Šéf PGAC: Profesionálové v nás nevidí hodnotu
Nové vedení PGAC v čele s prezidentem Romanem Svobodou začalo svůj čtyřletý mandát energicky. Za své poslání si stanovilo snahu o výrazný posun hned na několika frontách. Jak přímo uvnitř své organizace, tak i navenek ve vztahu k federaci i golfové veřejnosti.
Autor: Petr Vlček, 18.01.2018 06:45
Svoboda (na snímku vlevo) převzal žezlo od Petra Nitry (vpravo), který se rozhodl už dále nekandidovat na post šéfa české PGA. Svobodu přitom nečeká nic lehkého, čeká ho práce jak směre dovnitř organizace, tak ven.
Jaká byla vaše hlavní motivace vystoupat v PGAC o stupínek výš a ucházet se o post prezidenta?
Nebyla to ani tak motivace, jako spíš chuť a odhodlání posunout tu organizaci někam dál. Tak aby navenek působila jako silnější organizace a měla své místo v golfovém světě. Rozhodnutí padlo více méně už před pěti lety, kdy jsem zvažoval jít s ostatními šesti kolegy v seskupení, které jsme nazvali Vize 2015 – 2018. S Tomášem Grycem, Janem Merglem a Barborou Barcalovou nás zvolili jako čtyři nové tváře. Tehdejší prezident Petr Nitra znovu kandidoval na pozici právě proto, že nám chtěl předat zkušenosti, vychovat nás, zachovat kontinuitu a uvést do profesionálního světa. Při letošní volbě z toho vzešla moje kandidatura. Bral jsem jako jasnou volbu, že se budu ucházet o prezidenta PGAC.
Jaké jsou základní vize nového vedení?
Ve stanovách jsou jasně dané činnosti PGAC. A to je sdružovat profesionální trenéry a hráče golfu. Hráč by měl hrát turnaje, učitel by se měl vzdělávat a předávat vědomosti veřejnosti. Dále je naším úkolem pořádání turnajů, vedení vzdělávacího systému PGA v České republice a vychovávání nových trenérů. V následujících čtyřech letech musíme vytvořit základní hodnotu asociace. Tedy důvod, proč by k nám měli přicházet noví členové a proč by ti stávající měli být členy i nadále.
Na tiskové konferenci zaznělo, že chcete zvednout prestiž PGAC především pro samotné profesionály. Co to znamená?
Hraju golf od roku 1991. Do PGA jsem vstupoval v roce 2007 a byla to pro mě další životní etapa. K organizaci jsem vzhlížel jako k určitému spolku lidí, kteří měli tu výsadu být členy PGA. Byl bych rád, kdyby to tak naši členové cítili stejně. Podle chování některých členů i podle toho, že někteří od členství odstupují, je vidět, že v tom tu hodnotu nevidí. Je na nás, abychom ji vybudovali a mohli se členům podívat do tváře, že jsme jejich dobrou servisní organizací a že neplatí 8500 příspěvků zbytečně.
Kromě práce pro samotné profesionály, čím hodláte přispět k rozvoji českého golfu?
V obecné rovině nám jde o propagaci golfu v České republice a o získání většího počtu hráčů. Neříkám, že to musí být jen nováčci, je tu velká skupina lidí, kteří si již golf vyzkoušeli, hráli ho aktivně buď proto, že byli někde registrovaní, nebo pravidelně chodili na firemní golfové akce. Ty bychom určitě měli oslovit a pokusit se je přilákat zpět ke hře. To je ale jen jedna z věcí. Další kroky bychom rádi činili jak samostatně, tak i ve spolupráci s federací.
Jaký je podle vás momentálně vztah ČGF a PGAC? O čem budete jednat?
Z mého pohledu tu byl především problém, že těch jednání bylo málo. Možná je to i kvůli tomu, že do toho zasahovala široká paleta lidí jak na jedné, tak i druhé straně. I z těchto důvodů jsme zeštíhlili náš výkonný výbor ze sedmi na pět členů. Může to být jeden z nástrojů zlepšené komunikace. Za druhé my jsme členem ČGF, která je naší mateřskou organizací. Je na nás, abychom byli ve spolupráci aktivnější a oslovovali zástupce ČGF intenzivněji. Nechci hodnotit, co bylo dřív. Nemyslím si, že to bylo jen negativní. Určitou dobu to nějak fungovalo, ale je náš zájem, abychom byli ve vztahu k federaci aktivnější.
Jak velkou cítíte vůli k užší spolupráci ze strany ČGF?
Na valné hromadě PGAC 13. ledna byl jedním z hostů prezident ČGF Zdeněk Kodejš, který několikrát jasně deklaroval, že federace má určitě zájem spolupracovat s PGAC. To je pro mě to nejdůležitější prohlášení. Teď už je na nás, abychom našli společná témata a čas, který tomu budeme chtít obětovat. Zatím jsme obě strany veřejně prezentovaly, že chuť spolupracovat máme. Teď už k tomu jen přistoupit. Věřím, že začneme opravdu intenzivně spolupracovat.