Frýdlovou v Americe přivítal hurikán: Únavou jsme ho prospali!
Určitě tušila, že přesun za moře nebude nic vyloženě jednoduchého, že si však projde takovým peklem? Kristýna Frýdlová ale vše přežila bez větší úhony a nyní už se připravuje na opětovný začátek školy. „Na to, že jsem v Americe něco přes dva týdny, jsem toho tedy zažila docela hodně,“ říká s úsměvem druhá nejlepší česká amatérka.
Autor: Honza Fait, 15.09.2017 07:05
Když v dubnu podepsala smlouvu, která ji na nadcházející čtyři roky zajistí studium a především golf na University of Miami, začala mladá česká amatérka snít svůj vlastní americký sen. Ten se ale, alespoň v úvodu, změnil tak trochu v noční můru. Co se mohlo pokazit, pokazilo se.
Možná ji měl varovat název týmu její nové univerzity – Miami Hurricanes.
"Můj přesun za moře začal tím, že jsem odletěla o dva týdny později, než bylo původně v plánu. Nestihla jsem úvodní orientační týden ani první týden školy a tréninku kvůli zbytečným problémům s papírováním u NCAA," vzpomíná na zhruba polovinu srpna Frýdlová.
Vízum dostala tři dny před odletem, takže už i poslední týden v Česku pro ni byl celkem stresující, protože stále nevěděla, jestli stihne odletět nebo ne. V Praze ji ale nakonec do letadla pustili i s menší nadváhou, ale její let hned nabral nepříjemné zpoždění.
"Nakonec jsem byla ráda, že jsem během dvaceti minut stihla přestoupit na navazující let do Miami, kde jsem se ale ocitla bez kufrů. Prvních pět dní jsem tedy přežila ve školním oblečení, které jsem naštěstí dostala hned po příletu," popisuje stále ještě 19letá Češka své úvodní trampoty.
Kristýna Frýdlová při podpisu smlouvy s University od Miami.
Na Floridě přistála 26. srpna, pár dní však ještě trvalo, než mohla začít trénovat. Musela projít lékařskými prohlídkami, které také trvaly delší dobu, protože týden po začátku školy už je měl každý hotové. Na první trénink se tedy dostala až týden po příletu.
To byl ale teprve začátek té největší zkoušky: "Druhý trénink jsem měla v úterý pátého září, kdy nám také přišel první email, že se ruší škola na dobu neurčitou a že je nám doporučeno opustit jižní Floridu. Následující den byl plný zmatku, všichni se snažili vymyslet, jak se dostat pryč. A přiša další výzva, abychom jižní Floridu opravdu opustili."
Nejdřív vůbec netušila, co bude dělat. Snažila se najít jakýkoliv let z Miami, což ale v té době bylo už skoro nemožné. Na koleji si všechny věci, které týden před tím pracně vybalila, zase zabalila do kufrů a snažila se je dát co nejdále od oken. Musela je ale nechat na místě.
"Většinu věcí jsem tam nechala s tím, že je možná už nikdy neuvidím, ale byla jsem ráda, že se dostanu pryč. Nevím, co bych dělala, kdybych nebyla studentka sportovkyně, protože ostatní si museli vymyslet plán sami. Pro sportovce škola domluvila autobus a hotel v Orlandu, já se ale rozhodla jet s trenérem a spoluhráčkami po vlastní ose na sever Floridy," prozrazuje svůj plán evakuace.
V Miami se hurikánu Irma nebáli.
Jelikož měla jít Irma po východním pobřeží, tak se rozhodli jet na západ do golfového resortu Innisbrook v Tampě, kde se mimo jiné hraje v březnu také Valspar Championship ze série PGA Tour.
A z počátku to nebyl úplně špatný výlet.
"První den jsme si i zahráli osmnáct jamek, protože počasí jak v Tampě, tak v Miami přesně splňovalo rčení ticho před bouří. Následující den ráno jsme se ale museli opět sbalit a sednout do auta – cesta Irmy se změnila na západní pobřeží a měla jít přímo přes Tampu. Dojeli jsme tedy do domu asi hodinu severně od Orlanda, který byl už naším finálním stanovištěm," vzpomíná.
Přípravy na uder hurikánu měl na starosti týmový trenér, který prokázal, že lidé, kteří žijí na Floridě delší dobu, už ví, co je potřeba. Zajistil tak zásoby benzínu, jídla, sehnal generátor i baterky… Vše potřebné.
Hurikán Irma napáchal v Floridě velké škody.
"Čekání na hurikán ani nebyl to, čeho jsem se bála nejvíce. Opravdu mě vyděsila varování před tornády, při kterých se vypne televize a na obrazovkách bliká červený nápis, který přikazuje co nejrychlejší ukrytí na bezpečné místo. Stejná varování vyskakují i na telefonech a tabletech a trvají asi 20 minut," popisuje Kristýna nejnepříjemnější zážitky.
Se svým týmem tak tři dny nepřetržitě sledovala program zaměřený na počasí, který si společně prokládali nejrůznějšími filmy a seriály.
Pak už šlo vše ráz na ráz: "Když přicházelo to nejhorší, přestal jít proud a my slyšeli opravdu silné nárazy větru a deště. Po chvíli nás ale přemohla únava a hurikán jsme prospali. Ráno jsme se probudili opět do horka a modré oblohy a odpoledne jsme dokonce byli na cestě do Miami."
Při cestě zpět na jih míjeli popadané stromy, nekončící fronty u čerpacích stanic nebo supermarketů. Už dva dny po hurikánu ale v Miami začaly otvírat první obchody a restaurace, přesto se s následky přírodní katastrofy bude oblast vypořádávat delší dobu.
Takto vypadal po řádění hurikánu Irma kampus Univeristy od Miami.
"Co se týče školy, na kampus stále nesmíme z bezpečnostních důvodů. Koleje se otevřou 22. září a škola bude pokračovat od pětadvacátého. Bohužel nám zruší podzimní volno a místo třináctého prosince semestr skončí dvacátého," popisuje 140. amatérka světa další nepříjemnosti.
Nyní už ale začínají přicházet i ty lepší zprávy.
V příštím týdnu se tým podle všeho zúčastní prvního turnaje sezony v Oklahomě. Trénovat do té doby budou asi v Orlandu, kde už se připravuje třeba jejich univerzitní fotbalový tým.
Je zde pak něco, co se Kristýně Frýdlové na dění uplynulých dní líbilo? "Jak byli všichni ochotní pomoci. Dokonce i profesoři nabízeli pomoc těm, kteří se neměli jak dostat z jižní Floridy. Každý se loučil frází 'stay safe' a to ve škole, v supermarketu, prostě kdekoliv."
"Na to, že jsem v Americe něco přes dva týdny, jsem toho tedy zažila docela hodně. I přes to všechno jsem tu ale spokojená. Praha mi samozřejmě chybí, ale myslím, že jsem udělala správně, když jsem se rozhodla právě pro Miami. Následující čtyři roky se budu snažit využít naplno sportovně, akademicky i společensky. A teď už dokonce i vím, jak se správně připravit na hurikán," uzavírá optimisticky.