Nechtěli jsme nabízet hřiště nedostatečné úrovně, zní z Dýšiny
Na jednom z nejoblíbenějších hřišť u nás bude v září pusto a prázdno. Může za to agresivní plíseň Antraknóza, která letos vzala místní greeny útokem. Situace byla už tak neudržitelná, že se u Ejpovického jezera rozhodli k radikálnímu kroku a hřiště na tři týdny uzavřeli.
Autor: Honza Fait, 09.09.2016 07:00
Na populární osmnáctku se tak, pokud nejste místní člen a spokojíte se jen s některými jamkami, nedostanete až do neděle 25. září. Právě do té doby bude hřiště, kde se letos opět hrála i Ladies European Tour, uzavřené.
Antraknóza napadla místní greeny v červenci. Od té doby se greenkeepeři na Dýšině snažili, seč mohli, ale nakonec nad nimi příroda zvítězila. "Je to kombinace počasí, založení greenů a dalších vnějších faktorů. Na greenech máme velké množství lipnice, která ten stres neunesla," shrnula základní problém ředitelka resortu Martina Tvarůžková.
Nejen ji situace mrzí, ale nešlo nic dělat: "Nemyslím si, že bychom něco podcenili. Hned, jak se problém vyskytl, začali jsme ho řešit. Aplikovali jsme nejrůznější hnojiva i další chemii, což pomohlo pouze částečně."
"S Antraknózou válčíme každý rok. Vždy jsou jeden dva greeny napadené, ale pokaždé se nám s tím zatím podařilo vypořádat i za plného provozu. Letos však byl plísňový atak tak obrovský," mrzí Tvarůžkovou.
Na Dýšině koncem srpna dokonce nechali narůst na greenech trávu do vyšší výšky, ale ani to nepomohlo. Začátkem září tak přišlo rozhodnutí akcionářů hřiště na tři týdny uzavřít.
"Hřiště nebylo v kvalitě, kterou by se Dýšina chtěla prezentovat směrem k veřejnosti. Hřiště je hratelné, ostatní travní plochy jsou v dobrém stavu a plně hratelné, jen kvalita travních ploch na vybraných greenech nyní není na dostatečné úrovni. Proto přišlo toto radikální rozhodnutí," říká Tvarůžková.
V posledních třech letech na Dýšině udělali množství preventivních kroků, aby podobným problémům předešli - greeny více pískovali, aerifikovali, používali speciální hnojiva a chemii nebo třeba vykáceli množství stromů v okolí některých greenů.
Aby se však Antraknóze dokázali vyhnout, museli by jednotlivé jamky nejspíše přemístit někam jinam: "Vlhko a horké počasí, to jsou ideální podmínky pro vznik této plísně. Tím, že hřiště není na otevřené ploše, ale je prakticky celé zavřené v lese, tak na něm tolik neproudí vzduch a na greeny nejde tolik slunečních paprsků. To vše hraje pro Antraknózu."
"Koncem srpna a začátkem září už jsme zaznamenali více negativních komentářů ke kvalitě hřiště s ohledem na greeny. Naši akcionáři se následně rozhodli hřiště raději uzavřít a vše vyřešit. Nechtěli jsme nabízet hřiště v nižší kvalitě ani jít cestou slev," upozorňuje Tvarůžková.
Některé jamky ale zůstávají otevřené a členové si je mohou v přesně vymezených hodinách zahrát. V provozu pokračuje i driving, další tréninkové plochy nebo restaurace. Plánované turnaje pak byly přesunuty na jiná domluvená hřiště.
"Na hřišti nebudeme v době jeho uzavření řešit pouze greeny, ale provede se i spousta zásahů v jiných částech hřiště, na které se mělo dostat později - začátkem podzimu nebo v zimě. Proběhne tak třeba aerifikace a pískování fairwayí, hloubková aerifikace odpališť a podíváme se i na okolí greenů a na roughy. Uzavření hřiště chceme maximálně využít," uzavírá Tvarůžková.