Zjednodušení pravidel golfu prospěje, věří Michael Jon
Už dlouho se mluví o tom, že by se golfová pravidla měla zjednodušit. Nyní to vypadá, že se tomu tak v nejbližších letech skutečně stane. Informace z minulého týdne hovoří o prvních plánovaných změnách, které kvituje také český mezinárodní rozhodčí Michael Jon. Absolutní vyřešení pomalé hry, která golf sužuje, v nich ale nevidí.
Autor: Honza Fait, 02.02.2017 14:35
Pravidla doznávají drobných změn prakticky každé čtyři roky, kdy dochází k jejich novému vydání. V tom posledním bylo mimo jiné zakázáno kotvení putterů. Nyní pronikly na světlo světa plánované změny pro nejbližší budoucnost a jedná se o změny celkem zásadní, od kratšího času na hledání míčku po dropování (více zde).
"R&A je ten, kdo vše řídí. Vše konzultují, třeba s USGA a jsou to rovnoprávní partneři, ale za vším je R&A a její pravidlová komise, ve které jako reprezentant EGA sedí mimo jiné Aleš Libecajt," poodhaluje postup změny golfových pravidel český mezinárodní rozhodčí Michael Jon, který působí převážně na Ladies European Tour.
Rozhodně se pak podle něho nejedná o výstup z třídenního jednání, které mělo v lednu proběhnout: "O tom, že se budou zjednodušovat pravidla, se mluvilo už v roce 2007. Aby lidé věděli, jak mají hrát a nepotřebovali na to v nadsázce právníka, který je schopný vysvětlit, co se po hráči chce."
První testovací turnaje aktuálně propíraných pravidlových změn se měly odehrát už v roce 2014. I to dokládá, že se jedná o dlouhodobý proces, který pouze nyní začíná finišovat.
Pravidla by měla být čitelnější
Nynější plánované změny pravidel mají jeden pojící efekt, a to urychlit tempo hry. Tomu napomohlo i nedávné povolení měřících přístrojů během turnajů, nyní se tak řeší další kroky, díky kterým by hráči mohli na hřišti strávit o trochu méně času, kterého mají podle všeho stále méně.
"Testovacími turnaji zjistili, že měřící zařízení skutečně zrychlují hru. A nyní podnikají další kroky. Ono už se snad deset let mluví o tom, že se musí dodržovat tempo hry, že se na to musí více dbát. A tomu jsou podle všeho podřízeny i aktuální plánované změny pravidel," potvrzuje Jon.
Za příklad si bere třeba sjednocení vodních překážek pod červenou barvu: "Nahrává tomu i ten zdánlivý detail s vodou, kterých by většina měla být červených a jen v některých případech, pokud vůbec, zůstane žlutá, tedy příčná voda. Záměr je jasný - hráči se nezaseknou, budou mít pouze jedno řešení a nebudou se zdržovat úvahami, jak mají dropovat."
V zákulisí se prý dokonce mluvilo o tom, že by se měl míček ve všech případech na hřišti umisťovat a dropování by bylo ze hry eliminováno úplně. Dropování se přitom týkají i aktuální změny, když se už možná nebude muset spouštět míček k zemi pouze z výšky ramen a dost možná zmizí "vzdálenost dvou holí".
"Pokud bych měl mluvit za rozhodčí, tak snahu zlehčit pravidla vidíme jako přínosnou. Když nebudou tři procedury ale jen jedna a nebude sto postupů ale třeba jenom padesát, tak to povede především k tomu, že vše bude čitelnější. Prospět by to pak mělo i tempu hry," myslí si Jon
Vše nakonec záleží na hráčích
Podle Jona by si však problémy s tempem hry některých flightů měli vyříkat hráči přímo na hřišti a nespoléhat jen na rozhodčí. Ze zkušenosti také ví, že hráči, pokud jsou přímo na hřišti pod dohledem rozhodčích, kteří je ani nemusí napomínat a pouze stát v dohledu, jsou schopní hrát pod časový limit, který je standardně kolem 4 hodin a 25 minut.
Proto definitivní spásu co se týče tempa hry v nových pravidlech nevidí: "Pravidly můžeme opět spoustu věcí zrychlit, ale vždy to bude stejně pouze o hráčích. Buď jsou sami k sobě i ostatním poctiví, protože se jedná o sport, nebo jsou to s prominutím blbci nebo třeba i vyčůránci."
Stejně jako ostatním mu pak nedělá radost, když musí v televizi sledovat nekonečné snažení těch nejlepších hráčů světa na těch nejprestižnějších turnajích. Třeba flight Tigera Woodse, Jasona Daye a Dustina Johnsona šel úvodní kolo na letošním Farmers Insurance Open 5 hodin a 20 minut.
"Je to špatně. Člověk vidí v televizi, že největší hvězdy na PGA Tour jdou kolo pět a půl hodiny, a po něm někdo chce, aby šel při vlastní hře o hodinu rychleji? Jsou to špatné příklady, tempo hry by měli dodržovat jak ti nejlepší profesionálové, tak poslední amatéři," uzavírá Michael Jon.