Jak vychovat lepší golfisty? Hrajme týmově, radí ČGF Karel Skopový
Český golf se sice letos mohl pochlubit v Tokiu dvěma olympioniky, přesto se dlouhodobě potýká s problémem transformace nadějných amatérů na úspěšné profesionály. Karel Skopový senior nyní přichází s výzvou směrem k České golfové federaci a radí, jak to změnit.
Autor: haf, 13.08.2021 15:35
Karel Skopový senior má k situaci v českém golfu určitě co říci. Sám vychoval řadu skvělých golfistů, mimo jiné své dva syny Karla a Petra, ale i on sleduje, že naprostá většina českých hráčů a hráček se nezvládá posunout na tu nejvyšší metu. Udělat (před)poslední krok.
Z dlouhodobého hlediska se to podařilo historicky jen Kláře Spilkové, mezi muži tu a tam někdo krátkodobě zazáří a někdy ani to ne. Aktuálně je nejdál Ondřej Lieser, ale ani ten zatím nezvládá přechod na první evropskou golfovou scénu. Stropem je pro hráče zatím Challenge Tour.
Karel Skopový apeluje na rozšíření hráčské základny, k čemuž podle něho vede cesta především skrze více úspěšných hráčů na světové úrovni.
Jak toho dosáhnout? Podle matadora českého golfu změnou v mládežnických soutěžích, které by raději viděl více jako týmové než převážně individuální. A přichází s nápadem jejich proměny.
"Český golf potřebuje pro proražení do světa více velmi kvalitních a mentálně odolných juniorských hráčů. Proto jsem osobně přesvědčen, že potřebujeme do golfu dostat více dětí, nejlépe v letech, kdy začínají navštěvovat základní školu. Jak to navléci, abychom přesvědčili jejich rodiče o kvalitě a budoucnosti tohoto sportu a oni obětovali čas přivážet je na tréninky mimo město, kde je většina golfových hřišť, nebo tréninkových prostor? Jak to udělat, abychom mohli konkurovat v oblibě silnějším sportům?" ptá se na úvod své výzvy Karel Skopový senior a následně se sám snaží najít odpovědi.
A to především v soutěžích, které by podlě něho měly mít "rozum a duši". A to podle něho nabízejí především týmové soutěže, které mají svůj specifický emoční náboj. A další výhody.
Podle Skopového mimo jiné to, že mohou výrazně snižovat náklady rodičů, a to jak finanční, tak časové. Zároveň dětem mohou dodávat další motivaci hrát turnaje, na které by se třeba jinak nepřihlásily. A na kterých by tak nezískaly potřebné zkušenosti. Neotrkaly by se.
"Týmové soutěže se hrají s úplně jiným zaujetím a touhou po úspěchu než singl, kde je hráč při ztrátě začátku velmi frustrovaný, a protože nemá žádnou jinou motivaci, než přemluvit sám sebe, aby se zkoncentroval a snažil se ztrátu zastavit, nebo opravit, tak jej přestává hra bavit," myslí si Karel Skopový senior.
A za nepříjemného soupeře pro golf v tomto směru vidí nejen ostatní sporty, ale třeba i počítačové hry: "U počítače začíná ihned znova, ale tady se již vrátit nemůže. Je těžké u mladých lidí se zmobilizovat, nebo zkoncentrovat na delší dobu, nebo překonat neúspěch, byť krátkodobý. U týmové soutěže je však i zodpovědnost za druhé."
Podle Karla Skopového by více týmových soutěží, navíc hraných během školního roku, a nikoliv v letních prázdninových měsících, dodávaly dětem potřebné emoce, které by je u golfu udržely i podle něho v nejrizikovějším pubertálním období, kdy často se sportem, nejen golfem, končí.
Apeluje přitom na Českou golfovou federaci, aby popřemýšlela nejen o změně soutěží, ale i její finanční podpoře, především co se týče cestování týmů a klubů na jednotlivé akce.
"Tento pohled na golf, že mu scházejí větší emoce u dětí, je nejen názorem kolegů profesionálů, mentálních koučů, ale i názorem rodičů, samotných hráčů a odborníků z jiných profesí, které se však do golfu promítají. Verze úpravy soutěží regionálních turnajů s regionálním nebo národním finále, právě kvůli těm emocím, určitě pomůže k tomu, abychom do hry, do pravidelných soutěží, dostali více mladých hráčů," věří Karel Skopový senior.