Genderově rovná golfová odpaliště. Ze kterých hrajete vy?
Ve světě to není až tak neobvyklé, ale stále většinou v golfu platí, že žlutá jsou muži, červená ženy. A v Česku je to prakticky stále dogma. Ano, bavíme se o golfových odpalištích, která ale stále více klubů začíná využívat jinak. Nerozděluje je podle pohlaví, ale výkonnosti.
Autor: Honza Fait, 05.11.2021 15:05
V tak konzervativním sportu, jakým golf je, se jedná o další zeď, která se boří jen velmi těžko. Ale postupem času se začíná drolit. Jako poslední k tomuto tématu přispěl anglický Hartford Golf Club, který přestal odpaliště rozdělovat na dámská a pánská, ale podle výkonnosti hráče.
Na hřišti tak má aktuálně pět odpališť, která představují samozřejmě nejen jinou délku hřiště, ale i jiný par. A tak z těch nejkratších světlemodrých vás čeká devítka dlouhá 1440 yardů (1317 metrů) s parem 36. Nejdelší jsou pak tradičně bílá s parem 35 a délkou hřiště 2678 yardů (2449 metrů).
"Snažíme se být trochu progresivní, chceme posouvat hru směrem dopředu. Golf se mění, já si myslím, že k lepšímu. Snažíme se zbavit mnoha těch tradičních, zastaralých pravidel," vzkázal Paul Cunningham, manažer golfového klubu, který má mimo jiné na starosti sociální média.
Právě na nich klub komunikoval změnu takto: "Jsme progresivní, moderní golfový klub a končíme s genderovou specifikací odpališť. Teď máme pět barevně označených týček a chceme, abyste hráli z jakýchkoliv, díky kterým si hru nejvíce užijete. Věříme, že hrát někdy z kratších odpališť, především v zimě, pomůže řadě golfistů si hru mnohem více užít."
Reakce především na internetu byly samozřejmě dvojí. Od oslav a gratulací, po nesouhlas a pohrdání. Olej do ohně pak v Hartford GC přilili ještě tím, že zopakovali, že u nich můžete hrát klidně v džínech...
Také v Česku nejsou ale podobné snahy úplné tabu. A možná i takto smýšlí většina hřišť, pouze hráči mají až příliš zakořeněné, že muži hrají ze žlutých (bílých) a ženy z červených (modrých). A že když muži nepřestřelí dámská odpaliště, platí celému flightu panáka!
Nejdál jsou v této osvětě nejspíše na Kunětické Hoře, kde dokonce prohodili obvyklé řazení týček a modré jsou zde až za žlutými jako předposlední varianta před bílými.
Hráči si pak mohou vybrat, odkud chtějí hrát.
"Máme to tak především kvůli českým hráčům, ve kterých je to rozdělení na pánská a dámská zakořeněné. Když pak vidí, že modrá jsou za žlutými, tak je to trkne a ptají se, odkud mají hrát. A my jim říkáme, ať hrají z těch, na která se zrovna cítí. Klidně i z červených," říká Michal Voigts, manažer hřiště, který má na starosti i místní STK.
Pro ty nejmenší pak mají na hřišti dokonce zkrácená stříbrná odpaliště a i hráči, kteří hrají za klub extraligu, trénují často před soutěžními víkendy z červených. Proč? "Aby se dostali do skórovacího módu. Za birdie jamku vyhrávají, jinak ji ale prohrávají," dodává Voigts.
Podle něho to má takto nastavena spousta hřišť, ale z českých golfových hlav se genderové dělení odpališť stále nedaří vymýtit. Ale i podle reakcí na snahu Hartford Golf Clubu je patrné, že to není čistě český problém.
Hráčská ega jsou podle všeho často vysoká všude po světě. A hrát třeba z červených je často "pod úroveň". Přitom naprosto zbytečně.