Mononukleóza, poté dva týdny sádra. Pospíšil i přesto zase vítězí
První polovinu roku 2020 si Michal Pospíšil představoval úplně jinak. A to v jeho případě rozhodně nejde pouze o pandemii koronaviru, ta jeho přípravu na novou sezonu ovlivnila méně, než jiné problémy, které českého golfového profíky potkaly. On ale všechny překonal a v minulém týdnu se stal domácím šampionem ve hře na rány.
Autor: Honza Fait, 22.07.2020 06:15
Úvodní problémy se dostavily ještě koncem minulého roku, kdy Pospíšil onemocněl a trvalo několik týdnů, než doktoři zjistili, co mu vlastně je.
"Nejdřív jsem dostal různá antibiotika, a když ani jedny nezabraly, vyklubala se z toho mononukleóza. Příznaky, které jsou podobné jako u angíny, byly v mém případě dost silné, sotva jsem byl schopný polknout doušek vody, a skoro došlo i na hospitalizaci," vzpomíná dnes hráč Albatrossu na nepříjemné období.
Výrazného zlepšení se mu dostalo až poté, co mu jeden známý doktor předepsal kortikoidy a prvotní příznaky konečně ustoupily.
"Ještě nějakou dobu přetrvávala únava a musel jsem dodržovat také jaterní dietu, která se k léčbě doporučuje. Zhubl jsem za tu dobu sedm a půl kila," prozradil Pospíšil, kterému příprava začala jinak než plánoval.
K pohybu se začal pomalu vracet až začátkem března. Ve fitku začínal zvolna s protahováním a nabíráním ztracené svalové hmoty pod dohledem Svatopluka Býmy a v golfu si musel vystačit jen s krátkou hrou.
A když už to vypadalo, že by se začátkem dubna mohl začít vracet k soutěžnímu golfu, přišly další dvě rány. Kromě pandemie koronaviru, která zavřela nejen česká golfová hřiště, i další zdravotní problémy.
"Povedlo se mi poranit vazy v levém kotníku. To pro mě znamenalo dva týdny v sádře a další dva týdny pokulhávání bez nějakého většího zatížení," popisuje další trampoty, které mu rok 2020 přinesl.
Pauzu zaviněnou koronavirem tak na rozdíl od ostatních, kteří pouze čekali na restart sezony, využil k rehabilitaci a co nejlepší fyzické i herní přípravě na turnaje, které doufal, že časem konečně přijdou.
Kde přitom hledal především psychickou sílu na úvod roku, kdy ho stíhala jedna špatná zpráva za druhou? "Nebylo by to možné bez mé rodiny, která je mou největší oporou a bez ní bych se nemohl věnovat přípravě v takovém rozsahu, za což jsem všem mým blízkým nesmírně vděčný."
Začátkem června pak konečně přišly první alespoň domácí turnaje, jednokolové akce v Lázních Bohdaneč a na Hluboké.
"Byl jsem hodně nerozehraný, přeci jen to byla má první soutěžní kola po zhruba osmi měsících. Dělal jsem chyby, které se v turnajích na jedno kolo ještě násobí, protože je často chcete rychle dohnat a přijdou další," popisuje 27letý golfista svůj návrat do turnajového rytmu.
Největším pozitivem té doby bylo povedené kolo v Pro-Amu na Hluboké, které zahrál bez jediného bogey za 68 ran: "Turnajové kolo se mi sice tolik nepovedlo, ale bral jsem to jako naději, že směřuji správným směrem."
Potvrzení této domněnky pak přišlo v minulém týdnu na Slavkově, kde vyhrál Portiva Golf Trophy, dvoukolový domácí šampionát profesionálů ve hře na rány. Dokonale využil absence Ondřeje Liesera se Stanislavem Matušem, kteří hráli turnaj European Tour v Rakousku, a zvítězil.
"Na ten turnaj jsem se dlouho těšil. Mám to tam moc rád už od doby, kdy jsem tam jezdil ještě jako mlaďoch na jarní kempy s motolským týmem. Mám díky tomu na Slavkov super vzpomínky," přiznává Pospíšil.
Další přidal letos, kdy po kolech za 68 a 67 ran zvítězil se skóre -9 o ránu před Kateřinou Vlašínovou. Především druhé kolo bylo v jeho podání hodně divoké, když po sedmi jamkách byl už šest ran pod parem, pak ale na třech jamkách ztratil čtyři rány.
Velmi rychle se z toho však oklepal, na dalších čtyřech jamkách si o tři rány polepšil a vytvořil si klíčový náskok jedné rány. "S Kačkou jsme poslední čtyři jamky zahráli oba v paru, takže mi to stačilo na vítězství o tu jednu ránu," vrátil se ještě jednou k divokému finálovému kolu.
A co čeká Michala Pospíšila nyní? "Budu se připravovat na první turnaj Pro Golf Tour v Polsku, kde budu doufat v to, že se mi povede něco jako Ondřeji Lieserovi, tedy z minima startů vytěžit maximum."