Michael Jon o natáčení filmu o pravidlech: Děsně jsme se u toho řehtali
Pokud by se v českém golfovém prostředí udělovaly Oscaři, ve všech kategoriích by v roce 2019 vyhrála trojice "filmařů" Michael Jon, David Forbelský a Petr Tichý. Společně jsou totiž podepsáni pod báječným instruktážním filmem, který vtipnou formou prezentuje nová pravidla.
Autor: Honza Fait, 14.01.2019 11:35
Pokud vás náhodou 20minutový umělecký počin s názvem Tartan ve filmu minul, tak to můžete napravit zde. Jedná se o černobílý němý film, ve kterém se dvojice historických golfistů potýká s nástrahami nových golfových pravidel, která platí od 1. ledna 2019.
"Vlastně ani sám nechápu, a herci možná také nechápou, jak je možné, že to bylo všechno tak jednoduché," vzpomíná dnes na loňské natáčení jeho režisér, kameraman, střihač a možná i maskér v jedné osobě, respektovaný český rozhodčí Michael Jon.
Jeho dva parťáci zaujali především roli herců, když David Forbelský hrál Tartana McForbyho a Petr Tichý Tichého Vlacíře, ale také oni si ke všemu řekli své. Zde neplatilo, že ten dělá to a ten zas tohle. Zde všichni dělali vlastně tak nějak všechno a reakce na výsledek jsou pouze pozitivní. "Asi že se tím člověk neživí, tak to dělá tak nějak z lásky," myslí si Jon.
Kdy a jak vůbec vznikl nápad natočit krátký film, který vtipně prezentuje nová golfová pravidla?
Jednou jsme hráli Grabštejn a během rundy spatřil světlo světa imaginární Tartan McForby. A jak jsme si o něm povídali, dostal se ihned do slabikáře, má svoji facebookovou stránku, a dokonce začaly vznikat ilustrované Tartanovy hlášky. A pak jsme zase takhle jednou hráli Grabštejn a shodli jsme se na tom, že trochu jiné podání pravidlových změn by mohlo golfistům lépe a rychleji vlézt pod kůži, protože i my máme skvělou fotografickou paměť. Během jednoho paru čtyři a jednoho paru pět jsme měli jasno, jak se do toho vnořit. Tedy aspoň jsme si to mysleli.
Kdo všechno se na natáčení podílel?
V první bojové linii jsme byli ve třech. David Forbelský a Petr Tichý byli na place neskutečně dobří a přetáčely se jenom moje minely. Když jsem je do něčeho nacpal, a pak se ukázalo, že to půjde jinak líp. Ale oni byli fakt neskuteční. O tom není pochyb. No a pak jsme si řekli, že na pár věciček potřebujeme někoho dalšího a požádali jsme Elišku, která se k nám přidala a byla také skvělá! A to je všechno. Pardon! Ještě jsou tam ty ovce.
Scénář k filmu vycházel z podkladů USGA a R&A.
Jak vznikal scénář?
Tohle byla nejjednodušší, ale i nejkomplikovanější položka. Jako písemný podklad sloužil dokument R&A "The Major Changes in the Rules of Golf 2019" zveřejněný a rozeslaný někdy v březnu 2018. Podle něj jsme jeli.
Samotné natáčení musela být docela zábava, nebo ne?
Děsně jsme se u toho řehtali. Postavili jsme se na odpaliště dvojky, kluci občas něco zahráli, pak jsme někam přešli a chvíli jsme hledali. Sem tam jsme něco dropovali nebo házeli do jezírek… Já to točil na mobil a fajfkoval si vše v seznamu změn. Za zhruba čtyři hodiny jsme měli hotový základ, a pak jsme vyrazili ještě jednou asi na dvě hoďky a měli jsme hotovo.
Podle čeho jste rozhodovali o tom, která pravidla do videa zařadíte?
Něco šlo samo od sebe, někdy jsme si řekli, že by to bylo obtížný natočit. Fakt jsme se snažili držet jen těch základních hráčských změn. Třeba jsme úplně vynechali Kodex chování.
Nastala nějaká krizové situace, kdy jste si řekli, že jste si ukousli moc velké sousto?
Vůbec ne! Vlastně ani sám nechápu, a herci možná také nechápou, jak je možné, že to bylo všechno tak jednoduché.
Plakát k filmu.
I ve střižně? Dvacet minut, to je opravdu dlouhé video…
Střižna probíhala u mě doma a zabrala víc než dvacetinásobek natáčecího času. Nejvíc práce si samozřejmě vyžádaly texty blackboardů a whiteboardů. Už si ani nepamatuji, kolikrát se některé z nich mazaly nebo předělávaly. Ale i tohle byla děsná sranda. Asi že se tím člověk neživí, tak to dělá tak nějak z lásky.
Byli jste nervózní, když mělo jít video ven, jak ho přijme veřejnost?
