Nová tvář greenkeepingu na Albatrossu: Golf má být zábava
Albatross, který letos už počtvrté přivítá European Tour, učinil další krok v cestě stát se hřištěm nejužší evropské špičky. A teď nemluvíme o změnách na 16. jamce, ale o angažování světové kapacity v oblasti greenkeepingu. Course managerem hřiště se totiž stal Angličan Ben Lovett, který by měl hřiště nedaleko Prahy ještě pozvednout.
Autor: Honza Fait, 27.04.2017 07:30
Lovett pochází z golfové rodiny, když to byl jeho otec, kdo ho přesvědčil o tom, že stát se greenkeeperem pro něho bude v životě to nejlepší.
“Můj otec vedl několik špičkových golfových klubů a byl jedním z těch, kdo mi pomohl se rozhodnout stát se greenkeeperem. Když byl generálním manažerem na Valderramě, tak mě celková kvalita všeho okolo inspirovala k tomu jít do golfu, a když přišla možnost pracovat na golfových hřištích, tak jsem se jí chytnul,” vzpomíná dnes Ben.
Své první krůčky dělal pod Peterem McEvoyem v Irsku, Británii a Španělsku. Tam se také poprvé usadil, když nejprve pomáhal s výstavbou a poté se staral o hřiště Desert Springs.
Velkou školou pro něho tehdy byla práce pod vedením Anthonyho Brookse, ale aby měl pro svou budoucnost také nějaký “papír”, rozhodl se podstoupit program PennState Turfgrass Management.
“Je to výjimečná škola pro greenkeepery, jejíž absolventi často jdou na hřiště jako je Augusta, Cypress Point nebo Pine Valley. Během studií jsem pracoval v East Lake Golf Clubu v Atlantě, který hostí finále PGA Tour, a po vystudování jsem dostal nabídku od společnosti Troon Golf, abych pracoval na jejich vlajkové lodi, hřišti Troon North v Arizoně,” popisuje Lovett svou minulost.
V následujících letech si vyzkoušel práci na vice hřištích patřící pod hlavičku Troon po celém světě, než ho oslovili headhunteři tureckého Montgomerie Maxx Royal Golf Clubu, kde strávil posledních sedm let. Během nich hřiště hostilo třikrát Turkish Airlines Open, které si zahráli mimo jiné I Tiger Woods a Rory McIlroy.
Tehdy se také poprvé setkal s Albatrossem. Nejprve skrze European Tour Properities, do kterých patří jak Montgomerie, tak hřiště z Vysokého Újezdu, a později díky televizním přenosům z D+D REAL Czech Masters.
Nová podoba 16. jamky na Albatrossu.
“Když pak přišla možnost jít pracovat na Albatross, věděl jsem, že se jedná o nejlepší hřiště v České republice, které navíc hostí velký turnaj. Bylo tak lehké se rozhodnout jít sem pracovat. Vedle toho mě také lákalo působit v Praze,” nezastírá zkušený greenkeeper.
Z toho, co za první měsíce svého působení v resortu poznal, je nadšený: “Dělal jsem pro řadu klubů a byl jsem členem mnoha z nich, Albatross na mě ale působí jako jeden z nejpřátelštějších. Celková kvalita zázemí je mimořádná a líbí se mi, že jsou zde plány hřiště každý rok vylepšovat.”
Od svého příchodu se zaměřil především na greeny, fairwaye a celkovou hratelnost hřiště. Jako první úkol bylo celkové zpevnění hracích ploch a potlačení výskytu nežádoucích druhů trav. První výsledky zlepšení jsou již nyní patrné zejména na greenech. V těchto dnech se taktéž fairwaye přesévají novou odrůdou.
“Mým hlavním cílem je, aby byl Albatross dlouhodobě v dobré kondici díky použití nejnovějších greenkeeperských technologií. Golf by měl být hlavně zábava a na to se chceme zaměřit. Aby rough i vyšší tráva umožnily hráčům lehce najít svůj míček, ale zároveň aby zde byl určitý trest za to, že minete fairway,” dodal Ben Lovett.