Klíče k triumfu Evropy: nabuzený McIlroy, skvělé hvězdy i data kapitána Donalda
V pořadí 44. ročník Ryder Cupu se stal kořistí Evropanů. Důvodů, proč golfisté USA ani na sedmý pokus neukončili třicetileté čekání na vítězství na evropské půdě, je víc, ale klíčem byl, ač to zní jako klišé, týmový duch, skvělá hra největších hvězd výběru Luka Donalda a samozřejmě i skvělí fanoušci při premiéře Ryder Cupu v Itálii na hřišti Marco Simone Golf & Country Clubu nedaleko Říma.
Autor: ak, 02.10.2023 08:00
Měl to být rok, kdy americký tým poprvé po třiceti letech přeruší sérii porážek v Evropě, ale vlastně už po úvodních čtyřech pátečních dopoledních zápasech bylo zřejmé, že tohle sousto bude pro výběr hráčů Zacha Johnsona jen těžko stravitelné.
Až v neděli, ale jen na několik okamžiků se zdálo, že by se Američané mohli pokusit o jeden z největších, ne-li největší, rydercupový zázrak. To, když se Evropané dostali na zisk 14 bodů, ale ten kýžený půlbod, který by rozhodl o jejich vítězství potom nějaký čas ne a ne přijít. Získal ho až Tommy Fleetwood, a pak mohly oslavy evropského triumfu vypuknout naplno.
Jedním z klíčů k vítězství týmu Evropy byla skvělá hra největších hvězd týmu. Trojice Rory McIlroy, Jon Rahm a Viktor Hovland dohrála Ryder Cup v Římě s bilancí 9 výher, 2 porážky a tři remízy, zatímco největší hvězda týmu USA a světová jednička Scottie Scheffler sice uhrál remízu v nedělním singlu s Rahmem, ale jinak měl na kontě už jen dvě porážky.
Nijak neoslnili ani hráči, kteří dostali od kapitána Johnsona divoké karty. Jejich bilance 4 prohry a čtyři remízy nemohla vyvážit dvanáct proher.
Doslova "za svůj" si letošní Ryder Cup vzal především McIlroy, který před dvěma roky po kruté porážce ve Whistling Straits skončil tehdy v slzách. A evidentně s touhou už nikdy nic takového zažít.
Den před nedělními singly vybouchl a byl hlavním aktérem málo vídaného incidentu, když nejprve musel strávit nepříjemnou porážku v posledním fourballu soboty a poté chování hráčů o kedíků týmů USA, jejichž oslava už podle něj byla přes čáru.
"Bylo to neuctivé a nejen ke mně a k Fitzovi, ale bylo to neuctivé k celému týmu," prozradil McIlroy, že se mu ani trochu nelíbilo chování Joe LaCavy ještě na greenu osmnácté jamky, když se ještě sám připravoval na svůj putt. Podle médií se měli oba ještě před nedělními singly sejít a vše si vysvětlit. "S nikým jsem se nesešel," odmítl to McIlroy.
Ale sobotní incident proměnil v obří motivaci a nabuzení. V nedělním singlu nedal Samu Burnsovi šanci. "Využil jsem to, co se odehrálo v sobotu večer ve svůj prospěch. To, co se odehrálo na osmnáctém greenu a ještě chvíli potom mi dodalo ten správný oheň a motivaci do neděle. Nenechal jsem si vzít nic z toho, co vytvářelo celý fantastický týden," prohlásil McIlroy.
Nejen pro McIlroye, ale i další pamětníky, byla poslední drtivá porážka ve Whistling Straits bolestnou vzpomínkou. A nikdo ji nechtěl zažít znovu. "Tehdy to bolelo. Opravdu hodně. Navíc jsem neměl pocit, že jsem podal svůj nejlepší výkon a odvedl vše pro tým. Chtěl jsem to vrátit," přiznal McIlroy.
Velkou touhu potvrdil i kapitán Luke Donald. "Potom, co jsme zažili před dvěma roky, nám moc lidí šanci nedávalo. Ale ukázali jsme jim, že se mýlí," konstatoval nadmíru spokojený kapitán Luke Donald, který svůj herní plán připravoval opravdu nesmírně pečlivě i s využitím datových analýz. To se mu vyplatilo hned první den při nasazení do pátečních foursomů, v nichž Evropané vyhráli všechny čtyři zápasy a získali rozhodující náskok.
Zdroj: golfweek.com