Život golfového maršála? Včelí roje, ale i utopené buggyny
Měli by být nenápadnou součástí golfových hřišť, v ideálním případě byste se s nimi vlastně potkat vůbec neměli. Přesto jsou na golfových hřištích nepostradatelní. Maršálové dohlíží na golfová hřiště z mnoha pohledů, ať už policejního, lékařského, nebo třeba údržbářského. A vedle toho musí být také dobří psychologové. S tím vším se jim už čtvrtým rokem snaží pomáhat Česká Asociace Golfových Maršálů.
Autor: Honza Fait, 30.01.2019 15:40
Svou zkušenost s golfovým maršálem za sebou má nejspíše každý hráč. Ať už pozitivní, nebo negativní. Obvykle to je ten podivín na buggyně, který skrytý za stromem na kraji lesa, sleduje nejen vaši hru. Jeho práce je ale mnohem komplexnější, než pouze dohled nad plynulostí a tempem hry.
"Rád bych řekl, že maršála může dělat každý. Dva metry měřící a 120 kilo vážící Krakonoš bude budit respekt i beze slov, oproti tomu drobná blondýnka může zase vynikat v komunikaci. Velkou výhodu při této práci bude mít určitě člověk, co má rád lidi a umí s nimi jednat," říká Martin Kopčák, prezident České Asociace Golfových Maršálů (CAGM) a vedle toho také manažer hořehledského hřiště.
Zatímco fyzické předpoklady, až na úplné extrémy, i podle něho nejsou pro to stát se maršálem překážkou, jinak je tomu s psychickou stránkou člověka. Zde rozhodně práce maršála pro každého není, především pak pro choleriky. Více než kde jinde je zde na golfovém hřišti nutná empatie.
Maršál totiž může jak golfový zážitek z daného hřiště vylepšit, tak ho ale také nemilosrdně zničit. Golfisté jsou na všechny zásahy zvenčí při své hře velmi citliví a mít na koho svést svou nepovedenou ránu, nebo nedej bože celou rundu, se jim často hodí.
"Správný maršál by se měl umět omluvit, měl by být schopen hledat kompromisy a vžít se do kůže člověka, se kterým jedná," ví moc dobře Kopčák s tím, že sám zaznamenal, že především v minulosti byla pověst maršálů v Česku ne zrovna lichotivá.
Právě na tom se snaží se svými lidmi pracovat.
Golfový maršál musí mít hřiště bedlivě pod dohledem (foto: GettyImages)
Nic ale podle něho není pouze černobílé: "Zjednodušeně bych řekl, že jací jsou golfisté, takoví jsou maršálové. A tak jak se vzdělává a 'ohrává' golfová veřejnost, tak se vzdělávají a zlepšují maršálové. I provozovatelé hřišť zjistili, že kvalitní a proškolený maršál může s hřištěm skutečně zásadně pomoci a je stejně důležitý jako recepční nebo greenkeeper."
"Jsou nedocenitelnými pomocníky během turnajů, a protože často znají hráče po osobní stránce, mohou být úžasným zdrojem informací v jiných částech provozu," myslí si šéf CAGM a dodává, že asociací prošlo k dnešnímu dni zhruba 250 lidí.
Nejedná se přitom pouze čistě o maršály. Pravidelnými kurzy, když jeden takový se blíží a uskuteční se od 3. do 4. dubna v Bitozevsi, procházejí třeba i majitelé hřišť, jejich manažeři, recepční, greenkeepeři, rozhodčí, ale třeba i promotéři turnajů. A to s jediným cílem, aby práci maršálů co nejvíce porozuměli a věděli, co obnáší.
"Snažíme se obsáhnout všechny oblasti pracovní náplně maršála a zároveň reagovat na témata, které zajímají zrovna školenou skupinu. Velký důraz klademe na komunikaci, kterou má na starosti Ivan Mareš, jeden z nejdéle sloužících maršálů v ČR. Zaměřujeme se na konkrétní situace, které mohou na hřišti nastat a jak je správně řešit ke spokojenosti provozovatele i hráče," říká Kopčák.
Hlavními tématy tak jsou značení a příprava hřiště před každou pracovní směnou, pracovní pomůcky, doporučení k provozním řádům, administrativě a turnajovému provozu.
Nesmí samozřejmě chybět ani pravidla, která třeba letos doznala výrazných změn, nebo třeba odpovídající pojištění.
Maršálové řeší nejrůznější problémy, třeba zlomené větve u fairwayí (foto: GettyImages)
"Máme obrovské štěstí na Honzu Šonku, který nám mimo obrovských zkušeností ve výše zmíněných oblastech dělá perfektní ukázku první pomoci orientovanou právě na situace, které mohou vzniknout na golfovém hřišti," dodává Kopčák.
Maršálové přitom nemají o extrémní zážitky nouzi a často musí na hřišti zachovat chladnou hlavu, aby nastalou situaci vyřešili. Zpravidla jsou totiž prvními, kteří na inkriminované místo dorazí.
"Od nenáročného bodnutí hmyzem, přes úžehy a úpaly, s odbočkou k převráceným nebo dokonce utopeným buginám, až po život ohrožující zásahy rychle letícím míčem. Na hřišti se občas může objevit turista, zbloudilý cyklista nebo dokonce auto. Výjimkou nejsou včelí roje nebo divoká prasata," vyjmenovává Kopčák situace, které ho napadnou jako první. "Maršál by měl být schopen svou činností podobným věcem zabránit, anebo je umět rychle a spolehlivě řešit, a přitom samozřejmě nevystavit nebezpečí sám sebe nebo někoho dalšího," dodává.
A jak je to podle něho dnes s uplatněním golfových maršálů na českých hřištích? "Je to velmi různorodé, od plnohodnotných pracovních poměrů až po letní brigády a dle mého nelze říci, že jedno je lepší než druhé, je to o domluvě mezi oběma stranami. My se snažíme v rámci kurzů maršály vzdělat natolik, aby jejich hodnota pro případného nebo stávajícího zaměstnavatele výrazně stoupla. A vzhledem k tomu, že to děláme už 11 let, tak si dovolím tvrdit, že to maršálové i hřiště ví a oceňují."