Ondřej Lieser se přiblížil účasti na olympiádě. A co European Tour?

celá fotogalerie (19) » Ondřej Lieser

Nedělní vítězství Ondřeje Liesera na Andalucia Challenge de Espana nebylo pouze historickým triumfem nejlepšího českého golfisty. Ten se díky titulu na Challenge Tour posunul ve světovém žebříčku už na začátek čtvrté stovky a může dál reálně snít svůj sen o olympijských hrách. To samé platí v případu posunu na European Tour.

Lieser si díky vítězství a zisku 12 bodů polepšil ve světovém golfovém žebříčku o 253 míst na aktuální 301. pozici. A to už především pro na příští rok odloženou olympiádu v Tokiu něco znamená.

Na tu se totiž podívá nejlepších 60 hráčů podle redukovaného kvalifikačního žebříčku, kde každá země může mít pouze dva zástupce. Výjimku mají ty státy, které mají v elitní 15 světového žebříčku více hráčů, v tu chvíli mohou jet z dané země čtyři golfisté.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (19)

Po posledním přepočtu žebříčku to znamená, že posledním 60. hráčem, který by se momentálně kvalifikoval, je Ind Udayan Mane. Ten je na 275. místě na světě, tedy jen o 26 příček před Lieserem!

Pro 29letého Čecha to znamená, že je momentálně druhým náhradníkem, když je před ním ještě 289. Chilan Mito Pereira.

Lieser je však druhým náhradníkem jen pro některé hráče, respektive země. Kdyby se s aktuálním pořadím odhlásil z olympiády jeden z Američanů, měly by před Lieserem přednost desítky jeho krajanů.

To neplatí mimo jiné pro Mexičany, Nory nebo Kolumbijce, pro které je Lieser skutečně druhým náhradníkem. Celkem je aktuálně Lieser druhou alternativou pro 20 ze 60 kvalifikačních pozic.

Lieser je ale především velmi blízko zajištění si svého vlastního místa v TOP 60 redukovaného žebříčku. Má na to čas do 21. června 2021, kdy bude kvalifikace ukončena a do kdy hráči mohou sbírat body.

Děkuji všem za obrovskou podporu! Jsem rád, že jsem mohl úspěšně reprezentovat ČR. To, že jsem první hráč z České...

Zveřejnil(a) Ondřej Lieser dne Pondělí 9. listopadu 2020

O ty si Lieser zahraje v tomto roce ještě jednou, a to v příštím týdnu na finále Challenge Tour na Mallorce, kde však bude hrát ještě o něco jiného - plnou kartu na European Tour pro příští rok.

Ta čeká v tomto roce kvůli pandemii koronaviru COVID-19 a zamražení a přenášení letošních statusů do další sezony jen na elitní pětici druhé evropské ligy. Od té je nyní Lieser na šestém místě vzdálen jen něco málo přes tisíc bodů. A to rozhodně může v příštím týdnu stáhnout.

Co nehraje v jeho prospěch je fakt, že se rozhodl nehrát turnaj v tomto týdnu, což neplatí pro čtyři hráče z dosavadní TOP 5 a sedm z TOP 10 pořadí Road to Mallorca. Nejen ti tak mají šanci odstup Liesera od elitní pětice před velkým finále v příštím týdnu zvýšit.

Na druhou stranu, v tomto týdnu se hraje "jen" o tradičních 200 000 eur, zatímco ve finále půjde o 350 000. A je jasné, že kdo se umístí na špici na Mallorce, získá spoustu eur a tedy také bodů do žebříčku Order of Merit.

Nezbývá než věřit, že to bude právě případ Ondřeje Liesera.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení