ČGF v roce 2017? Efektivnější i méně benevolentní
Český golf za sebou má skvělý rok. Ať už na profesionální, nebo amatérské úrovni. Aby to bylo v (blízké) budoucnosti pravidlem, přichází Česká golfová federace už během této zimy s novinkami, které mají pomoci vychovávat ještě lepší hráče a hráčky. Nejde přitom pouze o hraní golfu, ale všechny aspekty úspěšných sportovců.
Autor: Honza Fait, 01.02.2017 13:20
Klára Spilková na olympijských hrách, spousta českých cutů na Challenge Tour a řada amatérských úspěchů. Třeba české šampionky na akademickém MS, vítězství týmu do 16 let na European Young Masters nebo Karolína Vlčková jedenáctá na světovém šampionátu a především Šimon Zach třetí na mistrovství Evropy.
"Jednalo se podle mého názoru o nejlepší rok, jaký český golf kdy zažil. Nechci tím říct, že se vše podařilo na výbornou, ale čeští hráči a hráčky dosáhli historických úspěchů, o kterých se nám dříve ani nesnilo," těší Petra Šavrdu, manažera reprezentace České golfové federace.
Ten už se ale nechce ohlížet na minulost. Nejen on moc dobře ví, že ta úspěchy v budoucnosti nepřinese. Co by ale mohlo, jsou změny v tréninkovém systému, který už je nyní na vysoké úrovni. Jeho součástí jsou nejrůznější zdravotní a fyzické testy, týmová herní i kondiční soustředění, a hlavně neustálá komunikace s jednotlivými hráči.
"Pokud někdo zásadně nesplňuje naše požadované limity, má zimní období na nápravu. Když se na jaře neukáže zlepšení, je z Tréninkového systému vyřazen," zdůrazňuje Šavrda s tím, že zde se bavíme pouze o hráčích, kteří mají aktuálně na reprezentaci.
I ti ale mají rezervy. Jaké? "Spolu s trenéry jsme se shodli, že největším problémem u většiny hráčů je, že neumějí efektivně trénovat nebo efektivně pracovat s časem, který na trénink mají. Není na tom nic divného, nikdo jim neřekl, jak by to mělo vypadat. Dali jsme si tedy za cíl pokusit se naučit hráče zprofesionalizovat svůj přístup k tréninku."
Jde o to, aby na drivingu nevzali 200 míčků a bezhlavě je nevypálili před sebe. Aby nepřišli do fitka a jen tak nechodili bezmyšlenkovitě od stroje ke stroji. Aby věděli, že existuje něco jako periodizace tréninku, že v každém období je dobré pracovat na něčem jiném a opačně to nefunguje. Že je nutné si stanovit vrcholy sezóny a podle toho upravit svůj plán přípravy.
Není toho málo.
"Na to se u nás zatím nikdo nezaměřoval. Vše, co hráči dělají, musí mít nějaký smysl a měli by vědět, proč to dělají. To jim musí vysvětlit trenéři, ať už golfoví, nebo kondiční. Proto například chceme po hráčích zpracovaný plán kondiční přípravy na zimní období, který musí následně posvětit naši trenéři," prozradil Šavrda.
Co pak naopak v České golfové federaci skončí, to je benevolence. A to i k těm největším hvězdám. Všichni budou muset pracovat na zadaných úkolech, bez výjimky.
"Chceme mít v systému primárně lidi, kteří chtějí v golfu něco dokázat, váží si podpory ČGF a jsou ochotni řídit se nastavenými pravidly. Tedy ty, kterým není cizí profesionální přístup. Nejde pouze o tréninkové dávky, ale i o plnění jiných úkolů, jako je odevzdaný turnajový plán nebo vyplněné statistiky z turnajů. Věříme, že to hráči jednou ocení a že chápou, že to děláme hlavně pro ně," říká Šavrda.
Vloni to byl případ Vítka Nováka a Hany Ryškové, kteří kvůli neplnění povinností nebyli do systému pro rok 2017 zařazeni. Konec v reprezentaci to ale pro ně znamenat nemusí: "Hráči v Národních tréninkových skupinách ČGF dostávají nemalé finanční příspěvky na přípravu a my chceme vědět, že tyto prostředky utratili efektivně. Plnit musí jak malé děti, tak dospělí. Nikoho nenutíme, každý si může jít vlastní cestou a když bude mít výsledky, bude na vrcholné akce nominován."
Vrcholnými akcemi pro rok 2017 jsou mistrovství Evropy družstev a individuální evropské šampionáty mužů a žen. Čeští zástupci vyrazí také na European Nations Cup ve Španělsku, což je tradiční prestižní turnaj týmů na začátku sezóny, nebo opět na European Young Masters.
Novinkou v kalendáři na našem území pak bude turnaj nižší profesionální série LET Access na Casa Sereně, který pořádá ČGF a zúčastní se ho tak velké množství domácích amatérek. Ty nejlepší pak díky tomu vyrazí i na další profesionální turnaje po Evropě. "Je to obrovská příležitost k získání zkušeností s profesionálním golfem," těší Petra Šavrdu.