Matuš nahání Woodse, Spilková v problémech. Co Češi a žebříčky?
Žebříčků je v golfu mnoho. Profesionální a amatérské, žebříčky jednotlivých sérií, organizací... Každý je důležitý v jiném smyslu, jak se na nich daří českým hráčům? Proč je Stanislav Matuš v tom světovém před Filipem Mrůzkem a Klára Spilková v problémech?
Autor: Honza Fait, 13.10.2016 14:05
Zatímco třeba v tenise je světový žebříček alfou a omegou vašeho úspěchu, v golfu tomu tak, především u níže postavených hráčů není.
Ať už mezi muži, nebo ženami.
Letos to sice trochu změnily olympijské hry, na které se kvalifikovalo právě skrze redukované světové pořadí, ale jinak je více méně jedno, jestli jste na konci elitní 500 nebo na začátku druhé tisícovky.
Ve světovém žebříčku mužů je klíčovým místem 50. pozice. Hráči, kteří jsou na tom v určitých fázích roku lépe, si zajišťují start na majorech a dalších velkých turnajích. To se ale zatím českých profesionálů netýká.
Z těch je na tom nejlépe Stanislav Matuš, aktuálně 839. hráč světa. Letos totiž bodoval na Pro Golf Tour hned třikrát. Body do světového žebříčku zde posbírají z každého turnaje nejlepší čtyři hráči (a dělená místa).
A jelikož Matuš vyhrál v Haugschlagu, v Adamstalu skončil třetí a na závěrečné akci v Adendorfu čtvrtý, posunul se mezi nejlepších tisíc hráčů světa. A třeba za Tigerem Woodsem zaostává jen o 53 míst...
Ve finále je mu to však k ničemu. Žebříček, který letos sledoval, byl Order of Merit Pro Golf Tour. Potřeboval v něm skončit mezi elitní pěticí, což by mu zajistilo příští sezonu na Challenge Tour. Skončil devátý.
Druhým a posledním Čechem, který má na svém kontě nějaké body ve světovém pořadí, je Filip Mrůzek. Začátkem roku skončil třetí na Pro Golf Tour v Egyptě, díky čemuž je momentálně na 1554. příčce.
I on ale mnohem více sleduje jiné žebříčky. Letos to byl ten finanční v rámci Challenge Tour, kde se málem umístil mezi 120 nejlepšími hráči. Kdyby se mu to povedlo, měl by kartu na další sezonu v kapse.
Aktuálně je 136. a nejspíše se už neposune. Do světového žebříčku letos i přes skvělé výkony žádné body na Challenge Tour nezískal, na ty dosáhne jen 12 nejlepších z každé akce.
Naposledy v Itálii mu tak chyběla jediná rána!
Ostatní čeští hráči jsou ve světovém pořadí pouze zanesení na posledním místě, na kterém jsou všichni, kteří se zúčastnili některého bodovaného turnaje. Momentálně se jedná o 1873. pozici, na které je 43 českých hráčů.
Spilková v nejistotě
Po skvěle našlápnuté kariéře se do prvních problémů letos dostává Klára Spilková. Místo toho, aby po podpisu velkých smluv na začátku roku přišlo uklidnění, panuje momentálně v týmu nejlepší české golfistky nervozita.
Ve světovém pořadí sice je na 315. místě, což se může zdát i s ohledem na české muže skvělá pozice, ale ani v případě Kláry, kromě startu na olympijských hrách, nic neřeší. Nic jí totiž nezajišťuje.
Spilková hraje Ladies European Tour, kde prožívá zatím nejhorší sezonu. A reálně hrozí, že přijde o kartu na tu nadcházející! Aby se tak nestalo, musí skončit v elitní osmdesátce Order of Merit.
Spilková je nyní sedmasedmdesátá.
V tomto týdnu se navíc neúčastní turnaje v Číně, po kterém může z TOP 80 dokonce vypadnout. Zbývat sice bude ještě šest turnajů, ale v nich budou o klíčové body bojovat i další hráčky a forma Spilkové příliš optimismu nedodává.
O co se hraje? Hráčky, které budou na konci sezony do 80. místa, získají kartu kategorie 5, se kterou se dostanou na většinu turnajů. Ty, které se umístí mezi 81. a 90. místem, se budou muset spokojit pouze s kategorií 9a, která už takové terno není.
Na především mimoevropské turnaje spolupořádané s jinými sériemi je prakticky nemožné se s touto kartou dostat. A pokud by Spilková skončila hůře než devadesátá, musela by znovu do kvalifikační školy.
Na tu se letos chystá také do zámoří v rámci LPGA, to je ale sázka na hodně nejistou kartu. Především s ohledem na mnohem větší konkurenci než v Evropě a prakticky nulovou zkušenost Spilkové s americkým golfovým prostředím.
Amatérům kralují ženy
Stejně jako profesionálové mají svůj žebříček také amatéři. A především mezi ženami je to aktuálně pro Čechy hezký pohled. Vždyť mezi tisícovkou nejlepších je hned 17 Češek! Nejlepší Karolína Vlčková je jednapadesátá.
Mezi muži jsou na tom nejlépe osvědčená jména Šimon Zach (232), Jiří Zuska (477), Matyáš Zapletal (549), Vítek Novák (676) a Michal Pospíšil (680).
Světový amatérský žebříček je obecně pro hráče na všech příčkách důležitější, než ten profesionální. Nekvalifikujete se totiž díky němu pouze na ty nejlepší turnaje, ale často jse měřítkem i pro národní federace při nominacích na reprezentační akce.
Jak mezi profíky, tak amatéry jsou pak žebříčky národní. Ty už ale, hlavně u nás, nemusí úplně odrážet realitu. Vždyť třeba mezi profesionály do pořadí Order of Merit PGAC nejsou počítány turnaje pořádané Českou 1.
ČTĚTE TAKÉ:
Kudy vede cesta Čechů mezi golfovou elitu?
A o jaké karty se vlastně hraje?