I poslední čistě mužský golfový klub v Irsku se otevřel ženám

Royal Dublin Golf Club

Píše se závěr roku 2021, ale až teprve nyní byly v Irsku definitivně odstraněny genderové bariéry v golfu. Ženám se otevřel i poslední klub s dosud výhradně mužskými členy. Tímto ve 21. století neuvěřitelným anachronismem se "pyšnil" Royal Dublin Golf Club.

Ten je letos druhým klubem v Irsku, který se konečně otevřel i golfistkám. Svou politiku změnil nedávno také Portmarnock Golf Club, která se také nachází nedaleko Dublinu.

Královský klub v Dublinu byl založen v roce 1885. Politiku rovnoprávnosti přijal ale až nyní, kdy to schválila naprostá většina členů na mimořádné schůzi. Jakékoliv jiné rozhodnutí by však bylo velkou ostudou. Navíc je zrušení pouze mužského členství v souladu s politikou Golf Ireland.

Royal Dublin nikdy neměl jasně deklarováno, že ženy nemohou vstupovat do klubu, nicméně se této tradice pevně držel až dosud.

"Všechna pohlaví jsou co se týče členství posuzována rovnoprávně a bez diskriminace a mají právo požádat o členství ve všech kategoriích," uvedl klub v prohlášení.

Mnohá slavná hřiště ve Spojeném království zavedla rovnoprávnost pohlaví také teprve nedávno a často až pod nátlakem, například pod hrozbou vyloučení z rotace pro The Open.

Až v posledních letech tak mohou vstupovat ženy například do anglického Royal St. Georges, kde letos vyhrál The Open Collin Morikawa. O členství v klubu se mohou několik málo let ucházet i ženy ve skotském Muirfieldu.

I domovina golfu v St. Andrews, a dále Royal Troon či Royal Aberdeen se otevřely ženám také poměrně nedávno a to samé platí i o dějišti Masters v Augusta National. Slavný klub v Georgii umožnil ženám členství teprve v roce 2012.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení