Od zklamání k euforii. Filip Ráža chce předvést, co umí

Filip Ráža

Je nejmladším účastníkem Prague Golf Challenge. Ale rozhodně ne nejmenším. Patnáctiletý amatér Filip Ráža, kterého na turnaj Challenge Tour pořádaný Relmostem nominovala Česká golfová federace, se už může pochlubit 189 centimetry. Sám ale přiznává, že rychlý růst v posledních letech nebyl vždy pouze k užitku.

Do golfového míčku začal bouchat v sedmi letech, když děda přinesl domů první hole. Po chvíli sice dostal své vlastní, ale v té době ještě golf nebyl jeho sportem číslo jedna. Malý Filip, asi jako všichni kluci, ještě proháněl fotbalovou merunu a také tenisák po kurtu.

"Golf mě sice chytnul, ale víc mě tehdy bavil tenis. Ten jsem hrál asi do deseti let závodně a golf pouze vedle toho," vzpomíná Ráža na dobu, kdy ještě stále chtěl spíše následovat Rogera Federera s Rafaelem Nadalem, než Tigera Woodse s Philem Mickelsonem.

Poté ale přišel zlom: "Ani nevím, kdy přišel ten zvrat, že jsem se začal více věnovat golfu. Tenis mi šel pořád, ale stále více jsem byl na golfovém hřišti, až se stal golf jedničkou."

Na golfu, jak sám říká, ho baví úplně všechno. Od turnajů po tréninky. "Líbí se mi to posouvání sebe sama stále dál a dál. Ten dlouhodobý progres, kdy nejde všechno umět hned, ale musí se k tomu dojít," přiznává jeden z talentů českého golfu.

Jestli vás na něm na první pohled něco zaujme, je to výška. V patnácti letech má 189 centimetrů. "Nikdy jsem nebyl extrémně vysoký, ale pak jsem kolem třinácti let vytáhnul a rychle nabral výšku," vzpomíná.

Bere to však spíše za dlouhodobou výhodu, v posledních dvou letech mu rychlý růst dělal spíše problémy: "Když mi bylo jedenáct dvanáct let, tak jsem hrál docela slušně. Poté jsem se ale příliš nezlepšoval, jak jsem oproti ostatním rychle vyrostl. Vše u mě bylo zrychlené a bylo těžké to kontrolovat. Teď už je to lepší, ale úplně ideální také ne." 

Z dosavadních výsledků mu největší radost dělá letošní cut na prestižním German Boys, kde obsadil pětadvacátou příčku. V minulém týdnu pak skončil třetí na MM Slovenska ve hře na rány, když konečně zlomil své prokletí čtvrtých míst. Bramborový totiž loni skončil hned čtyřikrát.

Nyní dostane poprvé v kariéře šanci ukázat se mezi profesionály na Challenge Tour. Původně přitom doufal, že bude hrát jinde.

"Věřil jsem, že se dostanu na ME do 18 let. Trochu jsem to očekával, a tak jsem se nepřihlásil na jiné dva amatérské turnaje ve Skotsku a Anglii, se kterými by se to krylo. To se nestalo, a tak jsem byl chvíli zklamaný, ale přešel jsem to. Když pak přišla možnost zahrát si Challenge Tour, tak jsem byl snad ještě šťastnější, než kdybych se dostal na tu osmnáctku. Moci si zahrát s profíkama na Challenge Tour, to je zkušenost, kterou v patnácti jen tak nemáte," popisuje změny své nálady z posledních týdnů.

A s čím do turnaje na Zbraslavi jde? "Přijde mi, že se v Česku všichni honí za cutem. Já to tak nemám, prostě chci hrát co nejlépe. A když to bude stačit na dobré umístění, o to to bude lepší. Nechci se zaměřit na nějaká čísla, jen na svou hru. Chci hrát nejlepší golf, jakého jsem teď schopný."

Do turnaje vstoupí Filip Ráža v pátek ráno v 7:40 z desítky, když mu v úvodních dvou kolech budou dělat společnost Američan Brinson Paolini s Italem Alessandrem Tadinim. V pátek půjdou ve 12:40 z jedničky.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení