Žije ve stínu Kláry Spilkové: Média nám moc nepomáhají
Když se řekne český ženský profesionální golf, každý si vybaví Kláru Spilkovou. Ano, každý, a dost možná by tam nemuselo být ani to "ženský". Pro další jména už není tolik prostoru, někdy dokonce žádný. Lucie Hinnerová, dlouhodobě druhá nejlepší česká profesionálka, o tom ví své. A sama přiznává, že je těžké hledat z toho tak trochu začarovaného kruhu cestu ven.
Autor: Honza Fait, 21.06.2016 14:15
V loňském roce byla až nečekaně blízko. Po nepovedené sezoně jí kvalifikace o Ladies European Tour vyšla parádně a prošla až do závěrečného pátého kola finálové fáze. V tom už ale neuspěla.
"Bylo to velké zklamání, chtěla bych hrát LETku. Byl to můj cíl, kterému jsem uzpůsobila vše. Na druhou stranu jsem prošla do finálového kola a to beru jako velké zlepšení. Celosvětově to nic neznamená, ale pro mé sebevědomí to hodnotu má. Dokázala jsem si, že na to mám. Chybělo relativně málo," lituje nepovedeného vánočního kola z loňského 22. prosince.
Ano, takto pozdě loni pro Lucii Hinnerovou skončila sezona. Pod stromeček si ale nadělila jen kartu nižší kategorie 9b, se kterou má jen velmi malou šanci se zúčastnit turnajů Ladies European Tour. "Měla jsem hrát lépe," nehledá výmluvy.
Nízké odměny
Jednu šanci dostala v uplynulém týdnu, to se ale Tipsport Golf Masters na plzeňské Dýšině zúčastnila díky národní pozvánce. Po kolech za 77 a 72 skončila se skóre +7 na děleném 105. místě. O jednu ránu a čtyři příčky za nemocnou Spilkovou.
"Dovolím si říci, že má příprava je hodně podobné té její. A myslím si, že i náklady na ni nejsou až tak odlišné. Bohužel ale prize money jsou na našich turnajích úplně někde jinde," hledá Hinnerová hlavní rozdíly mezi turnaji Ladies European Tour a LET Access.
Na nižší sérii se hraje skutečně pouze o drobné.
I když skončíte v TOP 10, může brát jen pár set eur. "A to nepokryje ani náklady na turnaj. Aby se něco podobného dařilo, tak bych musela být každý turnaj v elitní pětce," vypočítává 26letá Češka,
Ta zatím ještě studuje, takže není v situaci, kdy by vyloženě potřebovala měsíc co měsíc vydělávat peníze na to, aby se uživila. Profesionálním golfem by to totiž aktuálně ani možné nebylo.
Konkurence roste
Loni to bylo něco přes 50 tisíc korun za celý rok. Letos je to zatím 9 230 korun. "Kdyby to měl člověk přepočítat v průměru na měsíc, dojde k hodně ošklivému číslu," povzdechne si Hinnerová, která se aktuálně snaží prosadit právě na nižší sérii LET Access.
Z té si prvních pět hráček konečného pořadí Order of Merit zajistí kartu přímo na Ladies European Tour. Dalších patnáct nejlepších pak postoupí do finálové fáze kvalifikační školy a nemusí tak podstoupit předkvalifikaci.
"Myslím si, že to je reálné. Je však potřeba pravidelně procházet cuty a umisťovat se co nejlépe," ví moc dobře Hinnerová, která letos ze tří turnajů dala cut dvakrát. Jejím nejlepším umístěním je 42. místo ze Švýcarska.
Kvalita druhé ženské evropské série rok co rok stoupá.
Hlavní důvody jsou dva - stále více lepších hráček a také fakt, že ubývá počet turnajů Ladies European Tour, především pak v Evropě. A její hráčky tak často vyrážejí i na LET Access.
"Na prvním turnaji ve Francii startovalo asi 15 hráček, které hrají Ladies European Tour. To samé poté ve Švýcarsku, kde byl loni cut +8, letos už +2," upozorňuje Hinnerová, která někdy těžce nese reakce veřejnosti.
Co přesně? "Kde kdo si řekne, že ona prošla na LET Access cutem, to nic neznamená. Ale neuvědomí si, jak silné bylo startovní pole a hlavně, že nás tam cutem prochází pouze čtyřicet. Nechci říkat, že to je těžší, ale rozhodně to není o tolik jednodušší, jak si někdo myslí."
Negativní média
Většinu věcí si vyřizuje sama. "Hodně mi pomáhá táta, já řeším vše kolem hraní a tréninku," přiznává usměvavá Češka, která trénuje na Kaskádě.
Partnery má na vybavení, oblečení a výživu. Jinak si ale vše platí sama. Od letenek po hotely. Sehnat většího partnera je pro ni takřka nemožné. Myslí si, že i kvůli pohledu médií.
"Moc nám nepomáhají. Když se podívám na články z loňského roku, tak jsou hodně negativní. Češky opět neprošly cutem, zase neuspěly… Ano, je to pravda, ale když si ty články pak vyhledávají sponzoři, tak vidí jeden za druhým. A řeknou si, proč bychom ji měli podporovat," říká otevřeně.
Co by změnila? "Jak by to bylo jiné, kdyby to bylo někdy alespoň trochu pozitivní. Neprošla cutem, ale skončila padesátá, když ji to uteklo o ránu."
"Přijde mi, že když kluci na nižších sériích neprojdou cutem, tak se řekne, že to je škoda. Mám dojem, že to slízáváme mnohem více, než oni. A třeba i Klára, která se dostala na British Open, ale v médiích neuspěla, protože neprošla cutem. Místo toho, abychom byli rádi, že tam vůbec je," dodává Hinnerová.