VIDEO: Jak moc ovlivní stopy od bot na greenu puttování? Nejspíš vás to překvapí
Golfová pravidla se pravidelně po jistém časovém období upravují a obměňují. V roce 2019 proběhlo hned několik zásadních proměn. Patřily mezi možnost ponechat vlajkovou tyč v jamce při puttování, nebo dropování míčku z výšky kolen, nikoliv ramen jako dřív. Ani dvojitý zásah míčku už nebyl trestán. Další zásadní změnou byla možnost upravit na greenu i stopy po botách, poškození od spiků.
Autor: ak, 22.03.2024 10:38
To v minulosti nebylo možné. Až do roku 2019 bylo možné opravovat pouze stopy po dopadu míčku, nebo nerovnost na místě, kde v minulosti byla navrtána jamka. Od roku 2019 je možné opravit většinu nedokonalostí na greenu, což platí nejen pro stopy po dopadu míčku, ale především stopy po hrotech na golfové obuvi.
Nakolik tahle změna pravidel pomohla? Na první pohled se totiž může zdát, že drobné nerovnosti od spiků na golfové obuvi až takovým problémem být nemusí. Ukazuje se ale, že ty nejmenší nerovnosti na greenu mohou mít vliv na to, zda putt proměníte, nebo ne, za mohou způsobit, že váš míček v jamce neskončí.
A jak velký vliv mohou mít stopy od spiků na úspěšnost puttů? Webové stránky Golf.com přinesly zajímavé video s testem, který ilustruje to, jak velký vliv mají stopy po botách na greenu na puttování.
Nejde sice o žádný vědecký experiment, ale jako potvrzení toho, že se vyplatí vždy green pokud možno srovnat a vylepšit jeho nedostatky, rozhodně poslouží.
Při pokusu Cody Karoses nejprve poslal tři míčky za sebou po ideální dráze a všechny skončily v jamce. Poté do dráhy puttu šlápl, a ačkoliv se zdálo, že poškození greenu není nijak významné, z dalších třech pokusů za stejných podmínek už neskončil v jamce žádný ze tří pokusů. Všechny tři se zastavily ještě před jamkou.
Tohle video je i odpovědí na to, proč si špičkoví hráči dávají pokaždé takovou práci s tím, aby v jejich dráze puttu nebyly žádné nerovnosti. A také potvrzením, že tato změna pravidel golfu byla nejspíš hodně vítána.
Zdroj: golf.com