečné situaci, která se v moderní éře PGA Tour už nejspíš nebude opakovat.

Po skvělé loňské sezóně na Korn Ferry Tour by se vešel mezi pětadvacítku postoupivších na PGA Tour. Jenže kvůli loňské přestávce se PGA Tour rozhodla, že za sezonu 2019/20 nikdo nepřijde o svou kartu. Následným efektem bylo, že pro následující sezónu nebyly ani žádné karty uděleny.

Sezóna Korn Ferry Tour tak přetekla do dalšího roku. 25 karet na PGA Tour se udělí až v srpnu 2021 po posledním turnaji. Dalších 25 karet bude přiděleno prostřednictvím finále čítajícího tři turnaje.

Jednorázově upravený systém tak teoreticky umožnil hráčům z nižšího patra vystoupat do dříve nepředstavitelných výšin světového žebříčku, což v praxi předvedl právě Zalatoris.

"Posledních pár měsícu až rok jsem ho po očku sledoval v televizi a už bylo vidět, jak výjimečný hráč to je," řekl k Zalatorisovi po úvodním čtvrtečním kole v Augustě legendární Bernhard Langer, který ještě netušil, že Zalatoris bude jediným hráčem, který letos na Masters zahraje všechna čtyři kola pod par.

"Nyni jsem to viděl na vlastní oči," uvedl Langer, který s mladíkem strávil první dva dny turnaje ve flightu. "Myslím, že je jednou z hvězd budoucnosti. Určitě má ty schopnosti. Je sice hubený, ale člověče, jak ten dokáže trefit míček," plesal Langer nad Zalatorisem.

Ten tak zatím kvůli svému statusu boduje v letošním FedEx Cupu pouze virtuálně. Aby si své body aktivoval a stal se tak členem PGA Tour, musí na ní vyhrát turnaj. Jinak si nezahraje letošní play off, kam by se jako člen nejspíš s přehledem kvalifikoval.

Další možností je vyhrát v probíhající sezóně tři turnaje na Korn Ferry Tour. Jeden triumf už má za sebou, ale je otázka, jak často se bude na nižší sérii pohybovat, když si již uhrál neomezený počet sponzorských pozvánek na PGA Tour.

"Dokáži soupeřit s těmi nejlepšími hráči na světě," ví Zalatoris, což po minulém týdnu už nikdo nerozporuje.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení