Elsovi hoši za otloukánky? Ne úplně. Dálky Američanům nevoní
Poslední golfový vrchol roku 2019 se blíží, a i když může nechat evropského golfového diváka z fanouškovského hlediska v klidu, určitě bude na co se dívat. Jednak bude hrát Presidents Cup i Tiger Woods, a to je vždycky atraktivní, a za druhé jeho tým nebude tak jasným favoritem, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Autor: pv, 11.11.2019 13:02
Na papíře to ale vypadá na obrovskou převahu Američanů. 11 z 12 hráčů v týmu je v TOP 16 světového žebříčku. Pouze jeden z Mezinárodního týmu, Adam Scott, je v TOP 20, konkrétně na 17. místě.
"Papírově jsme o něco silnější, ve světovém žebříčku jsme výš, ale utkání začíná ve čtvrtek za stavu 0-0. Body si musíme uhrát, abychom Presidetns Cup vyhráli," uvedl kapitán Woods, který bude v prosinci v Melbourne v zajímavé dvojroli.
Podle žebříčku budou mít Američané své nejsilnější složení týmu v historii (průměr 9,8). Mezinárodní tým naopak třetí nejhorší (37,9). V roce 2019 Američané vyhrávali majory, podniky WGC i turnaje play off FedEx Cupu. A Mezinárodní tým? Za stejnou dobu na PGA Tour jen dvě vítězství.
In case you missed it, #IntlTeam Captain @TheBig_Easy finalized his team with two rookies and two veterans.
— Presidents Cup (@PresidentsCup) 7. listopadu 2019
I celková bilance v bienální soutěži založené v roce 1994 je drtivá. Z 12 dosud odehraných klání skončilo jen jedno výhrou mezinárodního týmu a jedno remízou. V 10 případech vyhráli Američané, a tak se může s nadsázkou říct, že byl založen snad jen proto, aby mohli vítězit.
Pocit neotřesitelnosti však může být zrádný. A jsou tu i další faktory, které by případnou americkou porážku mohly udělat velmi překvapivou, ale ne zase tak šokující.
Tím hlavním je velká vzdálenost, do které budou muset Američané cestovat a historie ví, že když museli daleko, byly to ty vzácné případy, kdy měli problémy.
Celkem čtyřikrát museli letět déle než 15 hodin a to do Jižní Afriky, Jižní Koreje a dvakrát do Austrálie. V těchto soubojích jasně zvítězili pouze jednou (2011), jednou prohráli (1998), jednou remizovali (2003) a jednou těsně vyhráli (2015).
V celkem pěti soubojích, kde byli hosté, vedou Američané na body pouze 82 ½ ku 81 ½, což staví letošní prognózy trochu do jiného světla. A letos se hraje opět v Melbourne, kde se odehrála dosud jediná americká prohra. A jak známo, zejména v týmových soutěžích výhoda domácího prostředí maže žebříčkové rozdíly.
Pak tu máme faktor Patrick Reed. Stačí si jen vzpomenout na loňský Ryder Cup. Loňský vítěz Masters má v týmových soutěžích úctyhodnou bilanci, ale má i schopnost dokonale rozklížit vlastní tým. Na druhou stranu pokud ho může někdo srovnat, je to právě Woods.
S tím však vyvstává další zajímavá kapitola. Dokáže Tiger řídit tým a zároveň mu z pozice hráče přinášet body? Kromě toho, že to bude z fanouškovského hlediska velmi atraktivní moment, může být i jeden z rozhodujících. I proto už Woods předeslal, že bude hodně spoléhat na své asistenty Freda Couplese, Steva Strickera a Zacha Johnsona.
Player.
— PGA TOUR (@PGATOUR) 8. listopadu 2019
Captain.
Playing Captain.
A new challenge awaits for @TigerWoods. pic.twitter.com/JWl4KI2jW2
Zámořští komentátoři dále zmiňují, že při udílení čtyř divokých karet udělal Woods obhajitelné rozhodnutí, ale zpochybňují, zda bylo to nejlepší, vzhledem k tomu, jaké se dá očekávat hřiště v Royal Melbourne, jehož nastavení bude mít v ruchách tým kapitána Ernieho Else.
Zapomeňme na široké fairwaye, lehké roughy a snadno zasažitelné greeny. Délka ran bude upozaděna. Dá se očekávat vítr, horko a tvrdé, vyprahlé hřiště. Zkrátka Els se bude snažit obnažit americkou slabinu kolem greenu, na kterou upozorňuje komentátor Golf Channelu Ryan Lavner.
V této souvislosti poukazuje na to, že absence Rickieho Fowlera, Kevina Na, Kevina Kisnera či dokonce Jordana Spietha s jejich mistrovskou krátkou hrou může být pro Američany citelná.
The #USTeam Picks pic.twitter.com/uzWdpiuqsN
— Presidents Cup (@PresidentsCup) 8. listopadu 2019
Dále je tu otázka zdraví a formy některých amerických hvězd. Světová jednička Brooks Koepka řeší vlekoucí se komplikace s kolenem, Dustin Johnson začne hrát po operaci až týden předem, Bryson DeChambeau nabírá svalovou hmotu a Matt Kuchar nemá od června jediné TOP 20.
A další věc. 11 z 12 hráčů bude hrát do neděle 7. prosince Woodsův turnaj Hero World Challenge na Bahamách. Pak společně poletí proti času přes 16 000 kilometrů do Melbourne, kde už v pondělí začíná program před Presidents Cupem. Ve čtvrtek se začíná hrát. Čeká je tak šibeniční itinerář.
A pak je tu otázka motivace. Na které straně bude silnější? Mezinárodní tým v roce 2017 prohrál už málem před singly. Nyní je však plný mladíků nebo nováčků, kteří cítí šanci a nebudou se chtít nechat jen tak přejet.
.@TheBig_Easy is set to lead the youngest #IntlTeam in @PresidentsCup history. pic.twitter.com/yE72JKYdHh
— PGA TOUR (@PGATOUR) 7. listopadu 2019
Pro historicky dominující Američany se nejedná o nejprestižnější trofej, Ryder Cup je víc. Na druhou stranu zejména ti mladší, kterým doma visel Tigerův plakát nad postelí, se budou chtít pro svůj idol přetrhnout.
Sečteno a podtrženo, kdo čistě jen podle žebříčku čeká, že Elsovi hoši budou dělat Američanům pouhou stafáž, mohl by se divit. Jako vždy se ale ukáže až na hřišti, což budou moci sledovat i čeští diváci prostřednictvím přímých přenosů Golf Channelu.