Změňte název Masters! Boj v USA za sociální a rasovou rovnost zasáhl i golf
Spojené státy se v posledních týdnech mění. Smrt George Floyda zažehla obří vlnu protestů proti sociální a rasové nerovnosti, kterou zaštiťuje celosvětové hnutí Black Lives Matter. A je dost dobře možné, že nakonec zasáhne i do světa golfu.
Autor: haf, 08.07.2020 06:05
Zatím se o to pokouší Rob Parker, americký sportovní televizní hlasatel, který v minulosti pracoval třeba pro EPSN nebo Fox a v roce 1995 se stal prvním černošským hlavním sportovním sloupkařem v deníku Newsday.
Nyní na sebe upozornil svým názorem, který publikoval na otevřené platformě Deadspin, že by se mělo přejmenovat slavné Masters. Důvod? Odkazuje na otrokářské období, kde měli otroci své pány.
Víte, nebo možná tušíte správně. Pánům se v angličtině říká Masters.
"The Masters nikdy nepůsobilo, dokonce ani neznělo dobře, když jste ho vyslovili. A než uslyšíme řeči o tradici a historii, počkejme," píše Parker, který v úvodu svého článku upozorňuje na to, že věci se v Americe mění rychleji, než by si ještě před pár týdny kdokoliv pomyslel.
A podle něho by mělo dojít i na Masters.
"Když mají totiž tradice a historie kořeny v otrokářství, neměly by být zachovávány a hlavně ceněny. Upřímně. Když slyšíte někoho mluvit o The Masters, myslíte na otrokářské pány z Jihu. Nic jiného zde není, nic výjimečného. Nemyslíte na to, že by někdo mohl ovládnout (v angličtině 'mastering') golf. Kdy vůbec někdo ovládl golf?" ptá se Parker.
A jaký název by podle něho obvykle první major v roce měl nést? Původní, a to Augusta National Invitational. Tak se turnaj jmenoval až do roku 1939.
Parker tlačí mimo jiné na Tigera Woodse, další velká jména a největší partnery, aby se o změnu názvu nejslavnějšího golfového turnaje zasadili.
"V současném klimatu, se všemi rozsáhlými změnami, které se dějí, je to jediné správné a spravedlivé. Nejlepší na tom je, že v tomto případě jde o jednoduchou a hladkou úpravu," myslí si zkušený novinář.
Ten přitom nenechává nit suchou ani na samotné Augustě. Připomíná, že hřiště stojí v místech, kde bývaly otrokářské plantáže a že místní klub nechtěl dlouho do svých řad přijímat Afroameričany a ženy. Těm prvním to umožnil až po roce 1990, ženám dokonce až v roce 2012.
A nezapomíná zmínit, že klub dlouho požadoval, aby jako kedíci působili na hřišti černoši a na samotné The Masters pustil prvního hráče černé pleti až v roce 1975 díky Lee Elderovi.
"Vše je to temná připomínka ošklivé americké minulosti. Není ale těžké udělat změnu, když máte srdce na pravém místě," apeluje na vedení klubu, aby se odhodlalo ke změně.
Tak uvidíme, zda se bude The Masters konat i za rok.