Golf stagnuje a je podfinancovaný, varuje vyzyvatel Čelikovský
Má v plánu sesadit z pozice prezidenta České golfové federace Zdeňka Kodejše. I když si svého soka váží, tak je Karel Čelikovský přesvědčený o tom, že je na tom český golf v mnoha ohledech špatně. A on je podle vlastních slov připravený to změnit.
Autor: Honza Fait, 16.03.2017 06:10
Už v sobotu rozhodnou v pražském hotelu Step volitelé na Volební konferenci České golfové federace, kdo bude v dalších čtyřech letech šéfem českého golfu. Rozhodovat se budou mezi nastolenými pořádky, nebo dlouholetým oponentem a kritikem dosavadních vládních garnitur. Právník Karel Čelikovský věří, že ve své volbě ukáží na něho.
Co byl prvotní impuls, že jste se začal více zajímat o dění v českém golfu?
Když jsem postavil svou devítku v Hořehledech a stal jsem se z obyčejného hráče majitelem hřiště, tak jsem poznal, že je zde spousta věcí, které český golf trápí a které je potřeba změnit. Zjistil jsem, že vedení svazu je hodně odtržené od každodenního reálného života, ať už co se týče hráčů, nebo klubů, a tak jsem kolem roku 2005 vstoupil do golfové politiky v rámci opozice. V návaznosti na mé vystupování a názory se mi postupem času začali ozývat nejrůznější lidé a vznikla Česká asociace majitelů golfových hřišť, které jsem dodnes prezidentem.
Kdy jste se začal více angažovat?
Po bouřlivých volbách v roce 2009 došlo na myšlenku modernizace svazu. Zvítězila myšlenka vytvořit nové Stanovy, které se podařilo prosadit na druhý pokus koncem roku 2012. Neslo to s sebou změnu Volebního a Jednacího řádu a podařilo se nám nastavit demokratické podmínky k tomu, aby mohlo dojít k obměně, nebojím se říci pročištění golfového vedení. Třeba i díky anonymní volbě prezidenta.
Vy jste byl následně o rok později zvolen do výboru.
Obrátili se na mě někteří lidé, abych se pokusil zabránit tomu, co se už několikrát stalo. Tedy že se na konferenci jasně určí směr, členské subjekty řeknou, co chtějí, ale to se na konferenci pouze odkývalo a následně se čtyři roky jelo zase postaru. Já jsem nyní za ty čtyři roky zjistil, jak věci fungují a jak je český golf veden, což se v opozici nikdy objektivně nedozvíte. Rozklíčoval jsem, jak se některé věci mají, proč český golf nefunguje jako takový.
Proč?
Bylo zde příliš úzkých vazeb v rámci příliš úzké skupiny lidí. Široká golfová veřejnost tu byla jen v roli stážistů, aby se mohlo říkat, že máme tolik a tolik hráčů, které legitimně reprezentujeme. Ve skutečnosti však tomu tak nebylo.
Co podle vás představuje golf?
Na rozdíl od jiných sportů, ve kterých je celkem běžné podvádět, a když se někdo přizná třeba k tomu, že zahrál rukou, je považován skoro za mistra světa, tak golf učí lidi tomu, že podvádět se nevyplácí. Nepřijde sice okamžitý trest na hřišti, ale časem se ukáže, že handicap, ať už snížený, nebo zadržený, u hráče podvodníka neodpovídá. Poctivost je přitom věc, kterou je potřeba učit mladou generaci, a proto si myslím, že by golf měl být na výsluní. Ale opak je pravdou.
Jak to myslíte?
Když ještě nedávno chtěla masová média zdůraznit o někom, že je arcgauner, tak ho natočila na golfu. Nebo alespoň zdůraznila, že je golfista, většinu času tráví na golfu nebo že si pořídil golfové hřiště. A toto jsem se snažil coby šéf Mediální komise změnit.
Jak?
