Na US Open vládne trojlístek hráčů. Ve hře jsou i těžké kalibry
Možná 121. US Open v Torrey Pines působilo v úvodních dvou tak trochu ospalým dojmem, ale třetí runda všechno změnila. Děly se věci – padaly eagly po puttech téměř přes celý green, vedení dělí hned trojice golfistů a ve hře o titul jsou i těžké golfové kalibry.
Autor: ak, 20.06.2021 08:19
Ale popořadě… Do třetího kola vstupovali jako lídři Russell Henley a nečekaně Richard Bland. Oba se skóre -5. Na konci kola platilo, že Henley se udrřel na vrcholu leaderboardu se stejným skóre, zatímco sen 48letého Angličana o senzačním triumfu na majoru se rozplýval. Zahrál 77 ran a propadl se až na dělené 21. místo se skóre +1.
Naopak vzhůru zamířili jiní – ti, od nichž se to příliš nečekalo, ale i ti, o kterých se mluvilo jako o favoritech. Do závěrečného kola vyrazí se shodným skóre -5 hned trojice hráčů. Kromě Henleyho také Louis Oosthuizen a Mackenzie Hughes.
Oba si pomohli famózními eagly. Kanaďan Hughes, který dosud vyhrál jediný turnaj na PGA Tour, proměnil dvacetimetrový putt na eagle na pětiparové třináctce a po birdie na závěrečné osmnácté jamce se dostal na skóre pět ran pod par.
"Nejsem nijak překvapený, že hraju dobře, ale neřekl bych, že jsem čekal to, že budu hrát ve finálovém kole v poslední skupině. Vím ale, že moje hra je dost dobrá na to, abych vyhrál turnaj PGA Tour. Už se mi to jednou povedlo. Tohle je sice větší scéna, ale hrajete pořád stejnou hru," konstatoval Hughes.
Oosthuizen byl ve hře o titul i na posledním majoru, kde skončil druhý za vítězným Mickelsonem na PGA Championship. Na Torrey Pines se dostal na skóre -5 díky eaglu na osmnácté jamce poté, co proměnil zhruba sedmnáctimetrový putt.
"Na tomhle hřišti se může stát cokoliv. Je těžké, možná tak trochu staromódního střihu, ale pracují tu nervy a pocítíte to hodně. Jde hlavně o to, jak se s tím vypořádáte," prohlásil Jihoafričan, který čeká na druhý titul z majoru už téměř jedenáct let. Ten dosud jediný získal v roce 2010 na The Open.
Ve hře o titul jsou ale stále i těžké golfové kalibry. McIlroy a Bryson DeChambeau, který obhajuje loňský titul z US Open, ztrácí na lídry jen dvě rány.
McIlroy zahrál velmi dobré kolo čtyři rány pod par. Zaváhal jen jednou, když poslal míček do rokle a zachránil bogey. "Tohle hřiště je zvláštní i tím, že máte radost, když zachráníte bogey," přiznal Severní Ir.
Na US Open dokázal vyhrát v roce 2011, ale na titul z majoru čeká už sedm let. "Tohle kolo bylo jednoznačně nejlepší, co jsem tento týden zatím hrál. Trefoval jsem hodně fairwayí a hodně greenů. Vytvářel jsem si šance na birdie, ale nakonec jsem jich až tolik neproměnil. Zůstal jsem ale trpělivý. Tady platí, že když neděláte bogey, neztrácíte půdu pod nohama," prozradil svou strategii McIlroy.
Zcela jinou ale měl další z favoritů DeChambeau. Ten sázel především na délku svých ran, zatímco s přesností se občas a leckdy hodně výrazně pral.
"Vždycky jsem si myslel, že když chcete vyhrát major, musíte trefovat přesně střed hřiště i greenů. Nebo existuje i jiný způsob. Trefovat se daleko, jak jen to jde. Někdy trefíte fairway, někdy ne, a pak musíte doufat, že míček bude v dobré pozici a dostanete se na green," popsal svou taktiku vyhlášený ranař.
Bitva o vítěznou trofej ale zůstává otevřená i pro další hráče – Jon Rahm na šesté pozici ztrácí jen tři rány, devátý Dustin Johnson čtyři. Ostatně, prvních dvacet hráčlů se srovnalo v rozmezí pouhých pěti ran. Včetně Brookse Koepky, který dělí v paru 14. místo.