Golfisté vidí jen cenu fee, ne co je za ní, mrzí šéfa Zbraslavi
Je jedním ze manažerů hřišť, kteří musí od konce října vysvětlovat, proč už si u nich lidé od příštího roku nezahrají "za pár stovek" v rámci virtuálních klubů. Právě s nimi se i na pražské Zbraslavi, kde je Michal Vlček generálním manažerem, rozhodli ukončit spolupráci a vydat se jinou cestou, kterou je aktuálně projekt Prague Golf Card (PGC).
Autor: Honza Fait, 12.11.2018 12:10
Jak už název nově vzniklého golfového passu naznačuje, zapojili se do něho hřiště z Prahy a okolí. Kromě zbraslavského Prague City Golfu ještě na Černém Mostě, ve Mstěticích, Beřovicích a Pyšelích.
Na Loretě nikdy s virtuálními kluby nespolupracovali, ale na ostatních čtyřech osmnáctkách si lidé zvykli hrát často za ceny o více jak polovinu levnější, než je plná ceníková cena fee.
"V golfu se pohybuji 19 let a stejnou dobu jsem s ním pracovně propojen. Měl jsem to štěstí, že jsem si jím prošel ze všech směrů. Od promotérských aktivit, golfové cestovní kanceláře až na druhý pól k řízení golfového resortu a všeho co s tím souvisí," říká Vlček, proč i jemu už přišla spirála skutečně levných fíček až příliš moc roztočená.
Díky své zkušenosti ale moc dobře ví, že reakce přijdou nejen pozitivní, ale i negativní: "Bylo to velmi poučné především proto, že jsem měl možnost nasát nejen potřeby golfistů samotných, ale i si uvědomit, co vše musí resorty udělat pro to, aby jejich hřiště byla na špičkové úrovni, a hlavně se seznámit s ekonomikou takového provozu. A tu extrémně levná fee rozhodně neodrážejí."
Kdy jste se rozhodli, že zkusíte jít jinou cestou, než spoluprací s virtuálními kluby?
Myšlenka opustit spolupráci s virtuálními kluby je stará asi 3 roky. Tehdy jsme se pokusili společně s Černým Mostem, Mstěticemi a dvěma dalšími resorty dohodnout rámec možné spolupráce.
Proč to tehdy nedopadlo?
Bohužel jsme nedosáhli shody v některých částech společného projektu se dvěma nejmenovanými resorty a tím i opustili tento záměr. Letos v srpnu jsem se potkal s Pavlem Švehlou z Black Bridge a v rámci povídání u kávy jsme otevřeli i toto tři roky staré téma.
A Prague Golf Card byla na světě.
Bylo to logické východisko "probuzení" historického záměru, aktuálního stavu spolupráce s virtuálními kluby, která vykazuje sestupnou tendenci, snahy o narovnání prostředí prodeje vlastních produktů a služeb na trhu a být tím, kdo řídí cenovou politiku a určuje hranice možného.
Michal Vlček (vlevo) během D+D REAL Czech Masters s Andrew "Beef" Johnstonem.
Podle jakého vzorce jste vybrali celkem pět hřišť, která jsou nyní součástí PGC?
Parametricky hrály hlavní roli lokalita, tedy Praha a její okolí z pohledu množství hráčů v tomto regionu, časová náročnost dojezdu na hřiště, srovnatelná úroveň údržby a kvalita hřišť a podobná cena za hru. Hlavním cílem bylo umožnit zahrát si za přijatelnou cenu hráčům, pro které jsou naše hřiště jinak cenově méně dostupná.
Jak probíhala jednání o nastavení podmínek?
Dohoda pěti hřišť byla překvapivě rychlá a téměř bez jakýchkoliv problémů. To je pro mě osobně, a věřím že i pro ostatní zástupce participujících hřišť, skvělým zjištěním a předpokladem pro rozvoj nejen našeho projektu, ale i možným příkladem pro ostatní.
V čem je pro hřiště úskalí spolupráce s virtuálními kluby?
