Golf přispívá k psychickému zdraví a zvyšuje sebevědomí
Golf usnadňuje nejen vzájemné souznění mezi generacemi, ale vytváří také možnosti k obnovení společenských vztahů i dosažení sebevědomí během a po léčbě různých nemocí. Stále přibývá důkazů o tom, že hraní golfu, zvláště spojené s pohybem v přírodě, jednoznačně souvisí s duševní pohodou.
Autor: GolfExtra.cz, 05.06.2020 07:30
Studie ve Spojených státech zjistila zvýšení soběstačnosti, sebevědomí a úrovně fyzické aktivity u 814 účastníků s různým postižením poté, co začali hrát golf. Ten je stále více vnímám jako vhodný sport pro svůj přínos pomáhat lidem, kteří se vypořádávají s rozsáhlým postižením a dysfunkcemi včetně demence.
Výzkumníci na britské univerzitě v Essexu objevili pozitivní účinky při fyzických aktivitách v přírodě a přišli tak s termínem Zelené cvičení.
Během experimentu byly či nebyly různé skupiny vystaveny sérii městských a venkovských výjevů, které jim byly promítány na zdi během jejich cvičení na běžeckém pásu.
Skupina, která neměla možnost sledovat záběry, zaznamenala pozitivní vliv na krevní tlak a také zvýšení psychologických aspektů: sebevědomí a dobré nálady.
Účastníci experimentu, kteří podstoupili stejná cvičení - a měli zároveň možnost sledovat příjemné městské či venkovské scenérie - však zaznamenali výrazně lepší pozitivní účinky, než první skupina.
Závěr výzkumu na mimořádný význam golfu byl proto jednoznačný: Zelené cvičení - fyzická aktivita vykonávaná s vjemy přírodního prostředí - působí vhodně na duševní pohodu.
*Článek vznikl v rámci projektu České golfové federace 'Bav se golfem'. Ten má za úkol změnit pohled Čechů na golf a zároveň jim pomoci si ho vyzkoušet. Bav se golfem je rozcestník, jak a kde začít hrát golf.