Ian Poulter: rváč, rebel a tak trochu jiný golfista
Ian Poulter je prostě tak trochu jiný golfista. Neřadí se k vyhlášeným ranařům, kteří svými drivy atakují rekordní vzdálenosti, ani nevyhrává turnaje jako na běžícím pásu. Vždy je ale na hřišti i mimo něj nepřehlédnutelnou postavou. Díky mnoha věcem… A bude také jednou z hvězd letošního D+D Real Czech Masters.
Autor: ak, 08.07.2022 07:50
Šestačtyřicetiletý Angličan vyhrál ve své kariéře dvanáct turnajů na bývallé European Tour, dnes DP World Tour a k tomu přidal i tři triumfy na zámořské PGA Tour.
V kolonce titulů na majorech má sice nulu, ale může se pyšnit osmi umístěními v top 10. Nejlépe skončil druhý na The Open v roce 2008. Tehdy ho dokázal porazit pouze Padraig Harrington…
Největší pozornost na sebe ale strhl v Ryder Cupu. Především v tom v roce 2012, o němž se mluví jako o "zázraku v Medinah". Evropané tehdy po čtrnácti zápasech prohrávali 4:10 s domácím týmem USA, ale Poulter tehdy svým výkonem a především odhodláním strhl ostatní k jedinenčnému obratu a vítězství.
Ostatně, právě Ryder Cup to je jeho parketa. Za evropský výběr nastoupil sedmkrát a pětkrát byl členem vítězného týmu. Přispěl k tomu šestnácti body a v singlech je dodnes neporažený. Neprohrál ani v posledním rydercupovém souboji ve Whistling Straits, v němž Evropa utržila jasnou porážku.
"Nenávidím porážky. Jamkovka je jiná, než obvyklá hra na rány. A ještě, když jste součástí týmu. Víte, proti komu hrajete, víte, co máte udělat, abyste soupeře dostali pod tlak, abyste vyhráli a uděláte pro to všechno," prozradil Poulter svou rydercupovou filozofii, která mu vynesla přezdívku Postman. Proč? Přece proto, že vždy dokázal na konto týmu Evropy doručit nějaké ty body.
"Poulter je tím, kým je. Nikdo a nikdy po něm nebude chtít, aby byl někým jiným a aby se změnil," charakterizoval jeho vlastnosti i jeho schopnosti poslední evropský rydercupový kapitán Padraig Harrington.
Pravdou je, že od posledního titulu rodáka z anglického Hitchinu už nějaký ten pátek uplynul. Naposledy triumfoval v zámořské PGa Tour na turnaji Houston Open. A jak u něho bývá zvykem, nebylo to tak úplně všední vítězství. Vydřel ho až v play-off a mělo pro něj velkou přidanou hodnotu – zajistil si tím na poslední možnosz chvíli start v Augustě National na Masters.
Poulter je na hřišti nepřehlédnutelný nejen díky své hře, ale i zásluhou svého oblečení. I v tom, se vymyká obvyklostem, protože obléká vlastní značku oblečení IJP Design a sám se na jeho podobě podílí. A jak už zaznělo, nelze ho přehlédnout. Jeho kalhotám a jejich vzorům může konkurovat snad jen John Daly…
Poulterova vášeň pro hru, pro golf má jednu odnož vedoucí mimo golfové hřiště. Je jí vášeň pro automobily. Konkrétně pro ty se značkou vzpínajícího se koně, pro Ferrari. V jeho soukromé "garáži" se ukrývá hned několik skvostů v hodnotě, která v přepočtu na koruny převyšuje částku 100 milionů.
Jen cena dvou nejcennějších hraček v jeho sbírce, vozů Ferrari Enzo z limitované série a Ferrari F40 se šplhá k 90 milionům korun… "Jsou to neuvěřitelné stroje, něuvěřitelná auta. Stačí nastartovat a poslechnout si ten zvuk. Ty auta prostě miluju," prozradil Poulter.
A to mu ještě jeden model z jeho sbírky před časem ubyl. Koupil si ho od něj Rory McIlroy. Právě s ním byl ve dvojici, když se rodil zázračný obrat v Medinah. S ním odehrál i další zápasy v Ryder Cupu a a jeden na druhého nedali dopustit.
Jejich přátelství ale dostalo povážlivou trhlinu poté, co Poulter kývl na nabídku nové série LIV Golf, zatímco McIlroy se stal jejím kritikem.
Poulter ale zůstal svůj i v tom, že nechtěl zavřít definitivně dveře za túrami, na nichž sbíral své největší úspěchy. Když mu byl zakázán start na Scottish Open, letos společném podniku DP World Tour a PGA Tour, ozval se. Obrátil se na soud a první instance mu dala za pravdu. Mohl hrát.
A rozhodně neměl žádný pocit nepřátelství těch, kteří zůstali na druhé straně golfové "barikády". "Samozřejmě, na sociálních sítích jsem si přečetl mnohé. Tak to prostě je. Lidi zůstávají v anonymitě. Ale přímo do očí mi nikdo nic neřekl. Ani z hráčů. Nikdo," reagoval Poulter.
Co jste možná o Ianu Poulterovi nevěděli?
- Přestoupil k profesionálům s handicapem 4.
- Jeho prvním klubem byl Chesfield Downs v Hertfordshire.
- Jeho prvním zaměstnáním byla práce asistenta head pro v klubu a za lekce golfu dětem inkasoval jednu libru.
- Jeho první vítězství přišlo na dvoudenním turnaji na 36 jamek. Zahrál po oba dva dny 66 ran a inkasoval výhru 1500 liber. To byl ekvivalent toho, co si vydělal za dva měsíce v pozici asistenta pro.
- Je velkým fanouškem fotbalového Arsenalu, ale ještě ve třinácti letech kopal ze Tottenham Hotspur.
- Poulter vyhrál 10 turnajů European Tour, k tomu dva turnaje WGC Championship a další na PGA Tour. Právě titul z Houston Open v roce 2018 je zatím jeho posledním vítězstvím.
- Je velkým fanouškem Formule 1 a má mezi jezdci řadu přátel. Patří mezi ně í bývalý jezdec Rubens Barrichello, který velkou část kariéry strávil, jak jinak, ve stáji Ferrari.
- Dvakrát získal v duelu Ryderu Cupu čtyři body – v roce 2008 ve Valhalle a potom i v roce 2012 v Medinah.
- Ze svých sedmi startů v Ryder Cupu se do týmu Evropy dostal šestkrát na divokou kartu od kapitána. V singlu dosud ani jednou neprohrál – šestkrát zvítězil a jednou remizoval.
- Poulter je od roku 2007 ženatý. Se svou manželkou Katie mají čtyři děti – dcery Aimee-Leigh a Lily-Mai a syny Luka a Joshuu.
- Vedle golfu je Poulter známý svou rozsáhlou charitatitvní činností. Během celé své kariéry pořádal a pořádá řadu benefičních akcí, jejichž výtěžek putoval na dobročinné účely.