My jsme ho původně chtěli dát jen na stránky Grabmasters. Vůbec jsme neměli v plánu ho nějak intenzivně šířit. Ale také jsme nebyli nijak proti, takže není nijak chráněno proti kopírování. Sice jsme přidali na stránku Grabmasters odkaz na finanční dary, ale to fakt není merit věci.
Co říkáte na reakce?
Příjemně nás děsí! Hlavně proto, že asi nakonec fakt Tartan ve filmu, byť jen částečně, pomůže golfistům zvládnout přechod na nová pravidla. A to je super! A je to o meritu věci.
Nemáte náhodou už nějaké další podobné plány?
Nooooo… Mám prvních deset blackboardů připravených v angličtině.
Tartan McForby a Tichý Valcíř po jednom z odpalů.
Jak vy osobně vnímáte reakci golfistů na nová pravidla?
Já bych chtěl v první řadě moc poprosit kverulanty, aby to brali tak, že tady Pravidla 2019 jsou. Když do toho půjdu od začátku negativně, nebude to mít dobrý výsledek. Pro hráče by asi mohlo být přínosem požádat své klubové estékáře, aby uspořádali Pravidlové večery, jak je tomu zvykem třeba v Anglii. Moji kolegové z PGA, PGA‘s of Europe nebo i z LET mají za sebou už desítky podobných akcí. Je to vždycky dobrý start pro samostudium, kterému se bohužel nevyhneme.
A jako rozhodčí?
I já se snažím naučit všechno co nejlíp, jak to jde. Vytrhnout jednu změnu nebo jedno pravidlo nejde. Je třeba to do sebe nasoukat jako celek. A já je začínám mít rád. Na druhou stranu vyvolávají kontroverzi. Ale abychom uzavřeli kruh, jsou tady a už dva týdny se podle nich hraje.
Asi nejvíce je to vidět na PGA Tour, kde už byly odehrány dva turnaje.
Bylo super to sledovat živě! Někde jsem četl, že bývalý odpůrce ponechání vlajky v jamce, jakýsi expert a analytik (Brandel Chamblee, pozn. red.), během prvních dvou kol vydal prohlášení, že se mýlil a začal nabádat všechny, aby vlajku v jamce nechávali!
Druhou nejdiskutovanější změnou je drop z výše kolen, co vy na to?
To mi přijde jako velká škoda. Estetická ale i technická hodnota jsou podle mne opravdu pod bodem mrazu. Pro některé hráče, třeba hendikepované, je prakticky nemožné míč takhle dropnout. Tedy hendikepovaní mají specifickou úlevu, jenže je to opět v šedé zóně. No a třeba na Ladies European Tour to esteticky, myslím styl dropování, rozhodně nebude žádná výhra. Pořád doufám, že se z výšky kolene stane výška minimální. Jestli si někdo bude myslet, že tím něco získá, ať se ohne. A ostatní ať si dropují od pasu nebo od ramene.
Dropování v podání Tartana McForbyho a Tichého Valcíře.
Na co by si podle vás měli dát hráči největší pozor?
Asi na dropování, a pak hlavně na braní úlev, respektive jejich vyměřování. Dost možná si někdo splete trestné území s bunkerem a při cvičném švihu v bunkeru se dotkne písku nebo v něm založí. Což je pořád pod obecným trestem, tedy za dvě. Na rozdíl od trestného území, kde je to beztrestné.
Jaká panuje nálada ohledně nových pravidel mezi rozhodčími?
Všichni moji kolegové, které znám a jsem s nimi v pravidelném styku, se je hlavně snaží studovat do detailu. Zcela vyhraněné názory zatím nepadly. Takže bych to shrnul tak, že nálada je v první řadě pracovní. Třeba jen první týden v lednu jsem připravoval Hard Card pro PGA’s of Europe a poslední týden minulého roku zase pomáhal finalizovat tu pro Ladies European Tour. Taky mám hotové dvě prezentace a měli jsme dva fajn semináře s Českou asociací hendikepovaných golfistů.
Předpokládám, že už se řeší, co dál. Je něco, co byste mohl prozradit nebo alespoň naznačit, kudy dál se vydá USGA a R&A?
To je přesně to, co nemůžu. Všechny tyto procesy jsou striktně interní. Můžu ale za sebe říct, co bych si třeba přál, že? Tak tedy změnu dropování na "koleno je minimální výška" a ne striktní hodnota. Dále třeba povinné časové limity i pro klubové turnaje, ovšem ne ve výši doporučovaných 40 vteřin. Ať je to klidně minuta, ale daná jako závazná. Podle mě také potřebujeme přehodnocení nebo modernizaci amatérského statusu. Neříkám ho zrušit, protože by to nebylo dobré, ale modernizovat. Přijde mi, že se do porušení statusu může teď, i díky sociálním sítím, amatér dostat děsně snadno.