České golfové "repre" pomáhá také šampion David Carter
Od loňského roku je David Carter nablízku českým golfovým nadějím v rámci spolupráce s Českou golfovou federací. Ta pokračuje i v letošní sezoně, a ještě více se prohlubuje. Co může bývalý šampion turnaje European Tour nadějným golfistům nabídnout? A co on sám od práce s nejlepšími českými amatérskými golfisty očekává?
Autor: Honza Fait, 05.06.2019 13:25
David Carter je v golfovém světě pojem. Rodák z jihoafrického Johannesburgu reprezentoval na profi úrovni Anglii a pod její vlajkou vyhrál v roce 1998 jak svůj jediný turnaj na European Tour, kterým bylo Murphy's Irish Open, tak prestižní World Cup po boku Nicka Falda.
Před více než deseti lety se ale usídlil v Česku, kde v roce 2010 otevřel na Albatrossu svou golfovou akademii. A i díky práci na hřišti, které letos už pošesté bude hostit turnaj nejvyšší evropské série, se loni dostal k práci s talentovanými českými hráči v rámci Czech Golf Teamu.
Na "Albíku" se totiž potkal se švédským koučem Staffanem Johanssonem, který se stal hlavním trenérem České golfové federace na konci roku 2017.
"Bylo to prakticky na jeho vyžádání, abychom Davida do tréninkového procesu také zapojili. V minulém roce se spolupráce osvědčila a v letošním roce se už David plně účastní kempů pro národní skupiny," řekl nám reprezentační manažer Petr Šavrda.
Jeho slova pak potvrzuje sám Carter: "Staffan za mnou přišel velmi záhy poté, kdy on sám dostal nabídku od České golfové federace, a nabídl mi spolupráci. Staffanovi vděčím za tuto příležitost."
David Carter (v levé části druhý zprava) vyrazil s Czech Golf Teamem i do St Andrews.
Podle Šavrdy se oba dva zkušení golfoví trenéři skvěle doplňují. Johansson je spíše detailní organizátor tréninkových kempů a navazující přípravy, Carter pak vše doplňuje svými zkušenostmi a postřehy, které nasbíral během mnoha let nejen na nejvyšším evropském okruhu.
"David obrovsky respektuje Staffana, jehož plány do puntíku plní, ale zároveň má on respekt hráčů, dokáže s nimi vycházet a vysvětlí jim co proč a jak mají dělat. Musím říci, že se mi moc líbilo, když jsem ho viděl při práci, a navíc je to moc příjemný člověk," všiml si Šavrda.
Carter má na starosti především krátkou hru a course management, tedy strategii hry přímo na hřišti. Funguje však také jako ten, který umí odlehčit atmosféru svými postřehy nebo vzpomínkami.
"On je nekonečná studnice příhod a historek z golfového prostředí, doslova kronika. To vše je ale bonus k jeho hlavní práci," říká Šavrda a dodává: "Myslím si, že hráči si (jeho úspěchy) uvědomují. On je podle mě člověk, který musí pracovat už s výkonnostním hráčem, protože jeho přístup je spíše koučovský. On hráčům nedává direktivní pokyny, co mají dělat. On jim řekne, že by udělal to a to, a jestli to oni nechtějí zkusit. Ať si to pak vyhodnotí sami. Hráči to mají rádi."
David Carter v "dresu" české golfové repreezntace.
A co od spolupráce s ČGF, tedy především s nejnadějnějšími domácími hráči, očekává sám 46letý dvojnásobný účastník The Open?
"Chci vidět, že jsou tam hráči, kteří se chtějí učit a jsou nadšení pro hru. Že nehledají výmluvy, ale cestu. Hráči, kteří budou pyšní na to, že reprezentují svůj tým, svoji zemi," popisuje Carter a přidává své osobní cíle: "Sdílet zkušenosti s hráči, kteří se chtějí dostat na vyšší úroveň. Chci pomáhat těm, kteří si chtějí nechat pomoct. Chci jim pomoci se dostat co nejdál, aby mohli dosáhnout svých snů."
Podle Šavrdy je pak znát, že hráči jak k Johanssonovi, tak Carterovi přistupují jinak než k jejich českým kolegům. I to je důvod, proč se Česká golfová federace snaží jít v tomto směru dlouhodobě zahraniční cestou, ze které nejspíše jen tak nesejde.
Proč? "Chtě nechtě mají naši hráči větší respekt k zahraničnímu trenérovi, než domácímu. Jirka Němeček sice respekt těch hráčů měl a má, ale je to spíše výjimka. Ti trenéři si to musí vybojovat, ještě to bude nějakou dobu trvat. Když někdo řekne, že vyhrál Evropskou nebo že trénoval hráče, co hráli Ryder Cup, tak je to něco nesrovnatelného," nezastírá realitu Šavrda.