Propadáš z golfu! Golf míří do školních osnov
Zvoní a děti si místo do školních lavic stoupají na "rohožku" a do ruky berou 7-železo. Při zkoušení nestojí u tabule, ale na odpališti a místo vyjmenování Slavníkovců mají vysvětlit, jak se dropuje voda. I takto od letošního roku může vypadat hodina na základní škole, kam se golf dostal coby volitelný předmět v rámci rozšířené výuky.
Autor: Honza Fait, 22.11.2017 10:50
Na počátku všeho jsou aktivity ve Slavkově, na místní ZŠ Komenského. Hlavy dohromady zde zhruba před deseti lety dali ředitel, tělocvikář a také profesionální trenér Jiří Kromichal. Společně se postarali o vypracování kompletních postupů školního výukového programu golfu. Ročně se tehdy golf představil zhruba 300 dětí, celorepublikový přesah se ale nekonal.
To až nyní, kdy se o zanesení golfu do školních osnov začal zajímat projektový manažer České golfové federace Tomáš Přikryl.
"Když se ke mně ty dokumenty dostaly, zjistil jsem, že mi prakticky všechno leží u rukou. Nechci si tak brát zásluhy za něco, co mi nepřísluší. Já jsem pouze ten, který velmi dobře připravené dokumenty uchopil a zveřejnil," říká otevřeně Přikryl.
Impuls přišel z Velvar, kde na místní základní škole projevili zájem mít golf jako volitelný předmět. Zásadní podíl na tom mají i nedaleké Beřovice, které se touto cestou snaží najít další golfové talenty. A Velvarská "základka" je v dojezdu do 20 kilometrů od resortu, který je pro ekonomické fungování podobného projektu zásadní.
"Ideální je mít školu do deseti kilometrů. Pokud takovou nenajdu, musím se dívat dál. Zde se bavíme o dojezdu 12 kilometrů. Cokoliv nad 20 kilometrů je neufinancovatelné," říká Přikryl a dodává, že pomohl i fakt, že ředitel školy ve Velvarech je golfista: "Spolupráce s řediteli je nezbytná, je to hnací motor projektu, který nemá bez aktivní podpory všech zainteresovaných stran šanci na úspěch."
Tomáš Přikryl (foto: Ladislav Adámek)
Díky zájmu z Velvar, který přišel na jaře tohoto roku, se Přikryl shodou náhod dostal k dokumentům ze Slavkova. Jak se později ukázalo, už nic nebránilo tomu, aby výukový program, zatím jen pro 3. a 4. třídu prvního stupně, posvětila Česká školní inspekce a školáci mohli vyrazit na golf.
Rozhodně je však český golf, co se týče svého plnohodnotného zařazení do školního procesu, stále na začátku.
V budoucnu je potřeba dodělat osnovy pro všechny třídy, ty pro druhý stupeň nyní dolaďuje metodik ČGF Jan Mergl opět na základě podkladů ze Slavkova. A nutné bude také zavést meziškolní soutěže, třeba na bázi zámořských univerzitních turnajů. První by se měl uskutečnit na konci školního roku, i kdyby měl být jen pro tři školy.
"V Beřovicích se jedná o úplné začátečníky, takže děti začaly s golfem od píky. Díky pomoci Nadace Hanuše Goldscheidera pro český golf dostala škola hole, a jelikož máme konec sezony, tak nejprve vyrazily v Beřovicích do indooru. Celou zimu se budou připravovat na to, aby mohly na jaře vyrazit na hřiště, vedle toho probírají samozřejmě i pravidla a etiketu. Golf mají v rozvrhu dvakrát týdne," říká Přikryl.
Upozorňuje, že jelikož se jedná o plnohodnotný předmět, je na něm docházka nezbytná a děti tak musí mít omluvenku, pokud nemohou vyrazit s třídou do Beřovic. O tu se stará golfový trenér, který na děti čeká u školy, autobusem dojedou společně na hřiště a po hodině se opět vrátí.
Nutný počet žáků pro otevření třídy je různý škola od školy. Někde se bavíme třeba o 16 dětech, jinde o 22. Golf jako volitelný předmět patří do skupiny, kde pro otevření třídy stačí poloviční počet žáků, tedy běžně kolem deseti dětí. "V Beřovicích je sice momentálně šest žáků, ale místní ředitel říká, že si to obhájí tím, že je vlastně u zrodu celého programu," prozradil nám Tomáš Přikryl.
Na konci roku samozřejmě dostanou žáci známku podle přesně daného klasifikačního modelu. Ten zohledňuje schopnosti, přístup a teoretické znalosti. Jelikož jde de facto o tělocvik, který si navíc děti volí v rámci rozšířené výuky, tak propadnout prakticky nelze, ale teoreticky to možné je. Pouze však v případě naprosté lhostejnosti k předmětu, která se ale u těch volitelných nepředpokládá.
A cena? Ta se odvíjí od toho, jak daleko je hřiště vzdálené od školy. Jiná tak je ve Slavkově, kde je škola hned u hřiště, nebo ve Velvarech, kde se musí do Beřovic 12 kilometrů dojíždět. Jeden kilometr pak stojí zhruba 25 korun a cena dopravy je jasně největší položkou v celkových nákladech. Ty jsou obecně rozdělený na třetiny – jednu platí škola (trenér), druhou klub (zázemí a pomůcky) a třetí rodič (kompletní doprava).
"Školy dostávají finance na sportovní činnost, a je na každém řediteli, jestli je zainvestuje do golfu, nebo plávání či atletiky. Golfový klub pak může čerpat podporu od České golfové federace. Na rodiče zbývá doprava a bavíme se v řádu stovek měsíčně. Vše se odvíjí od počtu dětí ve třídě a vzdálenosti školy a hřiště. Obecně ale platí, že chtít musí všechny tři strany, jinak to nejde," uzavírá Tomáš Přikryl.