Golfové klubovny v Česku. Tradice, moderna i umění
Samostatnou kapitolou nejen na českých hřištích jsou klubovny. Jejich velikost a nabízený komfort nemusí odpovídat automaticky atmosféře, kterou nabízejí. Někde vystačí se stylovým srubem, další objekty sloužily jiným účelům a některé posbíraly ocenění za neobvyklé architektonické pojetí.
Autor: GolfExtra.cz, 21.01.2022 12:10
Co golfová klubovna, to rozdílný pohled golfistův. Tuzemské resorty nabízejí v tomto směru naprosto rozdílné podmínky i navazující služby. Rozsah služeb bude jiný tam, kde disponují několikapodlažní velkorysou budovou s prostornou restaurací, komfortními šatnami, wellness centrem či dokonce ubytováním. Jinde si ale golfisté docela rádi vystačí s recepcí, jednouchým občerstvením a toaletami.
Nicméně některé klubové domy se staly skutečnou dominantou a svébytnými architektonickými díly, na které se soustředí pozornost odborníků. V několika případech byly ohodnoceny výročními anketami či jiným oceněním.
Stavbou roku 2011 byla zvolena klubovna na Čertově břemeni (na snímku) v jihočeské Alenině Lhotě. Nominována byla také na cenu Miese van der Roheho 2013 (evropského Architektonického Oscara). Klubovnu projektoval Stanislav Fiala, jehož stavby stojí i v Srbsku a v Karibiku.
Titul Stavba roku Středočeského kraje 2017 získal areál hřiště Panorama Kácov. Tamní klubovnu navrhl Martin Rajniš, spoluzakladatel České komory architektů, mimo jiné autor návrhů na Obchodní dům Máj a Obchodní centrum Nový Smíchov. Návrh interiérů klubovny, restaurace a hotelu provedl Mojmír Ranný, zakladatel značky Ranný Architects.
Stavbou roku Královéhradeckého kraje 2010 se stala klubovna hřiště Mladé Buky u Trutnova. Autorský tým společnosti ATIP (Vladimír a Martin Vokatí, Vojtěch Kopal) se podepsal také pod stavbu wellness centra na zámku u hřiště Casa Serena.
Další významné studio Miro Pistek Design Bayeruth ztvárnilo klubovnu hřiště Ypsilon Liberec. Nově rekonstruována byla historická klubovna hřiště v Šilheřovicích, a to podle návrhu brněnského ateliéru Iva Švábenského, který mimo jiné stojí za stavbami Vinařství Barabáš nebo interiéru Hotelu Clarion Praha.
Pozornost budí rovněž hostivařská klubovna architektů Aleše Lapky a Petra Koláře ze studia ADR, vnější originální opláštění z dřevěných prken navrhl sochař Jiří Beránek. Klubovna se dočkala důstojného prostoru v německé publikaci "Collection: Evropská architektura", kde se dokonce objevila na titulní straně.
Zajímavých a výjimečných kluboven je ale mnohem více. Jen namátkou - odborných ocenění se dočkaly také například stavby v Karlových Varech či celý komplex brněnské Kaskády.
*Článek vznikl v rámci projektu České golfové federace 'Bav se golfem'. Ten má za úkol změnit pohled Čechů na golf a zároveň jim pomoci si ho vyzkoušet. Bav se golfem je rozcestník, jak a kde začít hrát golf.