Hvězdné Czech Masters startuje. 5 jmen, která stojí za to vidět
Na jedenáct českých golfistů láká třetí ročník D+D REAL Czech Masters. Kromě domácí špičky ale fanoušci uvidí vůbec nejsilnější hráčské pole v historii turnaje. Kdo na Albatross dorazil?
Autor: GolfExtra.cz, 18.08.2016 06:00
Z těch jmen až mrazí. Respektive nejen ze jmen, ale i z jejich životopisu. Vítěz Ryder Cupu, dvojnásobný vítěz turnajů kategorie major či držitel 23 titulů na European Tour.
I čeští hráči se rozplývali nad tím, s jakou konkurencí se budou muset potýkat. “Je to skvělá zkušenost,” tvrdí amatér Vítek Novák. Další zase věří, že hvězdy přilákají na Albatross velké množství fanoušků.
Lee Westwood
Žijící a hrající legenda anglického golfu. Rodák z Nottinghamshire sice začal s golfem až ve 13 letech, což se z dnešního zdá velmi pozdě, ale vše stihl velmi rychle dohnat. Profesionálem se stal v roce 1993 a už o tři roky později slavil první titul na European Tour.
Těch do dnešního dne posbíral úctyhodných třiadvacet, což ho v historických tabulkách řadí na dělené osmé místo a mezi aktivními hráči je třetí nejlepší. Lépe než on jsou na tom pouze Tiger Woods s 40 tituly a Ernie Els s 28 vavříny. Celkem 22 týdnů byl světovou jedničkou, nikdy však nedosáhl titulu na majoru.
Westwood je v posledních dvou dekádách nepostradatelnou součástí evropského rydercupového týmu. Celkem se bitvy mezi Evropou a Spojenými státy zúčastnil devětkrát a sedmkrát byl na straně vítězů. Letošní jubilejní desátou účast ale ještě jistou nemá. Přiblíží se jí tento týden na Albatrossu?
John Daly
Zlobivý kluk amerického golfu. Ranař, který to uměl pořádně rozbalit jak na hřišti, tak mimo něj. Během své kariéry vyhrál dva majory, přesto si ani jednou nezahrál Ryder Cup. Celkem vyhrál 20 turnajových titulů, z toho pět na PGA Tour.
Byl prvním skutečným bomberem golfové historie. Díky jeho dlouhým drivům si vysloužil přezdívku Long John (Dlouhý John). V roce 1997 byl prvním hráčem v historii, který na PGA Tour dosáhnul průměrné délky drivů přes 300 yardů. Do roku 2003 byl jediným, kdo na tuto metu dosáhl.
Během své kariéry o sobě ale dával často vědět i svými skandály, ať už golfovými, nebo mimo hřiště. Vždyť třeba v osobním životě je čtyřikrát rozvedený a jeho aktuální snoubenka Anna Cladakis, která mu dělá kedíka, by se tak měla stát jeho pátou ženou.
Thomas Bjorn
Velký Dán, jak se Bjornovi přezdívá, je průkopníkem golfu v této severské zemi. Stal se prvním dánským vítězem na European Tour. Na majorech byl osmkrát v TOP 10, nikdy však nevystoupal až na nejvyšší stupínek.
Na "obyčejných" akcích European Tour se mu ale dlouhodobě dařilo. Prakticky každý rok si připsal po jednom titulu, v roce 2001 dokonce na týden nakoukl do elitní desítky světového žebříčku. Nejúspěšnější pro něho byl rok 2011, kdy vyhrál hned třikrát.
Dvakrát uspěl o dva roky později a i díky tomu se v roce 2014 potřetí objevil na Ryder Cupu a potřetí slavil vítězství. Na souboji Evropy s USA přitom nebude chybět ani letos, když je jedním z asistentů Darrena Clarka. Na Albatrossu tak bude mimo jiné sledovat i své svěřence.
Jamie Donaldson
Vítěz prvního ročníku D+D REAL Czech Masters sice přestoupil k profesionálům už v roce 2000, poprvé o sobě ale dal výrazně vědět až o dvanáct let později, kdy vyhrál Irish Open. Do té doby sbíral tituly pouze na Challenge Tour, kde vyhrál třikrát.
Na European Tour jich má stejný počet. Kromě zmíněného Irish Open vyhrál ještě v roce 2013 v Abú Zabí a o rok později na Albatrossu. Vítězství na Albatrossu pro něho však bylo důležité také z jiného pohledu – zajistil si díky němu svou premiérovou účast na Ryder Cupu.
Ve skotském Gleneagles pak rozhodně nehrál druhé housle. Dařilo se mu jak ve čtyřhrách, tak v nedělním singlu. V tom porazil jednoznačně Keegana Bradleyho a díky své fantastické ráně do greenu 15. jamky získal pro Evropu nakonec vítězný bod.
Matthew Fitzpatrick
Nastupující hvězda nejen anglického, ale i světového golfu ukázala své umění na Albatrossu už v loňském roce, kdy do závěru finálového kola bojoval Fitzpatrick o vítězství. Nakonec zůstal na třetím místě o čtyři rány za vítězným Thomasem Pietersem.
Tehdy ještě na své premiérové vítězství na European Tour v nováčkovské sezoně čekal, netrvalo to však dlouho. Už na podzim ovládl domácí British Masters a podtrhl tím fantastickou první sezonu v nejvyšší evropské lize, během které se hned desetkrát podíval do elitní desítky.
V aktuální sezoně se mu dlouho nedařilo podle představ. Pak ale z ničeho nic zazářil na Masters, kde skončil dělený sedmý. A když pak začátkem června potvrdil svůj letošní start na D+D REAL Czech Masters, jen o pár dní později si připsal svůj druhý titul na European Tour.
Přidá na Albatrossu třetí? Uvidíme v neděli.