Matuš tahá rozumy z vítěze majoru, pomáhá mu i mentální kouč biatlonistů
Má za sebou životní sezonu, která pro něho však měla dva hořké konce. Aby tomu tak za rok nebylo, rozhodl se Stanislav Matuš pro některé změny. Jako hlavní hvězda Pro Golf Teamu věří, že v tomto roce už to konečně vyjde a vysněnou plnou kartu minimálně na Challenge Tour získá.
Autor: Honza Fait, 03.01.2017 07:10
Loni k tomu byl neskutečně blízko. Na Pro Golf Tour měl nadosah umístění v elitní pětce Order of Merit, která by mu minimálně jeden rok na Challenge Tour zajistila. V tom úplně posledním kole sezony ale zaváhal. A neuspěl ani následně v q-school.
Přesto je s rokem 2016 spokojený.
"Nemůžu ho hodnotit špatně. Spolupráce s Prague Golf Teamem mi otevřela nové dveře i možnosti a ukázala mi, že se dá trénovat jinak, než jsem to dělal doposud. Celý rok beru hlavně jako testovací, ale i tak nebyl vůbec špatný. Ukázal nám ale i mouchy, které jsme museli vychytat," říká Matuš, který se může těšit na i novou Škodu Kodiaq, kterou dostane od hlavního sponzora jako odměnu za uplynulou sezonu.
Po nevydařené druhé fázi q-school European Tour začátkem listopadu si dal krátké volno od golfu, po kterém hned začal s přípravou na další sezonu. Především co se týče fyzičky, na kterou v Česku neměl příliš času, protože hned po vánočních svátcích vyrazil do Španělska.
"V úvodu byly tréninky dvoufázové, před Vánoci jsme už ale jeli jenom jednofázově, protože jsme přecházeli ze silové stránky na dynamickou, abych byl připravený na novou sezonu. Nemohl jsem nic ošidit, ani si vzít dovolenou," přiznává 28letý český profesionál.
Postupem času vzal do ruky také hole, aby s Jiřím Němečkem pracovali na věcech, které mu během roku dělaly největší problémy. O co šlo? "Hlavně dostat do švihu nohy. Spodek těla mi nefungoval příliš dobře, což znamenalo kratší rány z týčka a následně jsem musel hrát do greenu delšími holemi. Nyní bych se měl posunout o jednu až dvě hole, takže ty skórovací budu využívat častěji."
Vánoce bez hřešení
Vánoční svátky si ještě užil doma, ale ani během nich nic nevypustil. Každý den měl přesně naplánovaný a u štědrovečerní hostiny musel zapomenout na smaženého kapra a bramborový salát. Místo toho měl lososa, brambory a zeleninu. O hřešení s cukrovím si pak mohl nechat pouze zdát.
"Nejde to, mám to dokonce zakázané. Byla by obrovská škoda, kdyby veškerá práce, kterou jsme do toho dali, přišla vniveč kvůli klidně i dvěma jídlům. To prostě nejde," říká smířeně.
V úterý 27. prosince vyrazil do Španělska, kde nově navázal spolupráci s Michael Campbell Golf Academy. Ta nese jméno novozélandského vítěze US Open z roku 2005, který bude na aktuálně nejlépe postaveného Čecha ve světovém žebříčku nejen přes zimu osobně dohlížet.
"Bude to nová zkušenost. Michael Campbell s námi bude chodit na hřiště, takže to není pouze akademie, která nese jméno někoho, kdo se tam ani neukáže. Jako když jsem byl na Floridě v akademii Davida Leadbettera, který se tam ale přijel podívat dvakrát ročně," vzpomíná Matuš s tím, že ale i tam pracovali odborníci na svém místě.
Být však ve skoro každodenním kontaktu s hvězdou světového formátu je přeci jen něco jiného: "Těším se na to, jak z něho budu tahat rozumy. Jak se připravuje na turnaje, jaký má denní program, co vidí na hřišti jinak než já… Je toho spousta a uvidíme, co mi to všechno přinese."
Michael Campbell však není jediným novým mužem, se kterým bude Stanislav Matuš v roce 2017 spolupracovat. Vedle už zaběhnuté spolupráce s trenéry Jiřím Němečkem (golf), Lukášem Stránským (fitness) a Petrem Routnerem (fyzio) přibral do týmu také mentálního kouče Jiřího Šlédra. Ten přitom stojí mimo jiné za úspěchy českých tenistů nebo v poslední době biatlonistů.
"Mentálních koučů už jsem vystřídal několik. Je potřeba s nimi pracovat. Někdo možná tvrdí, že když potřebujete podobnou pomoc, měl byste skončit s profesionálním sportem, ale to není pravda. Lidé si pod tím představují, že je něco špatně, ale ono může jít pouze o zlepšení něčeho, co funguje. Tak to beru. S mentálními kouči spolupracuje většina špičkových sportovců, i golfistů," připomíná Matuš.
Jak se pak pomoc mentálního kouče projevuje v praxi? "Hodně mi pomáhá v koordinaci tréninků, v přípravě na jednotlivé dny. Mozek nedokáže pracovat celý den na plný výkon a člověk si musí naplánovat přestávky a zrelaxovat hlavu i tělo tak, aby vše fungovalo tak, jak má. Mí trenéři vědí, co dělat. On ale všemu dává určitý řád, aby vše bylo co nejefektivnější."
Německá motivace
S těmito novinkami, ale i se zkušenostmi z loňského roku jde Matuš do roku 2017 s jediným cílem – získat konečně plnou kartu minimálně na Challenge Tour. Do konce března ho čeká osm turnajů Pro Golf Tour. První dva už v lednu v Egyptě, dalších šest se bude hrát tradičně v Maroku.
"Je důležité hrát dobře a hlavně vyrovnaně od prvního turnaje. Především procházet cuty a sbírat pravidelně prize money, abych od úvodu sezony neztrácel více na ty nejlepší. Do turnajů v Egyptě půjdu uvolněně. Cítím se dobře, ale budou to první turnaje po dvou měsících, takže od sebe nechci ještě tolik očekávat. Uvidíme, jak si všechno sedne," nepředbíhá Matuš.
Za svým cílem si půjde stůj co stůj: "Celý rok se budu soustředit na Pro Golf Tour, kde jsem si dokázal, že to možné je. A druhým cílem bude samozřejmě q-school, kterou teď třeba prošel můj bývalý spolubydlící z Ameriky Němec Sebastian Heisele. Hráli jsme podobný golf, někdy hůře, jindy lépe. I na jeho příkladu vidím, že to prostě jde."