Cenný artefakt. Skórkarta z roku 1820 vydražena za 150 tisíc
Dost možná je to nejstarší golfová skórkarta na světě. A pro jednoho šťastlivce, který ji vydražil v aukci v Edinburghu za téměř 5 tisíc liber, tedy v přepočtu bezmála 150 tisíc korun, nejcennější golfový artefakt.
Autor: jom, 05.05.2019 15:45
Mimořádně cenný kus papíru v rámečku se datuje k 2. prosinci 1820. Příští rok to bude 200 let, kdy do ní golfista s příjmením Cundell zapisoval skóre na pětijamkovém hřišti na dostihovém závodišti Musselburgh Race Tack.
Pravděpodobně šlo o Jamese Cundella, autora prvních golfových pravidel z roku 1824. Ten obešel pětijamkové hřiště dvakrát a v krajně nepříznivém počasí zapsal 84 ran a vyhrál medaili Leith Thistle Golf Clubu.
Rozmazaný inkoust značí, jak špatné počasí toho dne bylo. "Skókarta je v pozoruhodném stavu, když připustíte její stáří a nepříznivé počasí, ve kterém pan Cundell hrál," říká Kevin McGimpsey, konzultant golfových pamětihodností Bonhams, kde šla karta do dražby.
Dříve než šla karta do dražby, ji v krabici uchovával Sir Henry Cotton, nejlepší britský golfista své generace a vítěz tří majorů The Open Championship mezi lety 1930 – 1940.
Podle McGimpseyho skórkarta svým stářím přežila i ty nejstarší dochované karty, které jsou nyní vystavovány v muzeích po celém světě.
"Fakt, že bylo takové skóre zaznamenáno v tak špatném počasí před téměř 200 lety je fenomenální," dodává McGimpsey.