Mohl porazit velkého Tigera Woodse. Férový Steve Scott ale dokázal, v čem je golf jedinečný
Byla pozdní neděle odpoledne, léto roku 1996. Pumpkin Ridge Golf Club v Oregonu hostil US Amateur, nejprestižnější turnaj pro amatéry ve Spojených státech. Už jen dostat se do turnaje (v ten rok se sešlo 5 538 přihlášek) a následné jamkovky, do které se kvalifikuje 64 nejlepších, je velký úspěch. A Steve Scott, stále ještě hájící barvy University of Florida, se probojoval až finále, které se hraje na 36 jamek. Jeho soupeřem nebyl nikdo jiný než Tiger Woods.
Autor: Dominika Burdová, 12.08.2023 12:15
Steve Scott se narodil v roce 1977 a golf byl již od mládí jeho vášní, především poté, co se jeho rodiče rozvedli. Golf jej naučil trpělivosti, vytrvalosti i respektu vůči ostatním. Když se ve věku 12 let musel přestěhovat s matkou z jihu Floridy do Arkansasu, stal se golf i jeho nejlepším přítelem.
Na Floridu se následně vrátil po pár letech jako nadějný amatér, když hájil barvy golfového týmu University of Florida. A to i ve velké finále US Amateur roku 1996
Souboj se zdál být už do začátku trochu nefér. Tiger byl po každém drivu 50 metrů před Stevem a na rány do greenu si bral wedge, zatímco jeho protivník z Floridy musel přesného vítěze předchozích dvou ročníků dohánět nižšími železy.
Jenže to se Stevovi dařilo. A nejen že se mu to dařilo, on dokonce po 18 jamkách vedl!
Prohrávat o pět je hodně, ovšem pro Tigera to nebylo nic neobvyklého. V roce 1994 při svém prvním vítězství prohrával v půlce finálového zápasu dokonce o šest, v roce 1995 o tři. Bylo tu ovšem jedno velké ale. Nikdo v historii ještě US Amateur třikrát za sebou nevyhrál.
Jenomže Tiger měl opět chuť zapsat se do historie. Stevovy přesné rány se začaly vytrácet a o příjemný náskok postupně přišel. Najednou to už bylo jen o dvě s třemi jamkami do konce.
Tigere, počkej…
Na 34. jamce na greenu měl Steve před sebou putt do paru měřící přes dva metry, Tiger byl o kousek blíže, ovšem s puttem do birdie. Jeho markovátko ale Stevovi vadilo v dráze puttu, a tak jej požádal, aby si ho přehodil o jednu hlavu putteru doprava.
Nervozita by se dala krájet.
Pokud by Tiger svůj putt do birdie proměnil, prohrával by už jen o jednu a stále měl šanci otočit souboj ve svůj prospěch. Pokud by Steve vyhrál jen jedinou, jamku, stal by se tím, kdo porazil velkého Tigera Woodse. A byl k tomu neuvěřitelně blízko, stačilo pár vteřin a dokonaná nepozornost...
Tiger totiž před svým puttem do birdie na přemarkování zapomněl, míček si pečlivě nalajnoval a chystal se zahrát. To by ovšem bylo ze špatného místa.
Pravidla jamkovky jsou trochu jiná než pravidla hry na rány. Téměř jakýkoliv prohřešek se trestá ztrátou jamky. To se mohlo stát i v tomto případě. Pokud by Steve mlčel a Tigera upozornil až poté, co svůj putt zahrál, Tiger by ztratil jamku i celý souboj a Steve Scott by se stal vítězem US Amateur 1996. Jenže to by nebyl Steve.
“Tigere, počkej… Vrátil sis to markovátko zpátky?” zeptal se svého soupeře ještě před tím, než úder zahrál.
Steve se tak zachoval dle pravidel fair play a svého soupeře upozornil včas. Tiger beze slova přemarkoval zpět, jamku vyhrál a na následující jamce proměnil do birdie další putt, který zajistil vyrovnání stavu. Pokračovalo se a na 38. jamce, tedy na druhé jamce rozstřelu, Tiger lehce dohrál krátký putt do jamky, zatímco Stevovi ten jeho vyjel o hranu ven.
Tiger se stal šampionem potřetí v řadě.
Tiger Woods vyhrál v roce 1996 třetí US Amateur v řadě (foto: GettyImages)