V Anglii bojují o golf. Zapojily se i hvězdy včetně Westwooda
V Česku zima a mráz, v Anglii tvrdý lockdown, to jsou rozdílné důvody uzavření golfových hřišť. V Anglii, ale také ve Walesu a Severním Irsku se golf nehraje od začátku ledna poté, co golfová hřiště byla z důvodu koronavirových opatření uzavřena. Odpor proti zákazu ale sílí.
Autor: ak, 08.02.2021 11:20
A do protestu a volání po znovuotevření se zapojili i někteří špičkoví golfisté. Jmenovitě loňská evropská jednička Lee Westwood a bývalý vítěz US Open Graeme McDowell podepsali petici pod názvem Umožněte hrát golf při dodržování odpovídajících bezpečnostních opatření.
Během krátké doby petici podepsalo přes sto tisíc lidí, což je dostatečný počet, aby se tím zabýval i parlament.
Golf je jedním z venkovních sportů, které byly v Anglii z důvodu šíření pandemie Covidu-19 zakázány. Od ledna je golf v Anglii pod zámkem. Na rozdíl od Skotska, kde se golf dál může hrát, byť s omezeními, ve flightech po dvou hráčích a bez otevřených kluboven a restaurací.
"Vláda by měla umožnit otevření golfových hřišť i během druhého lockdownu a dalších restrikcí. Klubovny, obchody a restaurace zůstanou zavřené, ale hřiště by se měla otevřít," píše se v petici.
"Riziko přenosu Covidu-19 je venku výrazně nižší, takže není důvod pro to, aby se golf zastavil. Golf je důležitým prostředkem pro upevnění fyzického i duševního zdraví. Nedovolte, aby golf zůstal zastavený," apelují všichni, kdo petici podepsali.
Výkonný ředitel asociace England Golf Jeremy Tomlinson přiznal, že je mu líto, že se mu dosud nepodařilo přesvědčit vládu o fyzických a psychických přednostech golfu a o tom, aby se mohlo hrát za přísných pravidel a dodržování sociálního odstupu.
"Omlouvám se všem golfistům za to, že jsme dosud nebyli schopni přesvědčit vládu o tom, že se golf může stát řešením problému, nikoliv problémem. Golf se hraje na čerstvém vzduchu, je stejně prospěšný jako chůze, běh či jízda na kole. Je bezpečný a blahodárně působí na psychiku," prohlásil Tomlinson.
A přidal i další nezanedbatelný přínos golfu. Díky otevření hřišť by výrazně ubylo lidí, kteří se neregulovaně a nekontrolovatelně pohybují v současnosti ve volné přírodě a v parcích.
"Mluvíme klidně i o zhruba dvou milionech lidí, které bychom odvedli na golfová hřiště. To je rozhodně významný přínos. Proto opakuji, otevřete golf co nejdřív. Čím dříve, tím lépe," zakončil svou výzvu Tomlinson.