Šílená rutina DeChambeaua prozradila. Nespravedlnost bije do očí
Ještě neuplynul ani měsíc z nového roku, a už tu máme první problém s pomalou hrou na té nejvyšší úrovni. Ze všech stran to za ní na sociálních sítích schytává čerstvý vítěz z European Tour Bryson DeChambeau. V silném kontrastu s tím je trest, který na stejném turnaji v Dubaji dostal Haotong Li.
Autor: pv, 29.01.2019 12:34
Začalo to videem, které umístila na svůj Twitter European Tour. Nepoukazovala v něm na dobu, po kterou se Američan připravoval na ránu, ale na jeho rutinu, při níž se svým kedíkem vypočítává všechny možné i nemožné veličiny, což je pro DeChambeaua typické.
Jenže na videu také utíká čas, a tak se dá zároveň velmi snadno spočítat, jak dlouho mu jeho rutina trvá. Místo toho, aby se řešila samotná podivná příprava na ránu, která je v jeho případě už ohranou písničkou, řeší se, a velmi správně, že DeChambeau se připravoval na ránu déle než minutu.
A to navzdory doporučení v nových Pravidlech golfu platných od 1. ledna 2019, že hráči mají ránu odehrát do 40 vteřin. A obvykle by to měli stihnout ještě rychleji.
Tady je video.
An insight into @B_DeChambeau’s process pic.twitter.com/WfTyzstkDu
— The European Tour (@EuropeanTour) 27. ledna 2019
Obzvláště kritický byl bývalý šampion The Open Paul Lawrie. Spočítal, že jen na tuto ránu DeChambeau vyplýtval minutu a čtrnáct vteřin. Beztrestně.
Co je na videu to podstatné vystihl i legendární anglický fotbalista Ian Wright. "Zajímavé, ale proboha proč tak dlouho?" ptá se na Twitteru.
Interesting,but Jesus how long
— Ian Wright (@IanWright0) 28. ledna 2019
Na stejném turnaji přitom dostal Čínan Haotong Li trest dvou ran za porušení nového pravidla 10-2b, když jeho kedík stál v jedné lajně s míčkem a jamkou ještě ve chvíli, kdy Li už zaujímal postoj ke své ráně. Jestli se tak opravdu stalo, tak pouze na zlomek vteřiny a Li z toho neměl žádnou výhodu.
@EuropeanTour this is a marginal interpretation of the new Rule 10.2b @haotong_li good playing. pic.twitter.com/jNxT0aokxj
— Brian McKinley (@brijon5555) 27. ledna 2019
Přesto byl nekompromisně potrestán a kvůli dvěma trestným ranám přišel o 90 510 eur, v přepočtu více než 2,3 milionu korun, když klesl z děleného třetího místa na dělené dvanácté.
To je šílená cena, zvlášť když si uvědomíme, že Čínan byl potrestán za to, že za ním jeho kedík stál v nesprávnou chvíli zlomek vteřiny, pokud vůbec, zatímco DeChambeau se na ránu připravoval déle, než by měl, o několik desítek vteřin, a to bez pochyby opakovaně, aniž by ho na to kdokoliv z rozhodčích byť jen upozornil.
Na dvojí metr v přísnosti posuzování pravidel u Čínana a DeChambeaua pak poukázal Graeme McDowell.
Shocking - especially given they were timing Bryson on a calendar by the end
— Graeme McDowell (@gmcd3) 27. ledna 2019
Právě to je na celé věci nejvíce pobuřující. Asi nikdo nečekal, bohužel, že bude vzhledem dlouhodobé, i když tvrdě kritizované toleranci vůči pomalé hře DeChambeau potrestán.
V tomto konkrétním případě našel dokonce i zastánce, jako třeba v Angličanu Chrisi Paisleym, jenže když je na stejném turnaji ve stejném kole potrestán za naprostou prkotinu někdo jiný, bije to prostě do očí. A hráči i fanoušky pak cloumá vztek.
Neobstojí ani argumentace, že DeChambeau šel v posledním flightu a jasně turnaj vedl. Nakonec vyhrál o sedm ran, ale užíval by si takového pohodlí, kdyby musel ven ze své komfortní zóny, a nebyl mu dopřán luxusně dlouhý čas k přípravě na ránu?
Kdyby zkrátka musel hrát podle pravidel?