Vysněná PGA Tour? Pro Evropany často boj se samotou
Zámořská PGA Tour je považovaná za vrchol profesionálního golfu. Pro mnoho Evropanů je však náležitost ke světové špičce vykoupena osobními problémy. Ir Padraig Harrington to vystihl nejlépe - na spoustě z nich je vidět, jak moc bojují s osamělostí.
Autor: GolfExtra.cz, 19.07.2017 07:20
Na velký problém upozornil skotský server Bunkered.
Pětačtyřicetiletý rodák z Dublinu, který se na PGA Tour přidal v roce 2005, otevřel toto téma na tiskové konferenci během Scottish Open, když byl dotázán, která záležitost nejvíce ovlivňuje Evropany na PGA Tour.
"Když Evropany sledujete, je to zřetelné. Je to pro ně velká sociální změna. Nemají s sebou rodinné zázemí a přátele, aby byli v hlavě v pohodě i mimo golf," uvedl Harrington, který jezdí na turnaje do USA se svým nejlepším kamarádem, což je prý "obrovský rozdíl".
I když to na sociálních sítích někdy může vypadat, že hrát golf v zámoří je vlastně jedna velká pohádka, může se jednat o klam. Pro Evropany, kteří nemají v Americe svou stálou základnu a zázemí, je často velký problém tam žít. Především mimo golfové resorty.
"Naprosto souhlasím s tím, co Padraig říká," uvedl Dán Soren Kjeldsen, který hrál letos na PGA Tour první tři měsíce. "Bylo to složité. Líbila se mi golfová část. Turnaje, hřiště, hráči byli skvělí. Ale mimo golf jsem byl sám a bylo to pro mě těžké," prohlásil Kjeldsen.
"Moje rodina tam za mnou mohla opakovaně jezdit, ale bylo to složité kvůli škole. Měl jsem z této zkušenosti radost, ale jsem rád, že jsem zpět v Evropě," cituje 42tého hráče z Aalborgu skotský web Bunkered.
Vítěz Scottish Open Rafael Cabrera-Bello souhlasí: "Životní styl v USA je úplně jiný, říkal jsem to už mnohokrát. Když hraji na PGA Tour, opravdu miluji všechno, co souvisí s golfem. Více však mám rád život v Evropě, pokud nejsem na hřišti. V tu chvíli jsem v USA trochu osamělý."
"Moje snoubenka Sofia je tam často se mnou a jezdí i můj manažer. To mi dává velkou podporu překonat pocity samoty. Ale myslím si, že na rozdíl od jiných se s tím vyrovnávám ještě hodně dobře," uvedl Španěl.
Angličan Andrew "Beef" Johnston podobnými stavy tolik netrpí, ale potvrzuje, co řekl Harrington. Zejména kvůli mnohem těsnějším vazbám mezi hráči v Evropě, než mají hráči na PGA Tour. "Dokážu pochopit, co říká. Na European Tour vidíte všechny ty různé národnosti pohromadě – Němce, Francouze, Italy. V Americe to takhle opravdu není."
"Tam zdaleka nevidíte tolik hráčů jedné národnosti, kteří by spolu po hře trávili čas. Já měl výhodu v tom, že když po hře potřebujete vypnout, dovedl jsem to velmi dobře. Jsem totiž dobrý v nicnedělání," řekl Beef, jemuž nevadilo se samotnému zavřít na pokoj a nemít si s kým pokecat.
"V Evropě je mnohem více kamarádství," pokračoval Cabrera-Bello. "Bydlí se v oficiálním hotelu a je tu možnost se navštěvovat. V Americe zůstává každý se svým týmem a přáteli v soukromých domech," uvedl Španěl s tím, že Evropanovi tak často nezbývá nic jiného než samota.