Předem musím uvést, že virtuální kluby se nedopustily ničeho nekalého. Pohybovaly, a i nadále se pohybují v prostředí a možnostech, které jsme jim paradoxně sami umožnili vytvořit. My se samozřejmě aktivně snažíme podporovat, nejen v rámci našeho resortu, vznik a růst nových golfistů, nových členů golfových klubů. Když ale říkám golfových klubů, myslím tím především ty, které jsou propojeny přímo s hřišti. Má to totiž poměrně jednoduchou logiku – nárůstem členské základny klubu propojeného s hřištěm lze docílit postupného snižování nejen vstupních poplatků a ročních příspěvků do klubů, ale zároveň i v závislosti na náročnosti provozu a úrovně údržby i hru na těchto hřištích.
Virtuální kluby nic z toho řešit nemusí.
To je něco, co si mnoho golfistů zřejmě neuvědomuje a skutečně vidí před sebou pouze cenu fee. Cenotvorba fee je, předpokládám na všech hřištích, součástí běžného finančního plánování, které zohledňuje veškeré faktory, které jsem zmínil a mnoho dalšího. I proto se nám špatně poslouchá, že se u nás dá hrát "za pár stovek" a je nasnadě, kdo a jak této ceny docílí. Takže odpovědí na váš dotaz týkající se spolupráce s virtuálními kluby je má otázka. Kolik znáte virtuálních klubů, které toto vše musí řešit, aby se dostaly ke své ceně za fee a jaké náklady a rizika si v tomto s sebou nesou?
Nejde se nezeptat, proč zástupci klubů a resortů dovolili virtuálním klubům vytvořit prostředí, kde mohou prodávat fee výrazně pod cenou?
Není to tak, že zástupci golfových klubů a resortů vědomě tento stav dovolili. Spolupráce s virtuálními kluby vycházela z oboustranně výhodných podmínek s garantovaným množstvím odehraných her vycházejícím z úrovně cen fee jako u PGC. Nedokázali jsme v čase domyslet, že během několika sezón se společně s přibývajícími hřišti v portfoliu virtuálních klubů objeví desítky různých členství v různých variantách s ve výsledku různými cenami za hry na těchto hřištích. Vždyť například Český golfový klub má dnes 51 typů základních členství.
Prague City Golf na Zbraslavi (foto: Ladislav Adámek)
Jak moc jsou kluby a resorty namočené do spirály levných fíček, kterou neroztáčely jen virtuální kluby, ale i voucherové knížky 2za1 a další akce, díky kterým se golf v posledních letech profiloval jako levný sport bez ohledu na to, jak to bylo ekonomicky rentabilní pro jednotlivá hřiště?
Umím si představit, že opravdu hodně, a rentabilitu bych hodnotil příměrem "lepší něco než nic", což samozřejmě nemá žádnou skutečnou vypovídací hodnotu a ne vždy je přínosem.
V čem vidíte hlavní klad Prague Golf Card?
Že se jedná o srozumitelný a jasně specifikovaný produkt bez jakýchkoliv závazků s potenciálem dalšího rozvoje.
Jste připraveni na reakci golfistů, kteří budou zklamaní, že si u vás už nezahrají "za pár stovek"?
Ano, počítáme s tím, že první reakce mohou být i negativní. Chápu, že obecně asi všichni chceme "to nejlepší za co nejméně", bohužel ne vždy je to ve standardních podmínkách možné.
Změňme téma, jaká byla na Zbraslavi sezona 2018?
Sezónu na Zbraslavi mohu, i přesto, že ještě neskončila, hodnotit pozitivně. Příprava hřiště směřovala k významnému bodu sezóny, kterým byla Prague Golf Challenge v prvním červencovém týdnu. Následně se nám podařilo i v horkých měsících letošního léta udržet top kvalitu odpovídající stavu na turnaji Challenge Tour a tím i přitáhnout na naše hřiště více hráčů.
Chystáte nějaké novinky pro rok 2019?
Máme v úmyslu trochu zpomalit greeny z průměrné rychlosti 11,5 stopy někam mezi 9,5 až 10 stop. Dále budeme rozvíjet náš projekt Prague City Golf Academy, kde se věnujeme pod vedením Head Pro Jiřího Němečka práci s dětmi a mládeží. V akademii také připravujeme na příští sezónu pilotní projekt "Univerzitního golfu".