Hráči PGA Tour a LIV Golf poprvé jako spojenci! Nelíbí se jim míček s "kratším doletem"
Jako by nestačila jedna golfová válka mezi PGA Tour a LIV Golf. Zdá se, že se schyluje ke druhé. A paradoxně to vypadá, že tentokrát hráči z obou rozkmotřených stran našli proti novému "nepříteli" společnou řeč. Tím nepřítelem jsou golfové autority R&A a USGA a jejich plán zavést hru s míčkem s kratším doletem a zarazit tím stále rostoucí délku ran. U hráčů, ať už z LIV, nebo PGA, pochopení tenhle nápad ale příliš nenašel.
Autor: ak, 18.03.2023 15:17
Až dosud bylo jen hodně obtížné nalézt téma, na kterém by se golfisté z PGA Tour a LIV Golf shodli. To se po ohlášení snahy R&A a USGA omezit délku ran novými míčky s kratším doletem změnilo. S novým pravidlem totiž v drtivé většině nesouhlasí.
O co jde? Ve stručnosti, obě organizace navrhují zavést pravidlo, podle něhož by elitní hráči měli hrát s míčky, které budou jinak testovány a nebudou dosahovat takových vzdáleností. Mluví se o zkrácení drivů zhruba o 15 yardů. Důvod je zřejmý, hráči prodlužují své rány, ale hraje se většinou stále na stejných hřištích.
Tenhle návrh se ale s pochopením ze strany hráčů z PGA i LIV nesetkal. "Tohle je ta nejnesmyslnější a nejméně domyšlená věc, se kterou mohli přijít. Každý chce vidět odpalovat hráče dál a dál," prohlásil Bryson DeChambeau, jeden z přeběhlíků z PGA Tour k LIV Golf.
"Je to rána pro nás kluky, kteří jsme opravdu tvrdě pracovali na tom, abychom odpalovali dál. Nejde o to, aby někdo vracel míčky zpátky, ale aby se ztížila hřiště," dodal DeChambeau.
Právě u něj to až tolik nepřekvapuje, protože je znám svou posedlostí pálit stále delší rány. Ostatně, v posledních dvou letech měřil své síly i se specialisty na nejdelší drivy a nikoliv neúspěšně.
V kritice navrhovaného pravidla ale našel poměrně nepravděpodobného spojence Justina Thomase. "Moje reakce je zklamání, ale abych byl upřímný, nejsem překvapený. Myslím, že USGA podle mě za poslední roky udělala hodně mizerných rozhodnutí," prohlásil Thomas.
"Štve mě to. Atleti běhají stále rychleji, tak těm nejrychlejším prodloužíme jejich dráhu? Nebo dáme výš basketbalový koš, protože hráči skáčou stále výš? Je to evoluce. Jsme sportovci, trénujeme, abychom trefovali míč dál a rychleji. Když to dokážete, dobře pro vás. Jsem jasně proti," vymezil se Thomas.
Ve svých názorech nezůstali osamoceni. "Osobně si myslím, že je to hloupost. Lidé se rádi chodí dívat, jak to někdo odpálí na 350 yardů. Je to dovednost a nesouhlasím s tím, že se ji snaží vzít," přidal svůj pohled Sam Burns, obhájce titulu na Valspar Championship.
"Překvapilo mě to, když jsem to slyšel. Ale zatím nemám dost informací, abych si na to udělal názor," držel se poněkud zpět jindy kritický Phil Mickelson.
To další z veteránů Stewart Cink měl jasno: "Jsem jasně proti. Nevidím důvod k takovému kroku. Za to, že jsou hráči delší, míček nemůže."
A přidal i další riziko, které souvisí s tím, že pravidlo by platilo pouze pro elitní hráče, zatímco běžní rekreační golfisté by dál hráli s klasickými míčky, které se běžně užívají dnes. "Výrobci se dostanou do pozice, kdy budou vyrábět dva různé míčky a z jednoho z nich budou mít nulové příjmy. Výsledkem může být to, že golfisté za ty běžné míčky budou platit víc. A to se mi ani trochu nelíbí," dodal Cink.
Mezi velké ranaře se řadí i Cameron Champ, ale ve své kritice poukázal na další zajímavou věc. "Za posledních třicet let se některá hřiště prodloužila, zlepšily se technologie, ale skóre se nijak moc nezměnilo. Chápu, že se snaží něco změnit, ale tohle není cesta," prohlásil Champ.
Zdroj: Golfweek