Soukromě ten celý projekt v našem týmu nazýváme Golf je sport. Golf totiž je sport jako každý jiný. Nechceme se vyvyšovat, ale zároveň bychom chtěli dostat šanci jako všechny ostatní sporty. Můžeme se bavit o tom, jestli na mediálním poli šlo vytěžit více. Samozřejmě, vždy lze. My jsme si ale nechali vytvořit analýzy, ze kterých jsme vycházeli a začali realizovat první plány. A jedním z prvních projektů bylo, že jsem napsal program Se školou na golf. Tento projekt sice spustila konference, konkrétně delegáti, kteří pro něj hlasovali, ale někdo ho musel uspořádat, napsat a dát mu jasná pravidla. A to jsem udělal já. Jestli někdo říká, že je to nejúspěšnější projekt za poslední čtyři roky, tak mě to těší, protože je to ocenění práce mé a celé mediální komise. Přesto nemůžu být úplně spokojen.
Proč?
Co mě těší méně je fakt, že zatím byla spuštěna zhruba pouze desetina celého projektu. Jeho cílem je vychovat nové hráče, ne pouze seznámit 13 tisíc dětí jednou v tělocvičně s golfem. U toho by to nemělo končit, ale bohužel se tak zatím děje. Je to velký úkol před nově zvoleným výborem. Doteď to sklouzlo k tomu, že ČGF posílá dotace klubům, aby rozvíjely projekt Se školou na golf v naději, že to dělají podle dané metodiky a že vytvářejí nové golfisty z oslovených dětí. Zpětná kontrola ani vazba není, inspekční činnost neprobíhá žádná… Určitě je dobře, že se děti v rámci školy seznámí s golfem, ale pokud skončí u toho, že drží plastovou hůl v tělocvičně a nevyrazí ani na hřiště, je to o ničem.
Co byste udělal jinak?
Ani ne jinak, jako že bych se zasadil o to, aby projekt pokračoval v celém svém rozsahu. A to může pouze tehdy, kdy bude fungovat metoda cukru a biče. Nestačí klubům říci, ať se přihlásí o peníze, které dostanou a vykáží je, že sloužily na děti. To nikam nevede. Musí existovat zpětná vazba, musí být nastaven bonusový systém v tom smyslu, aby klubům stálo za to se touto věcí zabývat.
Současný šéf České golfové federace Zdeněk Kodejš říká, že jediné, co momentálně v českém golfu nefunguje, je jeho mediální prezentace a komunikace směrem ven. Vy jste byl předsedou Mediální komise, co si o tom myslíte?
V době, kdy jsem ještě byl předsedou Mediální komise, byl zaveden systém pravidelného setkávání s novináři. Začali jsme pořádat tiskové konference, založili jsme turnaj Media Invitational, jehož součástí bylo seznámení přítomných s tím, co nového je v golfu. Další otázkou je vnímání golfu jako takového. Byl jsem to já, kdo oslovil všechny rozhodující orgány v této zemi, psal jsem dopisy do Poslanecké sněmovny, do Senátu, na všechny ministerstva a kraje, abych loboval za golf. Třeba s ohledem na nehoráznost v novele zákona o vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu, která způsobuje to, že realizovat dnes výstavbu nového golfového hřiště je nesmírně finančně náročné. Platit desítky milionů pouze za to, že zelená plocha zůstane zelenou plochou, je krok proti rozvoji našeho sportu. Celé to souvisí s problematikou vnímání golfu.
Přesto mediální komunikace golfu dlouhodobě nefunguje, proč se vám nepodařilo to změnit?
Každý půlrok jsme výboru předkládali komplexní zprávu o činnosti a k tomu návrhy na další kroky. To, že výbor naše rozhodnutí nepřijal nebo že se v navrhovaných oblastech nic nedělo, je smutné. A dokládá to, jakým způsobem výbor jako celek vnímal oblast médií a komunikace. Chtěli jsme, aby se dál rozvíjel projekt Hraj golf změň život. Do dneška nic. Do tohoto projektu se investovala spousta milionů korun, ale on je mrtvý a leží. Vedle toho jsme prosadili spuštění projektu Na to nemáš, který měl tři fáze, ale realizovala se pouze ta první. Když prostě někde není vůle a schopnost přijmout odpovědnost za nějaké rozhodnutí, tak k tomu člověka nedonutíte. A tak jsem sám v roce 2015 navrhl, aby byla zrušena má funkce a mediální problematika byla přesunuta do sféry profesionálního aparátu. Výbor vše na začátku roku 2016 schválil, což poté potvrdila i konference.
