Debutanti Masters nevyhrávají. Změní se to letos?
Prvně vstoupit na posvátnou půdu Augusta National a prolézt cutem? To je pro nováčky startující na Masters výhra v loterii. Slavný turnaj se uskutečnil už dvaaosmdesátkrát, ale jen ve třech případech se do zeleného saka oblékl debutant. Naposledy v roce 1979 Fuzzy Zoeller. Vypálí zkušeným borcům rybník někdo z letošních noviců?
Autor: jom, 06.04.2019 18:25
Blízko senzaci byl před pěti lety Jordan Spieth. Při první účasti v Augustě skončil těsně druhý za Bubbou Watsonem, čekání na prvního nováčka mezi vítězi se tak znovu natáhlo. Loni to bylo už 39 let.
Letošní seznam hráčů, kteří zažijí průjezd Magnolia Lane poprvé, čítá 15 jmen. Mezi nimi je devět profesionálů a šest amatérů.
Z profíků je dle světového žebříčku nejvýše ze všech Matt Wallace. Osmadvacetiletý Angličan prožívá naprosto snové tři roky ve světovém golfu. Z třetiligové Alps Tour se během několika měsíců málem probojoval do evropského týmu pro Ryder Cup.
Na kontě má už tři tituly z European Tour a přestože startoval zatím jen na pěti turnajích PGA Tour, pokaždé prošel cutem a na Arnold Palmer Invitational obsadil vynikající šesté místo. Wallace je nejžhavějším kandidátem na ukončení nováčkovského půstu na Masters.
Opačný případ než Wallace je jeho krajan Eddie Pepperell. Na rozdíl od Wallace mu trvalo o dost déle, než se na European Tour prosadil. Stalo se až loni, kdy vyhrál dva turnaje a jako 40. hráč světového pořadí si zajistil pozvánku na Masters. Ve skvělém světle se ukázal už i za oceánem, když na nedávném The Players obsadil třetí místo.
A pak je tu do třetice Evropan. Navíc s českými předky. Dán Lucas Bjerregaard je jako mnoho Evropanů před ním produkt nižších sérií. Vypracoval se ze severské Nordic Golf League do Challenge Tour a přes ni na European Tour. Loni i předloni vyhrál turnaj nejvyšší evropské série, ale jeho vrchol přišel před týdnem v Austinu.
Strojovou a zabijáckou hrou, kterou zná golfový svět v podání jiného seveřana – Henrika Stensona – pronikl ze skupinové fáze světové jamkovky až do semifinále, kde ho zastavil Matt Kuchar. Na cestě mezi nejlepší čtyři si ale vyšlápl na Tigera Woodse. Bjerregaard může překvapit i na Masters.
Z čista jasna se v popředí březnového turnaje Honda Classic objevil Keith Mitchell. Američan, který se na PGA Tour dostal přes PGA Tour Latinoamerica startoval na své teprve čtvrté akci v rámci PGA Tour, dosud bylo jeho nejlepším počinem 73. místo. Jenže…Micthell v Palm Beach Gardens všechny zaskočil a titulem si zajistil pozvání do Augusty. Sázkové kanceláře mu moc šancí nedávají, ale třeba to bude právě on, kdo dokáže znovu svět golfu šokovat.
Cenné zkušenosti sbírá na PGA Tour druhým rokem Aaron Wise. Dvaadvacetiletý Američan původem z Jižní Afriky loni vyhrál AT&T Byron Nelson a za celou sezónu byl jmenován nováčkem roku PGA Tour. Ve skupinové fázi letošní světové jamkovky pozlobil Tigera Woodse. Dosud se zúčastnil tří majorů a pokaždé skončil po dvou kolech. Změní špatnou bilanci na Masters?
Spolu s výše uvedenými hráči se Masters poprvé zúčastní ještě profesionálové Kevin Tway, Adam Long, Andrew Landry a Michael Kim (všichni USA). Díky vítězství v U.S. Amateur si jako první Nor v historii zahraje Masters amatér Viktor Hovland. Spolu s ním nastoupí amatéři Devon Bling (USA), Jovan Rebula (Jihoafrická republika), Takumi Kanaya (Japonsko), Alvaro Ortiz (Mexiko) a Kevin O’Connell (USA).