5 klíčových věcí, které rozhodly o dění na 85. Masters
První major roku je minulostí. Triumf slaví poprvé v historii Japonec, a to i přesto, že Hideki Matsuyama zahrál ve finálové rundě jednu ránu nad par. Stačilo to i proto, že i další hráči v Augustě National ztráceli. Nabízíme pět klíčových věcí, které rozhodovaly o dění na Masters.
Autor: ak, 12.04.2021 18:35
Matsuyamovy momenty
Skvělá hra železy, výjimečný scrambling a dominance na parech 5, to byly klíčové okamžiky, které posunuly Hideki Matsuyamu k vítězství na Masters 2021. Devětadvacetiletý Japonec trefil 69,44 procenta greenů v regulaci během turnaje, což ho zařadilo na sedmé místo v kategorii, která je pro „zkrocení“ Augusty National nezbytná.
Ještě působivější ale byla schopnost Matsuyamy hrát kolem greenu. Další vlastnost mistrů. Matsuyama sice minul 22 greenů, ale v šestnácti případech zachránil par. Úspěšnost scramblingu 72,7 % ho posunula na druhou příčku ve startovním poli.
A do třetice, Matsuyama zahrál na šestnácti pětiparech během všech čtyř kol 11 ran pod par. Zahrál šest birdie a tři eagly. A co víc, ani jednou během turnaje nezahrál jediné double bogey nebo horší skóre.
Spiethův příběh
V měsících před Masters se vítěz z Augusty z roku 2015 Jordan Spieth dostával do bývalé výborné formy. Vše vyvrcholilo vítězstvím na Valero Texas Open týdne před Masters. Spiethova znovu nalezená a vylepšená hra železy pokračovala i v Augustě a i díky tomu skončil už popáté na Masters v top 3 z osmi startů.
Spieth byl sice nejlepší v trefování greenů v regulaci (77,8%), ale jeho sen o druhém zeleném saku se rozplynul na rychlých greenech v Augustě. V puttování ze vzdálenosti 5 až 10 stop obsadil až 51. místo, proměnil jen osm z 21 puttů. To ho stálo lepší umístění. I tak si ale Spieth vylepšil své celkové skóre na Masters už na 50 ran pod par.
Strašidelná jamka č. 5
Už třetí rok po sobě je nejobtížnější jamkou na Masters čtyřparová pětka. Stalo se tak poté, co byla v roce 2019 architektem Tomem Faziem prodloužena o 40 yardů na současných 495 yardů.
Na jamce padlo během čtyř kol pouze sedm birdie a průměrné skórě na pětce bylo 4,431 rány. Nejvyšší během posledních tří let. Celkové skóre celého startovního pole na této jamce se vyšplhalo na 122 ran nad par, včetně 12 double bogey a dvou ještě horších výsledků. Skóre vítěze Masters na pětce bylo jedna nad par a v neděli tady Matsuyama zachránil par po skvělém puttu dlouhém 17 stop.
Učenlivý nováček
Will Zalatoris, 24letý nováček na Masters, se při své premiéře v Augustě zaskvěl čtyřmi koly pod par. Ještě nedávno hráč Korn Ferry Tour zakončil turnaj v první patnáctce v trefování greenů v regulaci, puttování i scramblingu.
I díky tomu proměnil svůj první start ve skvělé druhé místo, které ho posune už do první světové třicítky a především mu garantuje místo na Masters i pro příští rok.
Schauffeleho přehmaty
Xander Scauffele si připsal čtvrté umístění v top 3 na majorech, podruhé na Masters, ale na titul z majoru opět nedosáhl. A to i přesto, že na 20 jamkách z celkových 72 zahrál birdie, nebo ještě lepší skóre. Jeho naděje rozprášily kolapsy na dvou jamkách finálové rundy.
Z double bogey na pětce se ještě dokázal otřepat, po patnácté jamce se přiblížil lídrovi turnaje na rozdíl pouhých dvou ran, ale na tříparové šestnáctce poslal první ránu do vody a zapsal triple bogey. Poprvé po 1042 odehraných jamkách… Přitom před touto chybou měl Schauffele celkové skóre na tříparech tři rány pod par. Stálo ho to nejspíš nejen titul, ale také hodně peněz…
By my calculations, Xander Schauffele's triple bogey on No. 16 cost him $575,000 — the difference between solo second and T3.
— Zephyr Melton (@zephyrmelton) April 12, 2021
Quite the costly mistake pic.twitter.com/7vqmH225W4