Kořínek titul na PGT neprožíval. Chápu Tigera Woodse, říká

Aleš Kořínek

V minulém týdnu se stal Aleš Kořínek dalším českým šampionem na Pro Golf Tour. A to dost možná po nejbláznivějším turnaji, jaký zažil. Z třídenní akce se pro něho stala akce jednodenní, během které odehrál 36 jamek, vyhrál o dvě rány, získal body do světového žebříčku, k tomu 5000 eur a začal pomýšlet na zisk karty na Challenge Tour.

Ještě den před příjezdem hráčů na rakouský turnaj Raiffeisen Pro Golf Tour St. Pölten 2020 nenasvědčovalo nic jeho neobvyklosti. Bylo 30 stupňů, jenže jakmile do resortu začali najíždět hráči, začalo pršet.

A to skutečně vydatně.

"Zažil jsem, že na turnajích pršelo, ale že by nám museli takto pořád odkládat start? To ne. Nestalo se mi, že bych se během dne třikrát rozehrával a ani jednou nevyrazil na hřiště," přiznává Kořínek v exkluzivním rozhovoru pro náš web.

Hrát měl nejen on začít v úterý odpoledne, ale hned první tee time měl posunutý na 17:25. Během dne se pak dozvěděl, že začínat bude až druhý den, ale nakonec první den neodstartoval nikdo, takže se startovní časy kompletně posunuly na středu s tím, že turnaj bude jen na dvě kola.

Ani to ale nebyl konec!

Druhý den se turnaj konečně rozehrál a Kořínek měl tee time na 13:55. Dopoledne strávil na drivingu, po obědě se šel rozehrát před hrou, ale když odcházel rozehraný z drivingu na své první týčko, tak hru znovu zastavili. A časem bylo jasné, že ani ve středu se na hřiště nedostane.

"Přemýšleli, jak to udělat, aby se odehrálo alespoň 36 jamek, aby hráči, bojující o karty na Challenge Tour, dostali plné body do Order of Merit. Dopadlo to tak, že se ve čtvrtek ráno dohrálo první kolo, po kterém hned přišel cut pro hráče do čtyřicátého místa, kteří si odpoledne zahráli finálové kolo canonem," připomíná neobvyklý průběh turnaje.

Sám na něm i podle vlastních slov vydělal: "Pro mě to tedy nakonec bylo dobré, protože jsem startoval až třetí den. Musel jsem tedy sice odehrát dvě kola, ale hrál jsem už za dobrého počasí."

V prvním kole využil takřka ideálních podmínek k vybudování si rozhodujícího náskoku. Zahrál osm berdíků, ke kterým přidal jediné bogey, a po rundě za 63 ran (-7) se ujal vedení o tři rány.

"Greenkeepeři dělali s hřištěm divy. Byly tam metr a půl hluboké bunkery, které byly plné vody. Druhý den ale byly suché, nebyla v nich ani kapka vody! Bylo to znát i na greenech, které byly ve čtvrtek ráno skvělé, ale odpoledne už to bylo samozřejmě horší. Byly už hodně rozšlapané a puttování tak bylo místy loterie," popisuje stav hřiště v golfovém klubu St. Pölten.

A jaké na hráče čekalo během čtvrtka počasí? "Dopoledne bylo ještě dobré, bylo příjemně. Předchozí dny pršelo a bylo 16 stupňů. Ráno to sice poskočilo na třiadvacet, ale pořád to bylo dobré. Postupem času se však oteplovalo, voda se začala odpařovat a byla to jedna velká prádelna."

Opět, pro Kořínka a jeho šance na vítězství jedině dobře! Těžké podmínky jak na greenech, tak v ovzduší, nedovolovaly nikomu zamířit hluboko pod par hřiště, jako se povedlo jemu dopoledne.

Druhé kolo se hrálo canonem, takže neměl příliš ponětí o tom, jak hrají ostatní. Indiciemi mu tak byl pouze jeho vlastní pocit a hra jeho parťáku ve flightu, což byli po prvním kole jeho nejbližší soupeři. A Kořínek tak nějak tušil, že nejspíše nikdo příliš neustřelí.

