McIlroyovo "období sucha" trvá. Po majoru "oněměl"

Rory McIlroy

Rory McIlroy se netajil přáním, že chce prolomit "období sucha" na majorech a přidat v pořadí svůj pátý titul z turnajů velké čtyřky. Dá se říct, že 33letý Severní Ir na 104. PGA Championship v Southern Hills promarnil velkou šanci. Nikoliv poprvé.

Tahle nevyužitá šance ale McIlroye evidentně hodně zabolela. Natolik, že po dohrání finálové kola opustil Southern Hills hodně rychle a bez jediného slova. Sbalil během deseti minut své golfové i negolfové kufry, nasedl do luxusního cadillacu a zmizel, aniž by s médii promluvil jednu jedinou větu.

Majitel čtyř titulů z majorů si přitom připsal další umístění v top 10, ale zároveň další major bez vítězství. Jeho bilance od posledního triumfu v roce 2014 je vševypovídající – 28 startů, žádné vítězství.

Rodák ze severoirského Holywoodu přitom po prvním kole vedl s náskokem jedné rány. Zdálo se, že překonal své démony z posledních let v podobě mizerných úvodních kol.

"Byl to skvělý start do turnaje. Je fajn takhle začít a ještě lepší by bylo v tom pokračovat," přál si McIlroy po čtvrtečním kole.

Ve druhé rundě už to bylo horší. Zahrál v ní jednu ránu nad par. "Je před námi ještě dlouhá cesta a zbývá ještě hodně golfu. Příští dva dny se bude hrát úplně jinak i vzhledem k počasí a jinému směru větru. Každý se bude muset přizpůsobit," zůstával nad věcí 33letý Severní Ir.

To nejhorší pro něj ale přišlo ve třetím dějství. V sobotu zahrál 74 ran. Jen na třech tříparech poztrácel šest ran, když na nich zahrál bogey, double i triple bogey. Do závěrečného nedělního kola tak vstupoval se ztrátou devíti ran na vedoucího Mita Pereiru.

Začátek finálového kola měl impozantní – po úvodním paru na jedničce přidal na dalších čtyřech jamkách čtyři birdie v řadě, dostal se na skóre -4. A zdálo se, že by mohl nejen zopakovat úžasný finiš z dubnového Masters, kde zahrál 64 ran, ale že by ještě mohl útočit na vítězství.

Bogey na šesté jamce ho ale srazilo do kolen. Od toho okamžiku už ani jednou nezaskóroval. To ale neznamená, že neměl šance. Jenže jeho přihrávky na green končily daleko do jamky a dlouhé putty neproměňoval. To jen jeho frustraci prohlubovalo. Naopak na sedmnáctce ještě přidal jedno bogey a dohrál osmý se skóre -2. A "oněměl…"

Zastání našel u svého přítele Ira Shane Lowryho. "Roryho musí každý hodnotit extra. Golfisté sledující golf z gauče ani netuší, jak vyčerpávající je to venku na hřišti," prohlásil Lowry.

"Zaregistroval jsem, že před turnajem se psalo, že Rory už nevyhrál major od roku 2014. Jenže předtím získal čtyři a po roce 2014 vyhrál všechno, co se dá v golfu vyhrát. Po jeho vítězstvích všichni očekávali, že vyhraje deset majorů, ale tak to prostě nedopadlo," uvedl vítěz The Open z roku 2019.

"Rory se stal tak trochu obětí svých vlastních úspěchů, ale pořád je mu teprve 33 let a všechno má stále před sebou," dodal Lowry.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení