Lieser skončil v Tokiu poslední, Slovensko má senzační medaili

Rory Sabbatini

Naprosto senzačním úspěchem pro slovenský golf skončil olympijský turnaj v Tokiu. Rory Sabbatini ve finálovém kole zahrál rekordní skóre olympijské historie (61 ran, -10) a řekl si o medaili. Ta je nakonec stříbrná, lépe než on zahrál pouze Američan Xander Schauffele. Čech Ondřej Lieser skončil na posledním 60. místě.

Zdálo se, že po průměrném třetím kole je Sabbatini, který turnaj velmi dobře rozehrál, ze hry o olympijské medaile. Jenže rodák z jihoafrického Durbanu, který od roku 2019 reprezentuje Slovensko, se ve finálové rundě v pozitivním slova smyslu zbláznil a došel si pro stříbro.

Na rekordní olympijský výsledek deset ran pod par dosáhl i přesto, že si připsal v závěru obou devítek pokaždé bogey. Nejprve na devítce, a pak na šestnáctce. Jenže k tomu zapsal do své skórkarty 10 berdíků a eagle na čtyřparové šestce! A hodil rukavičku svým soupeřům.

Ti ho najednou, až na Xandera Schauffeleho, museli dohánět. A nikomu se to až do konce finálového kola nepovedlo. A také Američan měl po bogey na 14 co dělat, aby se vyhnul play-off o zlato. Díky birdie na předposlední 17 ho ale nakonec definitivně získal pro sebe.

Schauffele vyhrál po kole za 67 ran (-4) s celkovým skóre -18 o ránu před Sabbatinim, o bronz si to pak v play-off rozdalo hned sedm hráčů na děleném třetím místě s mínus patnácti. Získal ho C.T. Pan.

Nepovedený turnaj zakončil Ondřej Lieser kolem za 72 ran (+1), a par tak v Kasumigaseki Country Clubu nepokořil ani na čtvrtý pokus. S celkovými plus deseti skončil na posledním místě, pět ran za předposledním Španělem Jorgem Campillem.