Od ledna 2023 se mění některá golfová pravidla. Co bude jinak?
Každé čtyři roky správci Pravidel golf, jimiž jsou organizace R&A a USGA, upravují některá pravidla a provádějí jejich aktualizace. Stane se tak i v lednu 2023, i když změny nebudou zdaleka tak velké, jako tomu bylo při posledních úpravách pravidel v roce 2019. Co se tedy změní v golfových pravidlech od 1. ledna 2023?
Autor: ak, 08.11.2022 10:54
Jedna zásadní změna se netýká pravidel, ale jejich distribuce. Zatímco v roce 2019 R&A a USGA nechaly vytisknout dva miliony kopií knihy Pravidel golfu, tentokrát se pravidla tisknout nebudou. Ušetří se tím nejen množství papíru, ale i značné náklady. Změny budou k dispozici především v mobilních aplikacích chytrých telefonů.
Novinkou je i to, že se upravená pravidla pro hráče se zdravotním postižením přesouvají do klasických Pravidel golfu. Od 1. ledna 2023 budou úpravy automaticky zavedeny pro každého, kdo je potřebuje.
A jaké jsou největší změny pravidel? Vybíráme některé z nich…
Hůl poškozená během hry
Podle nové úpravy si hráč může vyměnit poškozenou hůl za podmínky, že nebyla poškozena úmyslně, např. zlomená vzteky. Dříve, pokud hráči z driveru vypadlo závaží, zlomil se shaft na některé z holí po zahrání úderu, byla hůl považována za poškozenou a pravidla neumožňovala výměnu dřív než po dohrání kola.
Od ledna bude možné vyměnit jakoukoliv hůl hned. Nemusí jít o stejný typ hole ani výrobce. Hráči navíc mohou během hry utahovat závaží, které se uvolní, nebo ho vrátit zpět, pokud vypadne, bez jakéhokoliv postihu.
Drop po zásahu trestného území
V současnosti mají hráči hned tři možnosti, jak a kde dropovat míček po zásahu trestného území, nejčastěji vodní překážky. Hru z původního místa, spustit míček do dvou délek hole od místa, kde míček překročil hranici trestného území, ale ne blíže jamce, nebo na spojnici mezi jamkou a místem, kde míček překročil trestné území, a na ní, opět ne blíž jamce spustit míček.
Od ledna platí komplexně jiné řešení úlevy po spojnici. Míček se spustí přímo na spojnici, ale může se odkutálet do vzdálenosti jedné hole jakýmkoliv směrem – vpravo, vlevo, zpět a také blíže jamce. R&A a USGA se tak vrací k tomu, co platilo před úpravou v roce 2019.
Míček, který se dal do pohybu přirozenou silou
Této úpravě se dá říkat pravidlo Rickieho Fowlera. Na Phoenix Open zahrál ránu na green, ale míček mu odjel až do vody. Fowler po dvou dropech, po nichž se míček vždy odkutálel do vody, míček umístil. Poté šel obhlédnout green, ale mezitím mu míček opět odjel do vody. Celou proceduru tak musel opakovat, ale z další trestnou ranou navíc.
To se od ledna změní. Jestliže míček, který byl spuštěný, umístěný, nebo vrácený, pohnou přírodní síly (voda, vítr, sklon terénu, gravitace) a míček se zastaví v jiné části hřiště, nebo se zakutálí do bunkeru, do vody, či autu, vrátí se beztrestně na původní místo. Určitě vítaná změna!
Hráč nebude zodpovědný za správné uvedení handicapu
Dosud platilo, že hráči byli zodpovědní za uvedení správného handicapu na začátku turnajového kola. Počínaje 1. lednem 2023 ale připadne odpovědnost za přesné sledování a uvedení handicapu soutěžnímu výboru turnaje. Je to dáno tím, že handicapy jsou dnes zpracovávány počítačově a centrálně.