Co všechno chcete a musíte vědět o změně hendikepového systému
Opět po roce přichází s přelomem roku velká golfová debata. Loni se týkala výrazné změny pravidel, letos přechodu na nový světově jednotný hendikepový systém. K němu se bude možné přihlásit od 1. ledna a Česká republika bude jednou z prvních zemí, která tak učiní.
Autor: Honza Fait, 12.11.2019 09:40
Ano, chápete dobře, od Nového roku nebude nový systém platit všude. A vlastně nebude ještě ani u nás. K přechodu na něj budou mít golfové organizace dva roky, přičemž Česká golfová federace tak učiní podle všeho během prvních tří měsíců nového roku.
I když se terminologie mění a všichni budeme nově mít hendikepový index (vznešeně "prokázanou herní dovednost hráče"), dá se očekávat, že i nadále se budeme toho druhého na golfu ptát: "Tak jaký máš hendikep?" A jaký tedy budeme mít? Na jakém základě se bude vypočítávat?
"Princip je poměrně jednoduchý. Jedná se o osm nejlepších výsledků z posledních dvaceti odehraných kol. Těch dvacet kol přitom nemá žádné časové omezení," prozradil nám Aleš Libecajt, generální sekretář ČGF a mimo jiné bývalý člen Pravidlové komise R&A.
Posledních dvacet odehraných kol přitom může být celkem široký pojem. Pro někoho půjde o všechna odehraná kola v životě, pro jiného o půlku poslední sezony… Záleží na tom, jak často hrajete turnaje.
"V případě, že má hráč méně výsledků, tak se množství započítávaných výsledků určí podle tabulky, která je součástí technické dokumentace. A samozřejmě, pro začínající hráče musí existovat hendikep už po jednom odehraném výsledku," upozorňuje Libecajt.
Jako doposud se budou započítávat jak turnajové, tak nesoutěžní výsledky, stejně tak zůstává možnost hrát plných 18 nebo jenom 9 jamek. Navíc ale bude v některých případech možné započítat i výsledek na jiný počet jamek (vždy alespoň 9) – třeba při nedohraném kole.
"Nově nebudou existovat hendikepové kategorie. Doteď jsme jich měli šest, od přistoupení na nový systém nebude žádná, tedy pouze jedna pro všechny společná," poodhaluje Libecajt další novinku spojenou s novým systémem, která se nemusí zdát tak důležitá, jako ve skutečnosti je.
Pokud nevíte, k čemu kategorie byly, tak k tomu, že každá měla jinou ochranou zónu. Ti nejlepší zhoršovali už za 34 uhraných stablefordových bodů, jiní třeba až za 33. A to samé se týkalo zlepšování, když někdo zlepšoval jen o 0,1 hendikepového bodu za uhraný stablefordový bod, jiný hráč s vyšším hendikepem ale o 0,4 bodu.
"Další novinkou je, že i hráči s hendikepem nad 36 budou mít u svého čísla desetinou čárku, bude tedy možné mít hendikep 42,3. Doteď jste měli buď 42, nebo 43," přidává Libecajt změnu, která je spíše kosmetická.
Další důležitou novinkou pro výpočet nového hendikepového indexu, bude přepočítání těch velmi nepovedených jamek na netto double bogey, tedy na číslo, za které by hráč jako za první nebral žádný stablefordový bod.
Aleš Libecajt (foto: Ladislav Adámek)
Hlavním důvodem je, že nový hendikep se bude počítat z celkového výsledku hráče. A ten může být velmi zkreslený čtyřmi nepovedenými jamkami, které zahrajete pro představu třeba za deset, nebo je rovnou škrtnete. Systém si tak nepovedené jamky sám přepočítá, a pro své vlastní potřeby vám napíše na čtyřparu třeba sedm v případě, že byste za šest ještě brali jeden stablefordový bodík.
K nasazení nového systému může v jednotlivých zemích dojít od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021. Česko tak učiní v první vlně v úvodních měsících nového roku. Ale třeba v Německu plánují spustit nový systém až v roce 2021. Ničemu to nevadí, vždyť i teď je stále na světě šest systémů a zde je nejdůležitější, že od 1. ledna 2022 bude v celém golfovém světě jediný.
Hráči by se přitom měli připravit, že číslo u jejich jména bude mít úplně jinou dynamiku, než na kterou byli zvyklí. V případě zhoršení hry a vypadnutí dobrých výsledků z poslední dvacítky přijde výraznější pokles, který bude trochu korigován systémem, aby někdy nebyl až tak krutý. Naopak výrazné zlepšení podpořené tzv. výjimečným výsledkem (o 7 nebo více ran lépe, než je hráčův aktuální hendikep) systém ještě urychlí.
"Při přechodu na nový systém se pak bude moci stát, že se někomu jeho hendikep promění skutečně výrazně. Nebude neobvyklé, že to bude o víc jak jednu ránu, ale může to být klidně i více," varuje Libecajt předem na možný šok či zklamání.
Dlouhodobě by pak systém nejen podle něho mohl zvýšit motivaci na dobré odehrání každé jamky, především v závěru jinak nepovedeného kola: "Když nyní zkazím třináctku a čtrnáctku, tak vím, že už to nezachráním a že se zhorším o 0,1. A tak už závěr někdy vypustím. To by se mi ale mohlo nyní vymstít. Nikdy nemohu vědět, jestli se v budoucnu i toto zdánlivě nepovedené kolo nedostane mezi mých 8 nejlepších výsledků z posledních 20. A samozřejmě vždycky záleží i na tom, jaké kolo mi z té dvacítky zrovna vypadne, takže často ta změna bude razantnější, než jenom ta stávající desetina."
Hráči pak nebudou v době dohrání turnaje vědět svůj nový hendikep, pokud se nebude jednat o skutečné golfové nerdy, kteří budou mít v notýsku napsaných poslední 20 výsledků a sami si následně vypočítají, jak na tom budou díky svému poslednímu odehranému kolu.
Zcela pak zmizí možnost nastavit turnaj jen pro snižování, ta možnost nově vůbec nebude možná, což bude především brzy na jaře a ke konci podzimu pro psychiku některých jednotlivců trochu náročnější. "Nově buď budou splněny hendikepové podmínky a hraje se na úpravu hendikepu, nebo nebudou a nehraje se," uzavírá Libecajt.