Ryder Cup nabídl nečekané hrdiny, zvraty i nezapomenutelné okamžiky. Jaký bude letos?
Zázrak v Medinah z roku 2012, “The War of Shore” nebo dokonalé spojení jménem Moliwood. Když to řeknete před golfistou, či fanouškem golfu, okamžitě se mu vybaví jediné - Ryder Cup. Na další, v pořadí již 44. klání celků Ameriky a Evropy, se můžeme těšit už letos konce září. Prestižní souboj startuje přesně za tři měsíce v Římě.
Autor: Dominika Burdová, 29.06.2023 14:55
Právě při zmínce dua ve složení Fleetwood - Molinari každého golfového fanouška jistě zamrazí. "Moliwood" v Le Golf National v roce 2018 drtil jednu americkou dvojici za druhou a společně zvítězili ve všech čtyřech zápasech. Oživili tehdy vzpomínky na senzační, šest let staré vítězství Evropy, kterému se přezdívá “Zázrak v Medinah”.
Tým legendárního José María Olazábala prohrával po prvních dvou dnech 6:10, v neděli se ale postaral o pohádku pro evropské diváky. Hráči vyhráli v singlech 8,5 bodu a zápas k překvapení Američanů otočili. Když pak Martin Kaymer na poslední jamce zavěsil přes metr měřící putt do vítězství, mohlo se začít slavit.
Ryder Cup je každé dva roky významnou sportovní událostí, na kterou se těší diváci i samotní hráči, pro které je účast na turnaji velkou ctí. Jak to ale celé vzniklo?
Za myšlenkou uspořádat turnaj, kde se proti sobě postaví hvězdy amerického a (tehdy ještě) britského golfu, stál anglický obchodník, byznysmen a golfový nadšenec Samuel Ryder. V roce 1911 se totiž na britském území sehrál The Coronation Cup, souboj mezi americkými a britskými amatéry v jamkovce. Tento turnaj se hrál před samotným The Open, jedním ze čtyř majorů, jako oslava korunovace krále Jiřího V.
Turnaj Ryderovi nedal spát, a tak v roce 1927 ve Worcester Country Clubu ve státě Massachusetts uspořádal inaugurační ročník. Proti sobě tehdy stály týmy profesionálů z Ameriky a Velké Británie a na počest Samuela Rydera, který věnoval zlatou trofej pro vítěze, byl turnaj pojmenován Ryder Cup.
Po dominanci Spojených států (vyhrály 16 z 19 dosavadních klání) se v roce 1973 do turnaje zapojili i hráči Irska, od roku 1979 pak celá Evropa. I přesto, že hráči při této události prize money nedostávají, jedná se o velmi prestižní záležitost. Na Ryder Cupu každoročně nechybí nejvýraznější jména evropského a amerického golfu - rok 2023 ale možná bude výjimkou…
Zápletka jménem LIV Golf Tour
Letošní Ryder Cup bude zřejmě ochuzen o hráče, kteří přestoupili do konkurenční saudské ligy LIV Golf. V červnu se sice vedení PGA Tour, DP World Tour a LIV Golf dohodlo, že budou pracovat na nových podmínkách pro hráče a hlavně spolupracovat, proces ale začne až po sezóně 2023. Aby mohl být hráč nominován do týmu Evropy, musí být zároveň členem DP World Tour. To tak nesplňují třeba Ian Poulter, Sergio Garcia či Lee Westwood a platí to i dříve plánovaného kapitána Henrika Stensona.
Situace v americkém týmu je (minimálně pro oko diváka) o něco nadějnější. Aby mohl být hráč do týmu nominován, musí být členem PGA of America. Pravidla této asociace ovšem v současnosti umožňují hráčům LIV Golf Tour si členství i tak zachovat. Hráči totiž platí členské příspěvky, které jim vyprší na konci letošního června a v tomto období mohou podle pravidla A3 požádat o klasifikaci rezervního člena PGA. Tito hráči tedy sice již nejsou členové PGA Tour, ale zůstávají členy PGA of America.
Kapitán Zach Johnson v rozhovoru pro Golf.com ovšem uvedl, že on zatím žádné rozhodnutí neudělal, a to, zda hráči konkurenční ligy za americké barvy nastoupí, není tak úplně jenom na něm. "Hodně dám na kluky, kteří za tým budou hrát, protože je to především jejich tým,” řekl Johnson a dodal: "Takže zatím nevím, kdo bude mezi těmi zbývajícími šesti vybranými, ale názor týmu ovlivní to, co se já - co se my - rozhodneme udělat."
Názory hráčů obou celků na to, zda by rivalové měli být součástí golfového svátku, se různí. Hlasitě byl slyšet v médiích především Rory McIlroy. “Mám všelijaké pocity, z evropského týmu i z toho, jak se to všechno stalo. Nemyslím si ale, že by ti kluci měli být našeho týmu součástí,” uvedl McIlroy pro Golf WRX. Do jednoho pytle ale všechny hráče nehází: “Myslím si, že Brooks Koepka si zaslouží v týmu USA být. V hodnocení amerického žebříčku je druhý a to odehrál jen dva turnaje.”
Formát turnaje
Ryder Cup se tradičně hraje od pátku do neděle, proti sobě stojí výběry 12 hráčů Evropy a USA. V pátek ráno jsou na programu foursomy, odpoledne fourbally. V sobotu se program opakuje, v oba dva dny se do jednotlivých soutěží zapojí vždy osm hráčů z jednotlivých týmů, zbylé nechají kapitáni odpočinout. V neděli se do singlů zapojí všichni.
V dosavadních 43 ročnících, konajících se vždy jednou za dva roky, se Evropanům podařilo zvítězit patnáctkrát a za svými zámořskými soupeři tak zatím výrazně zaostávají. V posledních letech mají ale výrazně pozitivnější bilanci, když zr čtrnácti střetnutí vyhráli devětkrát.
Letošní Ryder Cup se uskuteční v Římě na hřišti Marco Simone Golf Clubu. Evropa vyzve americký celek na italské půdě vůbec poprvé, hrát se bude od 29. září do 1. října. Přímé přenosy bude pro Českou republiku a Slovensko přenášet již tradičně stanice Golf Channel.