Změní Evropa tradici výměn kapitánů Ryder Cupu? Ať pokračuje Donald, zní hlasy
Věčné město Řím se zapsalo do světové historie velkým písmem. Dalo světu velké vládce, císaře vládnoucí moudře, vojevůdce i zhýralé panovníky. Teď se do golfové historie zapsal i vládce týmu Evropy Luke Donald. Při jeho "inauguraci" neskrývali mnozí rozpaky, pochyby, ty se ale po třech dnech na hřišti Marco Simone rozplynuly jako ona pára nad hrncem. Není divu, že se teď mluví o 45letém Angličanovi jako o žhavém kandidátovi pro rok 2025.
Autor: ak, 03.10.2023 07:38
Donald byl přitom do funkce kapitána rydercupového týmu Evropy "instalován" až poté, co přišel vyhazov původně jmenovaného Henrika Stensona po jeho přeběhnutí k LIV Golf. Svou roli ale zvládl na výbornou. Natolik, že se o něm teď hovoří, jako o nejžhavějším kandidátovi na kapitána týmu Evropy pro rydercupový duel za dva roky v Bethpage v USA.
Výzvy k tomu, aby se Donald stal i na další dva roky opět kapitánem, nijak neutichly ani po skončení souboje v Římě. Na své straně má 45letý Angličan nejen hráče, ale i fanoušky. A to i přesto, že už jeho jmenování provázely rozpaky.
O mnoho lepší to nebylo ani po jmenování divokých karet. To měli Donaldovi kritici doslova žně. Jenže, kdo si po triumfu Evropanů nad USA 16,5:11,5 a především způsobu, jakým ho dosáhli, vzpomene na vášnivé diskuse kolem "nenominace" Poláka Adriana Meronka, či naopak zařazení bez formy hrajícího Shana Lowryho, či mladíka bez zkušeností Ludviga Aberga?
Střídání kapitánů každé dva roky u evropského týmu je zaběhlou tradicí. Naposledy šéfoval tým Evropy ve třech zápasech po sobě Bernard Gallacher v letech 1991 až 1995. Od té doby co Ryder Cup, to nový kapitán. Jenže po Římě se objevil názor, že by se kapitánem neměl někdo stávat za zásluhy, ale měl by jím být ten nejlepší kandidát.
V tuto chvíli je to podle mnohých právě Donald. "Myslím, že všichni, kdo byli v jeho týmu v Římě, by ho velmi rádi viděli znovu kapitánem. Luke je tichá síla a ukázal to v tomto týdnu. Nemusel říkat příliš slov, ale co řekl, bylo působivé," vyjádřil mu podporu Rory McIlroy.
"Luke odvedl mimořádnou práci a bylo skvělé být přitom. Nastavil laťku hodně vysoko," přidal se i Jon Rahm. "Od chvíle, kdy se stal kapitánem, byl bezchybný. Způsob, jakým zvládl rydercupový týden, byl fenomenální. Poznali jsme Luka úplně z jiné stránky," potvrdil i Tommy Fleetwood.
Čím byl tak výjimečný? Donald si dělal "domácí úkoly". Měl připravené plány pro každého hráče, pracoval s daty, které mu částečně poskytoval jeden z jeho asistentů Edoardo Molinari, pravidelně mluvil se svými asistenty, což mu umožnilo sestavit páry pro hru s dostatečným předstihem.
K tomu pracoval na semknutí týmu, používal motivační videa, přidal i nácvik konkrétních situací na hřišti. Evropský tým pak vypadal od začátku utkání jako dokonale připravený, soustředěný od prvního odpalu a poháněný společným cílem, který v americkém týmu chyběl.
Američané jako by byli ostrým startem zaskočení, prohráli všechny úvodní čtyři zápasy, na konci dne prohrávali o pět bodů a první zápas vyhráli až druhý den odpoledne. To už ale bylo pozdě.
"Jsem především šťastný za všech těch vdanáct kluků, kteří do toho dali v průběhu týdne všechno. Byla radost být s nimi. Velmi mi usnadnili život, hráli jako super hvězdy," bránil se Donald svým zásluhám.
Možnost, zda bude pokračovat, nevyloučil, ale ani nepotvrdil. "V tuhle chvíli si chci ještě chvíli užívat tenhle okamžik se všemi kluky z týmu. Zatím jsem ani žádnou nabídku nedostal," dodal 45letý Angličan.
Zdroj: bunkered.com