"Říkal jsem si, že zkusím hrát stejně jako ráno, žádná údržba. Hrát na pary člověka ani nebaví, byly tam nějaké chyby, ale také jsem byl už na mínus devíti," popisuje finálové kolo, do kterého šel s náskokem tří ran a v jednu chvíli byl už devět ran pod parem hřiště.

Jediná krizovka přišla v úvodu druhé devítky, kdy na pětiparu desáté jamky druhou ranou do greenu minul green asi o deset metrů. To by normálně nebyl až takový problém, kdyby netrefil asfaltovou cestičku pro buggyny, od které se míček odrazil 30 metrů za green do autu.

"Byl jsem rád, že jsem z toho ještě vykouzlil bogey. Ve zbytku kola jsem útočil, ale opatrně. Nechtěl jsem udělat žádnou další zbytečnou chybu a cítil jsem, že by to s parem nemuselo být špatné," dodal s tím, že posledních osm jamek tak došel v paru a stejně tak i celé finálové kolo.

Když přišel do klubovny, byl tak stále na skóre -7 a ohrozit ho mohl už jen Jakob van de Flierdt, který byl o ránu za ním a zbývalo u jeho jména načíst poslední čtyři jamky. S ohledem na canon start ale nikdo nic nevěděl, a Kořínek tak pouze čekal a věděl, že nejhůře to bude druhé místo.

Nebylo, Němec závěr svého kola pokazil, když zahrál dvě bogey, a Kořínek vyhrál o dvě rány před Švýcarem Marcem Itenem. Díky tomu si mimo jiné připsal čtyři body do světového žebříčku, ve kterém si polepšil o skoro tisíc míst na 959. pozici a je nově druhým nejlepším Čechem.

"Těšilo mě to, mám radost, ale s ohledem na celý turnaj jsem to až tolik neprožíval. Asi by to bylo jiné, kdybych turnaj vyhrál po třech dnech plných golfu. Užil bych si to více, ale čeká mě ještě pět turnajů, tak si to třeba ještě letos zažiju," neskrývá, že z více důvodů, o kterých se ještě dočtete níže, v klubovně v St. Pölten  ke stropu úplně neskákal.

Vítězstvím se přitom dostal do boje o karty na Challenge Tour pro příští sezonu. Tu získají tři nejlepší hráči Order of Merit, nebo si ji může uhrát ten, který vyhraje celkem tři turnaje. Kořínek je s dvěma odehranými turnaji jedenáctý se ztrátou něco málo přes pět tisíc bodů na třetí místo.

"Lhal bych, kdyby mě nenapadlo to nezkusit. Samozřejmě, někdo řekne, že jednou vyhraji a hned si myslím kdo ví co, ale na druhou stranu je hloupé si nepřipustit, že to možné je. Proč to nezkusit. Mám na to pět turnajů a možné je všechno," neztrácí Kořínek naději.

Sám ale přiznává, že pouze na golf momentálně nemyslí: "Moje nevlastní dcera měla úraz. Už je po třech operacích doma a snažíme se ji teď dostat na nohy… Trochu trpí, ale mělo by to být dobré. Doktor nám řekl, že to bude bez následků."

"Golf jde proto celkově nyní trochu stranou, měsíc jsem byl na cestách a stalo se to před třemi týdny. Jsem proto rád, že jsem mohl být s holkama pár dní v Praze a věnovat se jim, protože v úterý zase odjíždím," přiznává český golfový profesionál a dodává: "Člověk si najednou potvrdí, že jsou důležitější věci v životě, než je sport."

Sám něco podobného zažil sám na sobě, když půl roku nemohl chodit kvůli problémům se zády a bez pomoci si nedošel ani na záchod.

"Člověk pak všechno přehodnotí. Úplně chápu, že se třeba Tiger Woods podle mnohých změnil po lidské stránce. Měl jsem stejné problémy se zády a člověk poté na všechno nahlíží jinak. Je rád, že vůbec může hrát, ale nějak více to prožívat… Když člověk vidí, co se třeba děje jeho blízkým, tak sport je vlastně nepodstatný," uzavírá Kořínek, kterého v tomto týdnu čeká turnaj Czech PGA Tour na oblíbeném hřišti v Ropici, odkud se přesune do Německa, kde bude ve Starnbergu pokračovat už začátkem příštího týdne Pro Golf Tour.

A s ní i aktuální Kořínkův golfový sen o zisku karty na Challenge Tour.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení