Golfové vykoupení Jona Rahma. Španěl vyhrál US Open

Jon Rahm

Karma je zdarma. A to i v tom pozitivním slova smyslu! Jon Rahm necelé dva týdny poté, co musel odstoupit jako lídr z Memorialu kvůli pozitivnímu testu na COVID, vyhrál jako první Španěl v historii US Open. Děkuje za to senzačnímu finálovému kolu, hlavně jeho závěru.

Ty záběry obletěly celý sportovní svět. Rahm coby obhájce titulu z roku 2020 dohrál své třetí kolo na letošním Memorialu, po kterém měl vést o šest ran a v neděli si dojít pro svůj šestý titul na PGA Tour.

Místo toho si hned u greenu 18. jamky vyslechl neuvěřitelnou zprávu. Kvůli pozitivnímu testu na COVID musel z turnaje předčasně odstoupit.

Naštěstí ale mohl stihnout alespoň 121. US Open v Torrey Pines, kde vyhrál v roce 2017 svůj první titul na zámořském okruhu. Po povinné karanténě a negativních testech se dva dny před jeho startem mohl vrátit ke golfu. A dokázat, že i v golfu platí, že co tě nezabije, to tě posílí.

Rahm se od prvního kola držel v kalifornském San Diegu na špici leaderboardu, a když zahrál birdie na úvodních dvou jamkách finálové rundy, přihlásil se definitivně do boje o slavnou trofej.

Postupně mu odpadával jeden soupeř za druhým, ten poslední se však dlouho držel před ním. Jihoafričan Louis Oosthuizen, šampion The Open z roku 2010 a jeden z lídrů po třetím kole, byl dlouho pět ran pod parem, zatímco Rahm byl dvě jamky před koncem na mínus čtyřech.

Pak ale Španěl zahrál berdíky na svých posledních dvou jamkách, čímž dostal Oosthuizena pod tlak. A ten ho nevydržel, na sedmnáctce zahrál bogey a bylo prakticky rozhodnuto. Birdie na závěr už nic nezměnilo.

Rahm vyhrál po kole za 67 ran (-4) s celkovým skóre -6 o ránu před Jihoafričanem, který došel finále pouze v paru. Třetí skončil se ztrátou tří ran nejlepší z Američanů Harris English.