To vypadá, že jste to vzdal.
Tak to rozhodně neberu. Není to rezignace na boj s větrnými mlýny. Já nikdy nic nevzdávám, ale když jsem zjistil, jak některé věci dlouhodobě a zakořeněně nefungují, tak jsem dospěl k názoru, že pokud se máme v tomto ohledu někam posunout, tak to nemůže mít na starosti neplacený funkcionář ve výboru, kde nemá podporu. Začátkem roku 2016 výbor přijal novou mediální strategii, kde by vše spravoval najatý odborník jako součást profesionálního aparátu a byl by přímo podřízen generálnímu sekretáři. Máme rok a pryč a ta pozice do dnešního dne není obsazená.
Jaké máte vize pro případné čtyřleté období ve funkci prezidenta ČGF?
Jsou oblasti, do kterých bych nezasahoval. Jednou z nich je sportovní úsek, který skutečně šlape, což je práce Aleše Libecajta. Pomohl i přesun Luboše Klikara na post sportovního ředitele. Vše ostatní ale buď stagnuje, nebo vůbec nefunguje. A co mě štve nejvíce, tak to, že jsme se my jako Česká golfová federace úplně vykašlali na kluby. Oni a my fungujeme jako dva rozdílné světy, to bych chtěl změnit.
Samozřejmě, potřebujete se vymezit proti svému sokovi, ale nejste až příliš přísný?
Aby to nevyznělo špatně. To, co říkám neznamená, že jsou tady nějaké skandály, nebo lumpárny, kvůli kterým chci změnu na pozici prezidenta. Zdeněk Kodejš je člověk, který má moji úctu. On dělá golf celý svůj život, a to určitým způsobem. A hlásí se k tomu, že ho nikdy nebude dělat jinak. To je na jednu stranu obdivuhodné a v pořádku. Já tvrdím, že je potřeba to začít dělat jinak, podle mě lépe. Takže ta volba není o dobrém a zlém, ale o dvou konceptech, mezi kterými se volitelé rozhodnou.
Půjde ten váš prosazovat v prakticky stejném složení výboru, kde jste podle vlastních slov neměl coby šéf Mediální komise podporu?
Ano, to je pravda, výbor se prakticky neobmění. Pravděpodobně dojde jen k jednomu doplnění, ale jinak zůstane ve stejném složení. My se však chováme jako gentlemani a prezident je přirozenou autoritou. Prezident už nemá právo veta a není to výkonná funkce, má pouze jeden hlas z devíti a následně podepisuje, co se demokraticky odhlasuje. Já ale věřím, že pokud bych byl prezidentem a mohl jsem řídit agendu, tak budu mít šanci prosadit body, které jsou z mého pohledu důležité, které prosadit chci a po kterých volají ti, kteří mě podporují. Prezident nastavuje priority.
A na závěr, proč byste měl být zvolen prezidentem ČGF?
Všichni mě znají. Mé názory jsou dlouhodobě konsistentní. Vždy jsem chtěl golf posouvat dopředu. Mrzí mě, že na spoustu věcí, před kterými jsem varoval, už došlo. Golf stagnuje, ubývají hráči a kluby na tom jsou hůř a hůř a hůř. Resorty peníze, které vydělají, dávají zpět do zkvalitnění svých služeb, ale stále to není ono. Stačí vyjet za hranice a vidíte, že je vše lepší. Je to tím, že golf je u nás dlouhodobě podfinancovaný a je nevyužitý jeho nejen marketingový potenciál. Já udělám vše proto, abychom měli více hráčů, aby se klubům dařilo lépe. Chci udělat vše proto, aby každý, kdo hraje golf, mohl říci: "Jsem golfista a jsem na to hrdý."